i5-11400F sistem oyunlarda çok fazla ısınıyor

dkiov

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese, yeni bir sistem aldım, bir kaç gün oldu. Yük altındayken, 'Cyberpunk, RDR2' vs. gibi oyunlarda haliyle ekran kartı ve işlemci ısınıyor ve kasanın içinde sıcaklık artışı oluyor, bunun sebebiyle kasanın kendisi de ısınıyor. Yeni bir işlemci soğutucu aldım taktım ancak aşırı bir şey değişmedi, kasanın yan kapağını açtım yaklaşık 20 derece kadar bir sıcaklık düşüşü oldu, daha iyi performans almaya başladım. Ancak çoğu kişi zararı olduğunu söylüyor, daha iyi bir çözüm arıyorum. Ne gibi bir şey yapabilirim? Bu ısıyı dışarıya çıkaracak veya içerideki sirkülasyonunu ayarlayabilecek nasıl bir fan kullanabilirim? Bir tane egzoz fan yeterli olur mu? Veya bu sistem için sıvı soğutma mı gerekiyor? Aşırı fazla bir bütçem yok, ona göre bir şeyler önerirseniz sevinirim.

Anakart; Asus Prime H510M-K 3200(OC)MHz mATX Anakart
İşlemci; Intel Core i5-11400F 2.60GHz 1200P İşlemci
Ekran Kartı; Asus Dual RTX 3060 Ti V2 MINI 8GB GDDR6 256Bit Ekran Kartı
Ram; Team T-Force Vulcan TUF 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 Ram
Kasa; Hiper Harmony 600W 3x120mm Rainbow Led Fan Gaming Kasa

Mesh ve hava akışı daha iyi olan bir kasa almanı tavsiye ederim hocam xigmatek cockpit kasa öneririm ben üstelik içinde 80 plus 750w bir PSU var ne kadar iyi tartışılır ancak bu modeli beğenmezsen kesinlikle mesh kasa alırsan sorun çözülecektir (Önerdiğim kasa sistemine uyumlu mu bilmiyorum araştırabilirsin)

Kasanızın her yeri kapalı. Kapağını açtığınızda 20 derece sıcaklık düşüşü oluyorsa çözümünüzü zaten bulmuşsunuz. Tek zararı içerisinin normalden daha fazla toz toplaması olur. Onu da istemiyorsanız ya kendiniz kasanız için delikle bir parça yapacaksınız ya da yeni kasa alacaksınız. Daha kaliteli fanlar takarak her yeri kapalı kasaya hava aldıramazsınız.

En ucuzundan kasanızı değiştirmeden size önereceğim şey:

İşlemcinize kule tipi bir hava soğutucu almak.
Kasanızın önündeki akrilik kısmı deliklerle açmak.
Eğer kasanızda Önde 2-3 fan ve arkada egzoz fanı yoksa eklemek.

Yukarıda dediklerimi yaparsanız sıcaklıklar oldukça iyileşecektir. Bütçem var diyorsanız yeni bir kasa ve işlemci soğutucu alarak da çözebilirsiniz. Sıvı soğutmaya ihtiyacınız yok.

Merhabalar herkese, yeni bir sistem aldım, bir kaç gün oldu. Yük altındayken, 'Cyberpunk, RDR2' vs. gibi oyunlarda haliyle ekran kartı ve işlemci ısınıyor ve kasanın içinde sıcaklık artışı oluyor, bunun sebebiyle kasanın kendisi de ısınıyor. Yeni bir işlemci soğutucu aldım taktım ancak aşırı bir şey değişmedi, kasanın yan kapağını açtım yaklaşık 20 derece kadar bir sıcaklık düşüşü oldu, daha iyi performans almaya başladım. Ancak çoğu kişi zararı olduğunu söylüyor, daha iyi bir çözüm arıyorum. Ne gibi bir şey yapabilirim? Bu ısıyı dışarıya çıkaracak veya içerideki sirkülasyonunu ayarlayabilecek nasıl bir fan kullanabilirim? Bir tane egzoz fan yeterli olur mu? Veya bu sistem için sıvı soğutma mı gerekiyor? Aşırı fazla bir bütçem yok, ona göre bir şeyler önerirseniz sevinirim.

Anakart; Asus Prime H510M-K 3200(OC)MHz mATX Anakart
İşlemci; Intel Core i5-11400F 2.60GHz 1200P İşlemci
Ekran Kartı; Asus Dual RTX 3060 Ti V2 MINI 8GB GDDR6 256Bit Ekran Kartı
Ram; Team T-Force Vulcan TUF 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 Ram
Kasa; Hiper Harmony 600W 3x120mm Rainbow Led Fan Gaming Kasa
Hocam bir de sistemini hazır sistem olarak aldıysan aldığın linki paylaşır mısın:) ben de sistem almayı düşünüyorum da

Sistemde egzoz fanı yok mu?
Hayır, sadece önde kendi fanları bulunuyor.

Kasanızın her yeri kapalı. Kapağını açtığınızda 20 derece sıcaklık düşüşü oluyorsa çözümünüzü zaten bulmuşsunuz. Tek zararı içerisinin normalden daha fazla toz toplaması olur. Onu da istemiyorsanız ya kendiniz kasanız için delikle bir parça yapacaksınız ya da yeni kasa alacaksınız. Daha kaliteli fanlar takarak her yeri kapalı kasaya hava aldıramazsınız.

En ucuzundan kasanızı değiştirmeden size önereceğim şey:

İşlemcinize kule tipi bir hava soğutucu almak.
Kasanızın önündeki akrilik kısmı deliklerle açmak.
Eğer kasanızda Önde 2-3 fan ve arkada egzoz fanı yoksa eklemek.

Yukarıda dediklerimi yaparsanız sıcaklıklar oldukça iyileşecektir. Bütçem var diyorsanız yeni bir kasa ve işlemci soğutucu alarak da çözebilirsiniz. Sıvı soğutmaya ihtiyacınız yok.

Hava soğutucusunu aldım ve taktım, önde kasanın kendi 3 fanı var, egzoz fanı olarak ne önerirsiniz sisteme uygun?

Hocam bir de sistemini hazır sistem olarak aldıysan aldığın linki paylaşır mısın:) ben de sistem almayı düşünüyorum da
Hocam şu sistemi aldım ben bir kaç şeyi değiştirip, ancak stok kalmamış ama bakarsın.

Öndeki fanlardan bir tanesini arka kısma egzoz fanı olarak takabilirsiniz.
Onların kalmasını istiyorum, arkaya ekstra takmayı düşünüyorum.Var mı önereceğiniz f/p olan bir ürün? Belki 4 soketli.

Hayır, sadece önde kendi fanları bulunuyor.

Hava soğutucusunu aldım ve taktım, önde kasanın kendi 3 fanı var, egzoz fanı olarak ne önerirsiniz sisteme uygun?
Tamam o zaman tek ihtiyacınız kasanın içerisinde düzgünce bir hava akışı.

Dediğim gibi kasanın yan panelini açıp da kullanabilirsiniz. Egzoz fan sıcakları tahminimce 5-6 derece düşürecektir. Bütçeniz ne kadar bilmiyorum, fakat benim önerilerim şunlar:

Yeni konular

Geri
Yukarı