Çözüldü i5 11400F sistemde BIOS'a giriş ekranı gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Merhabalar, disklere temiz kurulum yapmadan doğrudan yeni sisteme bağladım. Diskler daha önceki sistemde takılı iken BIOS'a giriş yapmak istersem diye bir ekran gönsteriyordu ancak bu sefer sistemi montajlayıp çalıştırdığımda BIOS'a girmek için herhangi bir ekran gelmiyor onun yerine doğrudan Windows 10'un giriş ekranına yönlendiriyor.

Sistem bileşenleri;
MSI B560M Pro VDH.
Intel Core i5 11400F.
Corsair Vengeance RGB Pro 8 GB 3200Mhz(X2)
Gigabyte Windforce GTX1050 Ti.
Adata SU650 460GB SSD.

Çözüm
Sorunu çözdük. ekran kartında üç adet HDMI girişi varmış ve ben kabloyu 2. girişe bağladığım için BIOS'tan görüntü gelmiyormuş, 1. HDMI girişinde plastik bir koruma takılı olduğu için onun HDMI girişi olduğundan emin değildim, ama çıkartıp 1. girişe takınca sorun çözüldü.
BIOS'a Windows üzerinden kurtarma seçeneklerinden girebiliyorsunuz anladığım kadarıyla, BIOS'a girebiliyorsanız quick boot, Fast boot ya da quiet boot gibi ayarları kontrol edin. Eğer yine BIOS'a giremiyorsanız tek çare diski çıkarıp girmek olacaktır.

BIOS'a kurtarma seçeneklerinden de girmeye çalıştım dün akşam denedim, sadece siyah ekran vardı. BIOS ve boot menü haricinde görüntü var ancak BIOS'ta görüntü yok.

BIOS'a kurtarma seçeneklerinden de girmeye çalıştım dün akşam denedim, sadece siyah ekran vardı. BIOS ve boot menü haricinde görüntü var ancak BIOS'ta görüntü yok.
O zaman işletim sistemi kurulu olan diski çıkarıp öyle BIOS'a girmeyi deneyin. Olmadı gücü kesin, BIOS pilini çıkarın, 5 dakika civarı bekleyin, pili geri takın, bilgisayarı açıp BIOS'a girmeye çalışın.

Technopat'ın YouTube kanalında gösterdiği Shift'e basılı tutarak UEFI donanım düzenlemeden açtım, dediğiniz gibi açılırkende peş peşe F2 ve del tuşlarını tek tek denedim ancak BIOS görüntüsü gelmedi. PC BIOS'a girerken monitör'ün ışığı turuncudan mavi dönüyor görüntü aldığının sinyalini veriyor ancak ardından tekrar turuncuya dönerek görüntü olmadığının sinyalini veriyor.

Monitör ü anakartındaki dahili ekran kartı girişine bağla.
Sistemi çalıştır ve peş peşe seri şekilde del tuşuna bas.
BIOS'un açıldığını görmen lazım.

Sistem sanırım görüntüyü ekran kartı sürücüleri yüklenene kadar dahili grafik birimine aktarıyor.

Monitör ü anakartındaki dahili ekran kartı girişine bağla.
Sistemi çalıştır ve peş peşe seri şekilde del tuşuna bas.
BIOS'un açıldığını görmen lazım.

Sistem sanırım görüntüyü ekran kartı sürücüleri yüklenene kadar dahili grafik birimine aktarıyor.

Maalesef işlemcim Intel'in F serisi bir işlemcisi olduğu için dahili grafik birimi içermiyor.

PC'yi farklı bir monitörde ya da TV'de deneme imkanınız varsa yüksek ihtimalle açılacaktır. BIOS'a girdiğinizde de Secure Boot'u kapatıp bir daha dener misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunu çözdük. ekran kartında üç adet HDMI girişi varmış ve ben kabloyu 2. girişe bağladığım için BIOS'tan görüntü gelmiyormuş, 1. HDMI girişinde plastik bir koruma takılı olduğu için onun HDMI girişi olduğundan emin değildim, ama çıkartıp 1. girişe takınca sorun çözüldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı