i5 12400F CPB kapatma

Jou

Decapat
Daha fazla  
RAM
XPG 8x2 3200MHz
Anakart
ASUS B660M-K D4
IMG_20230808_192452_292.jpg

i5 12400F kullanıyorum.
ASUS Dual 3060 Ti GDDR6X White'la birlikte oyunlarda 80-85 derece ye çıkıyor. Hangi ayarı kapatmam lazım işlemcinin daha stabil çalışması için? Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart: ASUS Prime B660M-K D4.

CPB AMD sistemlerde geçer. İntel içinse resimdeki Turbo Modu kapatıp deneyebilirsiniz. Bence gerek yok.

O işlemciye stok soğutucu da yeter kasa mesh ise. Yani, CPB falan kapatmaya gerek yok. Ayarlara baktığıma göre her şey olması gerektiği gibi. Bende de benzer ayarlar.

Eki Görüntüle 1894841

i5 12400F kullanıyorum.
ASUS Dual 3060 Ti GDDR6X White'la birlikte oyunlarda 80-85 derece ye çıkıyor. Hangi ayarı kapatmam lazım işlemcinin daha stabil çalışması için? Yardımcı olursanız sevinirim.
Anakart: ASUS Prime B660M-K D4.

Bence 85 derece oyun çok ağır ise ve Ultra ayarlar ise kabul edilebilir. İşlemciyle beraber 85 derece mi? ASUS Dual modelleri o kadar çok ısınmıyor da.

İşlemci sıcaklığını düşürmek için Turbo Boost ayarını disable yapabilirsiniz ama performans konusunda azalır. İşlemci stok fan mı?

Peki bir şey daha sorabilir miyim, benim ekran kartı çok ısınıyor, sistemi yeni aldım
GTA 5 de Ultra da 84 derece ye çıkıyor düşmüyor.
Undervolt yapsam sıcaklık düşer mi?

Stok fan.

Yoksa 80-84 derece yaz da olduğumuz için normal mi

İşlemci ve ekran kartı yani ikisi de mi 85 derece oluyor? Tam anlayamadım. Kusura bakmayın.

Ama ısınıyor işlemci.

Kasa ASUS TUF Gaming GT301.

Kasanız mesh. Ben de stok soğutucu kullanıyorum aynı işlemci ile ama hiç 80 derece olmadı oyun için. Muhtemelen sizde de stok soğutucu var yoksa stok soğutucuyla bile oyun için fazla ısınmayan bir işlemci stok fan harici bir soğutucuyla fazla ısınmaması lazım.

Peki bir şey daha sorabilir miyim?
Benim ekran kartı çok ısınıyor sistemi yeni aldım.
GTA 5 de Ultra da 84 derece ye çıkıyor düşmüyor.
Undervolt yapsam sıcaklık düşer mi?

Stok fan.

Hava aşırı sıcak, oda da aynı şekilde sıcaklık varsa 84 derece çok yüksek değil bence. Kabul edilebilir gibi gibi. Ultra ayarlar sonuçta. Undervolt yaparsanız sıcaklık düşer ama bence gerek yok.

Stok fan için işlemci sıcaklığı da normal o da 80 derece ise. 214 XT ya da 224 XTS alırsanız 12400F'e rahat yeter.

Yeni konular

Geri
Yukarı