i5-12400F sıcaklıklar 110 dereceye kadar çıktı

Ozzyx

Centipat
Daha fazla  
Ekran kartı
rx 6700 xt 12 gb
İşlemci
i5 12400f
İyi sosyaller herkese.
RDR2 oynarken hiç sıkıntı çıkmazdı ekran en fazla 58-60 derece oulrdu işlemci en fazla 72-73 derece olurdu bugün bilgisayarı açtığımda RDR2 de aşırı ısınmaya ekran kartı ve işlemcinin 110 derecelere kadar çıktığını gördüm ve oyun kasmaya başladı sorun ne olabilir arkadaşlar düne kadar hiçbir sorun yoktu bugün olmaya başladı ve farklı bir şey yapmadım.

Ekran kartı RX6700 XT 12 GB.
İşlemci i5 12400 F

İyi sosyaller herkese.
RDR2 oynarken hiç sıkıntı çıkmazdı ekran en fazla 58-60 derece oulrdu işlemci en fazla 72-73 derece olurdu bugün bilgisayarı açtığımda RDR2 de aşırı ısınmaya ekran kartı ve işlemcinin 110 derecelere kadar çıktığını gördüm ve oyun kasmaya başladı sorun ne olabilir arkadaşlar düne kadar hiçbir sorun yoktu bugün olmaya başladı ve farklı bir şey yapmadım.

Ekran kartı RX6700 XT 12 GB.
İşlemci i5 12400 F
Görev yöneticisinden mi baktınız ekran kartının sıcaklığına?

Dün herhangi bir sorun yokken bugün varsa bunun nedeninin termal macun toz vb. sebeplerden olduğunu düşünmüyorum. Sistem boştayken CPU kullanımını kontrol edin. Eğer CPU'nuz boştayken yük altındaymış gibi çalışıyorsa zararlı yazılımlardan şüphelenebiliriz. Son yaptığınız indirmeleri vs gözden geçirin. Eğer sorun yoksa ve işlemci sadece yük altındayken bu sıcaklıklara çıkıyorsa kullandığınızı soğutucuyu kontrol etmenizi öneririm. Ne tür bir soğutucu kullanıyorsunuz?

Görev Yöneticisi'nden mi baktınız ekran kartının sıcaklığına?

Dün herhangi bir sorun yokken bugün varsa bunun nedeninin termal macun toz vb. sebeplerden olduğunu düşünmüyorum. Sistem boştayken CPU kullanımını kontrol edin. Eğer CPU'nuz boştayken yük altındaymış gibi çalışıyorsa zararlı yazılımlardan şüphelenebiliriz. Son yaptığınız indirmeleri vs gözden geçirin. Eğer sorun yoksa ve işlemci sadece yük altındayken bu sıcaklıklara çıkıyorsa kullandığınızı soğutucuyu kontrol etmenizi öneririm. Ne tür bir soğutucu kullanıyorsunuz?

Belki CPU/GPU fanı bozulmuştur. Bilgisayara virüs girmeyle sıcaklıklar bu kadar yükselmez.

Ekran kartı yeni eğer onun için vidaları sökerse direk garanti dışı kalır.

Uygulama yanlış göstermiş olabilir tekrar test yapın.

Arkadaşlar soğutucu Corsair h 100 sıvı soğutucu değerleri resim olarak ekliyorum virüs taraması ve driver güncellemeleri yaptım ama sorun devam ediyor Wallpaper Engine kapattım CPU kullanımı %100'dü o normale döndü ben bu işi anlayamadım bir gariplik var ve sistem daha 1 aylık ince hesaptan toplama yapıp satın aldım. Yani toz problemi falan değil bence.

Dosya Ekleri

• rdr2 1.png
    rdr2 1.png
    3,8 MB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
Arkadaşlar soğutucu Corsair h 100 sıvı soğutucu değerleri resim olarak ekliyorum virüs taraması ve driver güncellemeleri yaptım ama sorun devam ediyor Wallpaper Engine kapattım CPU kullanımı %100'dü o normale döndü ben bu işi anlayamadım bir gariplik var ve sistem daha 1 aylık ince hesaptan toplama yapıp satın aldım. Yani toz problemi falan değil bence.
CPU Sıcaklığınız normale döndü yani doğru mu anlıyorum?
Eğer öyleyse GPU sıcaklığınıza bakalım.
Görev yöneticisinden boşta GPU kullanımına bakın ve sıcaklığına bakın. Sisteminiz boştayken %0 GPU kullanımı görmelisiniz.
Burada bir sorun yoksa MSI Afterburner programını açtığınızda karşınıza çıkan arayüzde "Fan" kısmındaki ayarları kontrol edin. Herhangi bir manuel ayarı açmış olabilirsiniz. Paylaştığınız görselde GPU fan yüzdesini göremiyorum. Afterburner'da OSD üstünden GPU Fan ayarını da açıp bir de öyle bakın. Eğer sıcaklıklar 80'in üstüne çıktığında fan %100 olmuyorsa manuel bir fan ayarı yapmış olabilirsiniz.
Ekran kartınızın üstündeki bios ayar tırnakçığı varsa bunun "performans" modunda olduğundan emin olun. Son olarak da driver güncellemesi vs. yaptınız mı eğer yaptıysanız eski sürüme tekrar geçin. Yapmadıysanız da günce sürüm var mı kontrol edin. AMD grafik kartı sürücüleri bakımından sorunlu olabiliyor.

CPU sıcaklığınız normale döndü yani doğru mu anlıyorum?
Eğer öyleyse GPU sıcaklığınıza bakalım.
Görev Yöneticisi'nden boşta GPU kullanımına bakın ve sıcaklığına bakın. Sisteminiz boştayken %0 GPU kullanımı görmelisiniz.
Burada bir sorun yoksa MSI Afterburner programını açtığınızda karşınıza çıkan arayüzde "fan" kısmındaki ayarları kontrol edin. Herhangi bir manuel ayarı açmış olabilirsiniz. Paylaştığınız görselde GPU fan yüzdesini göremiyorum. Afterburner'da OSD üstünden GPU fan ayarını da açıp bir de öyle bakın. Eğer sıcaklıklar 80'in üstüne çıktığında fan %100 olmuyorsa manuel bir fan ayarı yapmış olabilirsiniz.
Ekran kartınızın üstündeki BIOS ayar tırnakçığı varsa bunun "performans" modunda olduğundan emin olun. Son olarak da driver güncellemesi vs. yaptınız mı eğer yaptıysanız eski sürüme tekrar geçin. Yapmadıysanız da günce sürüm var mı kontrol edin. AMD grafik kartı sürücüleri bakımından sorunlu olabiliyor.

Hocam Wallpaper Engine'den sonra CPU kullanımı %100'den 3-4'e düştü ancak oyunu tekrar denediğimde son attığım resimdeki gibi sıcaklıklar 2 tane driver gelmişti ekran kartına onları yükledim yine çare olmadı Kaspersky virüs programıyla komple taradım yine bir şey bulamadım sorun hala devam ediyor Prime 95 testi başlşattım onu deniyorum donanımsal bir sorun olsa 1 ayda çıkmaz mıydı meydana düne kadar normal olan sisteme birden ne oldu anlamadım. Yani şu an aynı sorun hem CPU hem GPU da devam ediyor.

Dosya Ekleri

• rdr2 1.png
    rdr2 1.png
    3,8 MB · Görüntüleme: 71

Yeni konular

Geri
Yukarı