Çözüldü i5 12400F %100 CPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MaoKY

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarı yeni aldım 3070 Ti, i5 12400F işlemci var. Çözünürlük 1920X1080. girdim Battlefield 2042 medium ayarlarda 60 70 FPS görev yöneticisine bakıyorum CPU %100 çözüm arıyorum 2 gündür bulamadım yabancı forumlarda başlık açan insanlar falan görünce oyunla alakalı optimizasyon vs. dedim geçtim. Bugün Cyberpunk 2077 girdim güzel grafiklerle oynarım diye hop 40 45 FPS bir baktım yine CPU %100 ve bu oyunlarda görev yöneticisinde GPU aşırı az gözüküyor. Ama Apex Legends oynarken Full ayarlarda normal CPU değeri ve yüksek GPU değeri alıyorum FPS 150-200 bandında çok dikkat etmedim.

BF2042 ve Cyberpunk neden oynayamıyorum nasıl halledeceğim? Oyunları oynarken arkada başka bir şey açık değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Biraz araştırdıktan sonra BIOS'tan XMP etkinleştirdim RAM'ler 2133 MHz'den 3200MHz'ye çıktı. Sanırım sorun buydu çünkü Cyberpunk'ta ışın izleme açık, DLSS kapalı Full Ultra ayarlarda 75FPS altına düşmedim.
Battlefield da CPU kullanımı bir nebze düştü hala yüksek ama oyunla alakalı sanırım 90-110 FPS arasında değişiyor yer yer.
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.
Durum çok açık, darboğaz. Ryzen 5 5600 işlemciye ve RTX 2060 ekran kartına sahibim. Warzone'da 4650 MHz'e hız aşırttığım işlemci az da olsa darboğaz yapıyor 1080P'de.

R5 5500 RX 6600 kullanıyorum GPU %100 olduğunda CPU %30 civarlarında geziyor.

Şaka yapıyorsunuz değil mi? Konu sahibi arkadaş 1080p olduğunu belirtmiş. Ben de 1080p dedim. 4K sistemi ne alaka şimdi? Ayrıca darboğaz konusunda herhangi bir bilgiye sahip olduğunuzu zannetmiyorum.
İlk öncelikle bu tarz konuşmana gerek yoktu konuyu açan arkadaşın 1080p dediğini gördüm videoya tam dikkat etmeden attım kusura bakmayın ancak darboğaz olması biraz zor buyurun 1080p testleri.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başka ayrıntılı video bulamadım bulabilirseniz iletebilirsiniz. Yanlış biliyor isem özür dilerim ama böyle konuşmanıza gerek yoktu teşekkürler.

İlk öncelikle bu tarz konuşmana gerek yoktu konuyu açan arkadaşın 1080p dediğini gördüm videoya tam dikkat etmeden attım kusura bakmayın ancak darboğaz olması biraz zor buyurun 1080p testleri.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Başka ayrıntılı video bulamadım bulabilirseniz iletebilirsiniz. Yanlış biliyor isem özür dilerim ama böyle konuşmanıza gerek yoktu teşekkürler.
Şakaya devam galiba. Darboğaz olması zor diyerek sunduğunuz videoda online oyunların hepsinde cayır cayır darboğaz yapıyor.

Xbox Game Bar'dan açtım GPU ve CPU değerlerini Cyberpunk için DLSS performansta, Işın izleme orta, diğer hepsi yüksek ayarlarda CPU %75, GPU %50 bandında gezdi FPS testinde ortalama 45-50 FPS gösterdi YouTube'daki FPS testlerine göre çok daha düşük çözemedim.
bf.png

Battlefield da bu şekilde CPU %97, GPU %63. 70 fps gözüküyor ama çok dalgalanıyor ara ara düşüyor 60 fps altına grafikler medium, low yapsam da değişmiyor.

Xbox Game Bar'dan açtım GPU ve CPU değerlerini Cyberpunk için DLSS performansta, Işın izleme orta, diğer hepsi yüksek ayarlarda CPU %75, GPU %50 bandında gezdi FPS testinde ortalama 45-50 FPS gösterdi YouTube'daki FPS testlerine göre çok daha düşük çözemedim.Eki Görüntüle 1622242
Battlefield da bu şekilde CPU %97, GPU %63. 70 fps gözüküyor ama çok dalgalanıyor ara ara düşüyor 60 fps altına grafikler medium, low yapsam da değişmiyor.
Her şeyi ultraya çekip öyle dener misiniz hocam?

Şakaya devam galiba. Darboğaz olması zor diyerek sunduğunuz videoda online oyunların hepsinde cayır cayır darboğaz yapıyor.
Şey aynen şaka yapıyorum işlemci videoda hepsinde %100 kusura bakma iyi günler.

Xbox Game Bar'dan açtım GPU ve CPU değerlerini Cyberpunk için DLSS performansta, Işın izleme orta, diğer hepsi yüksek ayarlarda CPU %75, GPU %50 bandında gezdi FPS testinde ortalama 45-50 FPS gösterdi YouTube'daki FPS testlerine göre çok daha düşük çözemedim.Eki Görüntüle 1622242
Ben sorunu anladım. İşlemci turboyu açmadığı için böyle oluyor. Farkındaysanız işlemci %97'de 2.5 GHz değerinde çalışıyor. Denetim masası>Sistem ve güvenlik>Güç seçenekleri>Seçili planın ayarlarını değiştir>Gelişmiş güç ayarlarını değiştir>İşlemci güç yönetimi-en yüksek işlemci durumu %100 olarak değiştirin. @MaoKY

Şey aynen şaka yapıyorum işlemci videoda hepsinde %100 kusura bakma iyi günler.
Siz darboğazı yanlış anlamışsınız. Benim bu konu için bahsettiğim darboğaz işlemcinin ekran kartına yetmemesi.

Son düzenleme:
Genel bir sorun olarak bahsedilmiş aslında.

Ben sorunu anladım. İşlemci Turbo'yu açmadığı için böyle oluyor. Farkındaysanız işlemci %97'de 2.5 GHz değerinde çalışıyor. Denetim masası>sistem ve güvenlik>güç seçenekleri>seçili planın ayarlarını değiştir>gelişmiş güç ayarlarını değiştir>işlemci güç yönetimi-en yüksek işlemci durumu %100 olarak değiştirin.

Siz darboğazı yanlış anlamışsınız. Benim bu konu için bahsettiğim darboğaz işlemcinin ekran kartına yetmemesi.

Aynı şeyden bahsediyoruz arkadaş darboğaz yaşıyor ama ben 12400F'in 3070 Ti'ı rahatlıkla besleyebileceğini söylüyorum siz aksini iddia ediyorsunuz. Konuyu uzatmayalım siz sorunu çözmüşsünüz zaten. 😆

Yeni konular

Geri
Yukarı