i5 12400 ile OC işlemi için DDR5 RAM şart mı?

esador

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İşlemci
i5 12400
İyi günler, iyi sosyaller. Recep Baltaş'ın İ5 12400/12400F işlemci için bahsini açtığı OC işlemi oldukça mantıklı geldi bana. Ufaktan kolları sıvayıp hazırlık yapıyordum bütçe açısından. Fakat aklıma takılan birkaç sorum var, cevaplarını bulamadım. İ5 12400/12400F işlemciyi OC yaptığımız zaman DDR5 RAM olmak zorunda mı? DDR4 RAM olur mu? yada işlemciye OC yapıldıktan sonra RAM için taban frekans değeri, gecikme değerleri ne olmalı? Çünkü RTX 3060 + İ5 12400 + OC destekli anakart toplamda 17-18 bin ₺'ye geliyor. Elimdeki kasa ve PSU yeterli. Bu senaryoda bu üç parçayı aldığımda 20 bin ₺'ye kadar olan hazır sistemlerden çok daha iyi bir işlemcili bir bilgisayarım olacak ama DDR5 Ram şart ise çok mantıklı değil çünkü fiyatlarıyla astar yüzünü geçecek. Yanıtlarınızı bekliyorum, ilginiz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Bence 130W 3060 ve 11800H veya 5800H işlemci daha iyi olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Burada 85W'lık bir GPU var.)

Bence 130W 3060 ve 11800H veya 5800H işlemci daha iyi olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Burada 85W'lık bir GPU var.)
Aslında mesajınızı anlamadım desem doğru olur. Laptop mu tercih etmemi söylüyorsunuz? 3060'ın çeşitleri mi var 130W ve 85W derken onu mu kastettiniz gerçekten anlamadım, aydınlatırsanız sevinirim :)

Aslında mesajınızı anlamadım desem doğru olur. Laptop mu tercih etmemi söylüyorsunuz? 3060'ın çeşitleri mi var 130W ve 85W derken onu mu kastettiniz gerçekten anlamadım, aydınlatırsanız sevinirim :)
RTX 3060 için dizüstü de bakabilirsiniz diyorum çok fazla fark yok. Üstelik 11800H veya 5800H işlemciler i5 12400 gibi bir işlemciden daha iyi.
Masaüstü ve dizüstü 3060 videolarına bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi. Onlarda çok daha güçlü işlemci kullanılıyor üstelik.
19k'ya taşınabilir bir canavar satılıyor yani. Düşünün derim ben.

RTX 3060 için dizüstü de bakabilirsiniz diyorum çok fazla fark yok. Üstelik 11800H veya 5800H işlemciler i5 12400 gibi bir işlemciden daha iyi.
Masaüstü ve dizüstü 3060 videolarına bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi. Onlarda çok daha güçlü işlemci kullanılıyor üstelik.
19k'ya taşınabilir bir canavar satılıyor yani. Düşünün derim ben.
Dizüstü benlik değil ya, kullanmadım değil bir ara aldım da. Ama ben 24-27 inç monitöre alışmışım onu fark ettim, hiç adapte olamadım zaten oyun için alıyordum bayağı bir fark ettim kendi performansım açısından o yüzden tekrardan masaüstüne geçiş yaptım. Öneriniz için teşekkürler :)

Bir ekran kartı laptopta ise onun performansını watt değeri belirler mesela 30watt (ki bu bir tık imkansız) RTX 3060 laptopta 30 FPS veriyor ise 80 watt RTX 3060 70 FPS verir.

Ayrıca laptoplara monitor bağlanabiliyor seyahat edeceğinizde söküp laptop (çoğuna.) Olarak kullanabiliyorsunuz.

External Clock Gen olan düzgün DDR4 anakart yok ki. Bir tek Mortar Max ve PG Riptide var onlar da B çipset.

Bir ekran kartı laptopta ise onun performansını watt değeri belirler mesela 30watt (ki bu bir tık imkansız) RTX 3060 laptopta 30 FPS veriyor ise 80 watt RTX 3060 70 FPS verir.

Ayrıca laptoplara monitor bağlanabiliyor seyahat edeceğinizde söküp laptop (çoğuna.) Olarak kullanabiliyorsunuz.
Power limit ile o kadar fazla scalling yok.

Geri
Yukarı