i5-12400F ve RTX 3060 sistem toplama

Bütçe
21000

Mayonnaise143

Femtopat
Daha fazla  
Oyun ve programlama amaçlı bilgisayar topluyorum. Uzun araştırmalardan sonra bu sistemde karar kıldım, bir uyumsuzluk varsa geliştirebilebileceğim ya da gereksiz bir seçimim varsa önerilerinizi bekliyorum. (Valorant ve CS gibi işlemci ağırlıklı çalışan oyunlar oynadığım için işlemciyi güçlü tutmaya çalışıyorum.)
  • İşlemci: Intel Core i5 12400F
  • Anakart: MSI Pro B760-P DDR4 4800MHz OC soket 1700 M.2 HDMI DP VGA mATX
  • RAM: G.Skill 2x8GB Ripjaws siyah 3600MHz CL16 Dual kit
  • Ekran kartı: Galax RTX 3060 1 Click OC 36NOL7MD1VOC 192 Bit GDDR6 12 GB Ekran Kartı
  • PSU: Corsair TX750M 750W 80+ Gold yarı modüler 120mm fanlı PSU
  • SSD: WD Black 500GB SN770 NVMe M.2 2280 SSD (5000 MB okuma/4000 MB yazma)
  • Kasa: Lian Li lancool markasından bir kasa daha karar kılmadım ama küçük bir şey istiyorum mATX tarzı Lian Li lancool O11 dynamic mini düşünüyorum ama uyumlu olur mu bilemedim yardımcı olursanız kasa hakkında sevinirim.
  • Monitör: Lenovo G25-20 165Hz 0.5 ms IPS panel
Ekstradan sıvı soğutma almam şart mı? Stok fan yeterli midir?

Toplamda yaklaşık 21.000 yaptı. Zaten maksimum bütçem de buydu. Kaliteli kulaklık mouse klavye almam için en fazla çıkabileceğim bütçe bu. Kulaklık, fare ve klavyeden taviz vermek istemiyorum.

Anakarttan ve PSU'dan kısabilirsin. İşlemciyi 5600, anakartı 550MK ve 450 MK II yapabilirsin. Sıvı soğutma değil de ileride kule tipi soğutucu alman mantıklı olur. Belki PSU'dan kısman gerekmeyedebilir.
Önerdiğiniz işlemciyle benim işlemci nerdeyse aynı fiyat, 100-200 TL fark var sadece, anakart konusuna gelirsek benim seçtiğim anakart 3000tl en dikkat ettiğim özelliği de 4 RAM slotlu olması, ilerde 16 GB artık yetersiz gelirse 2şer tane daha 8 GB takıp paşalar gibi kullanmaya devam ederim diye düşünüyorum, sizin önerdikleriniz hep 2 slotlu. 2000tl kısıp 3060ti almak imkansız gibi gözüküyor yoksa bir şeyleri gözden mi kaçırdım yanlış mı düşünüyorum.

Önerdiğiniz işlemciyle benim işlemci nerdeyse aynı fiyat, 100-200 TL fark var sadece, anakart konusuna gelirsek benim seçtiğim anakart 3000tl en dikkat ettiğim özelliği de 4 RAM slotlu olması, ilerde 16 GB artık yetersiz gelirse 2şer tane daha 8 GB takıp paşalar gibi kullanmaya devam ederim diye düşünüyorum, sizin önerdikleriniz hep 2 slotlu. 2000tl kısıp 3060ti almak imkansız gibi gözüküyor yoksa bir şeyleri gözden mi kaçırdım yanlış mı düşünüyorum.
Kaçırdığınız yer yok hocam 3060'lı sistem alabilirsiniz siz anakart konusunda güncelliğe kaçıyorsunuz ileriyi düşünüp, ben ekran kartını yükseltmek için diğerlerini kısmanızı önermiştim. İleriye dönük bir sistem düşünmüşsünüz siz değişmenize gerek yok o zaman anakarttan falan. Tek tavsiyem sıvı soğutucu gereksiz olacak o kadar.

Kaçırdığınız yer yok hocam 3060'lı sistem alabilirsiniz siz anakart konusunda güncelliğe kaçıyorsunuz ileriyi düşünüp, ben ekran kartını yükseltmek için diğerlerini kısmanızı önermiştim. İleriye dönük bir sistem düşünmüşsünüz siz değişmenize gerek yok o zaman anakarttan falan. Tek tavsiyem sıvı soğutucu gereksiz olacak o kadar.
Anladım hocam sistem okey diyorsunuz yani yarın sabah sipariş vermeyi düşünüyorum inşallah

Geri
Yukarı