i5 11600K için soğutucu önerisi

Engin Koray

Kilopat
Yer
Kocaeli
RAM
3200Mhz 32GB (4x8GB) PNY + GSKILL CL16
Ekran kartı
Asus Dual GeForce RTX 3070 V2 OC
Anakart
Asus Pro B560M-C/CSM DDR4 4600(OC)MHz
İşlemci
Intel Core i5-11600K 3.90GHz Soket 1200
Selam arkadaşlar. Bu başlıkta forumda birkaç konu var, gereksiz konu açmak istemem ancak piyasa koşulları ve fiyatlar çok fazla değişiyor iki gündür karıştırıyorum interneti ancak pek tatmin olmadım o yüzden direkt sizlere sormaya geldim.

i5 11600K işlemcim takdir edersiniz ki ısınan bir işlemci kendileri. Hazır sistemle beraber üzerinde Gamepower airbender gibi bir soğutucu ile geldi. Bir fikrim yoktu açıkçası o sebeple işlemcimi fark etmeden yüksek sıcaklıklara maruz bıraktım. Sistemin tam gücünü alamadığımı oyunlarda sık sık fark ediyordum ancak dönüp işlemci sıcaklığına bakınca durumu ancak anladım gerçekten çok ucuz bir soğutucuymuş.
Birkaç model gördüm açıkçası daha fiyat performans ürünlerine bakıyordum ID-Cooling SE-224-XT model soğutucuya bakıyordum birkaç günde gözümün önünde arttı fiyatları.

Oyunlarda 85 üzeri derecelerle karşılaşıyorum Turbo olsun OC olsun her şey BIOS üzerinden kapalı. Bunlar kapalı olmasına rağmen bu değerleri görmekteyim.
Biraz yattı balık yan gider hesabı biraz aman yine de cebi çok yakmayalım hesabı 700 - 1500 arası (fiyat aralığı geniş sizlerin insafına sunuyorum) bir soğutucu önerisi istiyorum sizlerden. Sesi çok önemli değil açıkçası zaten sadece kulaklık ile kullanıyorum bilgisayarımı. Sıvı soğutma olması gerekliliği şart olmasa da ilk tercihimdir görüntüsünü seviyorum sadece.

Bilgisayar kasası: ASUS TUF Gaming GT301.

Müsaitliği olan dostlarımın bakıp önerilerini bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Hava soğutucu olarak;
indir.png

Sıvı soğutucu olarak;

Hava soğutucu olarak;
Eki Görüntüle 1470941

Sıvı soğutucu olarak;
Hocam bu pp Uncharted 4'den değil mi?

Bu konuda bir sorum olacak dostlar. Yüksek grafik yoğunluğa sahip oyunlarda FPS olması gerekenden düşüp olup ekran kartı kullanımı 85-90 arasına düşebiliyor işlemci sıcaklığından dolayı olabilir mi bu düşüş. Yoksa işlemcinin bu ekran kartına yeterli olması gerek diye düşünüyorum ben de.

Hava soğutma olarak alınabilecek en iyi soğutuculardan birisi bu dostum.

Hocam bu soğutucu bahsettiğim ID-Cooling SE-224-XT modeli için 500 liralık fark koyar mı sence ortaya? Bütçem var ancak gereği kadar kullanmak istiyorum sadece. Sıvı soğutmanın sadece görüntüsü hoşuma gittiği için bütçe verdim, biraz da heves açıkçası :) ancak bana kalsa 1000TL üzerine pek çıkmak istemiyorum en azından hava soğutma için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı