i5 12400F ve 3070 Ti için termal macun önerisi

Arkadaşlar ekran kartı için sormamın sebebi thermal pad yerine bakır'a geçeceğim, o yüzden termal macun aslında işlemci için değil de ekran kartı için lazım, fakat işlemcinin macununu değiştirmek istiyorum, üstünde gelen termal macun var ve pek iyi performansı olduğu söylenemez.

bkz; RTX 3070 Ti / 3060 Ti Bakır Termal Pad Fiyatları ve Özellikleri
Bu bakır termal pad dalgasını ilk defa görüyorum. Bilgi verir misiniz?

Termal ped değişmesine gerek yok termal pedlerin ömürleri çok uzundur sadece açınca elinizle çok ufak bakın yapışkansa daha götürür demektir yanlışım var ise düzeltin, iyi akşamlar.

Dostum laptop garantisi bittiğinden değiştirdim zaten 2 senesi oldu CPU 95'di GPU 87'di değişmeden sonra toz vs. dediğim gibi 63 GPU 84 CPU ısılarına ulaştım gayet memnun kaldığım macun fan + macun 200-400TL bandında alınabilir eğer hatam var ise düzeltin iyi akşamlar.
Ben 3070 Ti için konuşmuştum sizin dizüstü için değil.

Hocam şöyle bakırın ısı iletmesi çok daha iyi olduğu için, thermal padleri bakırla değiştiriyorlar. Özellikle güçlü ekran kartlarında ve soğutması kötü olan modellerde sağlam derecede iş yapıyor. Sanırım 2 modeli var bu bakırların. Birincisi thermal padlerin şeklinde üretilenler (uygulaması kesinlikle zor oluyor) ikinciside tek parça halinde satılan modeli. Tek parça halinde satılan ürünü İstanbul teknik üniversitesi elektronik mühendisi bir arkadaş çizimini yapmış ve çok çok az hata payı olduğunu vurgulamış. Isı iletmesi cok daha iyi olduğu için %30-%20 VRAM sıcaklığını düşürüyor, thermal padler gibi her sene değiştirmenize, uğraşmanıza gerek kalmıyor. 1 kere yapıyorsunuz ve sadece zamanı geldiğinde açıp termal macun sürüyorsunuz.

Ben 12400'de Noctua NT-H1 kullanıyorum iyi gidiyor ekran kartını ise daha yeniyse elleme bence 3-4 sene sonra değiştirirsin stok macun bayağı gidiyor.

Ben 12400'de Noctua NT-H1 kullanıyorum iyi gidiyor ekran kartını ise daha yeniyse elleme bence 3-4 sene sonra değiştirirsin stok macun bayağı gidiyor.

Hocam sıcaklık değerlerinden memnun olmadığım için padleri ice Dragon marka padler ile, termal macunuda MX-5 ile değiştirmiştim, ama MX-5 sorunluymuş.

Hocam sıcaklık değerlerinden memnun olmadığım için padleri ice Dragon marka padler ile, termal macunuda MX-5 ile değiştirmiştim, ama MX-5 sorunluymuş.
Değiştirmeden önce ve sonra aldığınız sıcaklık değerleri nedir?

Geri
Yukarı