i5-11400H sistemde CPU kullanımı sürekli olarak değişiyor

İşletim sistemi
Windows 10

kaniel

Hectopat
Yer
Yurt Odası
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
16 GB 3200 MHz
Ekran kartı
RTX 3050 75W laptop gpu
İşlemci
i5-11400H
Aşağıdaki görseller RDR2 oynarken 30 saniye içindeki CPU kullanımı değişimim. RTX 3050 75W dizüstü ekran kartım var. CPU kullanımı 50% seviyelerindeyken oyunu gayet akıcı 60 FPS'te oynayabiliyorum. Ama onun altına düştüğünde Frame'lerde atlamalar, kasmalar olmaya başlıyor. Ayarları değiştirdim, V-Sync açtım kapadım, NVIDIA Denetim Masası'ndan oyunu 60'a sabitledim ama çözüm yok. Oyunu en son geçen yıl yazın oynamıştım ve o zaman da aynı sıkıntı vardı hala daha devam ediyor. Sadece bu oyunda da değil, Ghostrunner 2 ve birkaç başka oyunda da başıma geldi bu. Her oyunda olmuyor, mesela 2.0 güncellemesinden sonra Cyberpunk 2077 oynadım ve orta-yüksek karışık ve DLSS açıkken genelde 45-60 FPS arasında seyretti ve herhangi bir stuttering görmedim. Baldur's Gate 3 yüksek ayarlarda gayet akıcı çalışıyor DLSS ile beraber. Buna bir çözüm var mıdır?

Muhtemelen ısındığı için temel frekansının da altına inmiş. Sıcaklık değerleriniz ne durumda?

Muhtemelen ısındığı için temel frekansının da altına inmiş. Sıcaklık değerleriniz ne durumda?

Isınmadan olduğunu sanmıyorum GPU 50 derecelerde CPU ise 60'a yakın. Harici soğutucu kullanıyorum ve bilgisayarın fanları maximumda.

Harici GPU kullanım yüzdesi kaç?

Şimdi baktım dahili GPU kullanımı %100 iken harici o kadar yüksek değil. NVIDIA denetim masasında NVIDIA seçili halbuki.
Edit: Sorun gerçekten de burada. Intel UHD Graphics kullanımı 100% fakat RTX 3050 %3'lerde geziyor. Buna bir çözüm var mı?

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…