i5-12400F ve RTX 3060 sistemde FH5'te 80 derece normal midir?

11 ay kullandığınızı ve başlarda böyle bir sıkıntının olmadığını sonradan sıcaklığın arttığını belirtmişsiniz. Bence termal macun kurumuş olabilir kontrol edin.
11 ay boyunca 900p monitörde kullandım, 80'e çok nadir çıkıyordu. Bugün 1080p Forza horizon oynadığımda 80'i görünce bir gariplik mi var diye düşündüm. Belki de macun kurumuştur, zira dershaneye gittiğimden dolayı sistem sürekli kapalı kalıyor. Şanlıurfa da ekstra sıcak. En iyisi sınavdan sonra kule tipi soğutucu + kaliteli bir termal macun alıp işi sağlama almak.

Yaz geldiği için olabilir mi?
Yalnız şunu da ekleyeyim, MSI center'dan işlemciyi kontrol ettiğimde CPU frequency kısmı çok oynuyor, yani bir anda full oluyor bir anda düşüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@yapiz @utkuymus

Son düzenleme:
11 ay boyunca 900p monitörde kullandım, 80'e çok nadir çıkıyordu. Bugün 1080p Forza Horizon oynadığımda 80'i görünce bir gariplik mi var diye düşündüm. Belki de macun kurumuştur, zira dershaneye gittiğimden dolayı sistem sürekli kapalı kalıyor. Şanlıurfa da ekstra sıcak. En iyisi sınavdan sonra kule tipi soğutucu + kaliteli bir termal macun alıp işi sağlama almak.

Yalnız şunu da ekleyeyim, MSI Center'dan işlemciyi kontrol ettiğimde CPU Frequency kısmı çok oynuyor, yani bir anda Full oluyor bir anda düşüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@yapiz @utkuymus

57 derecede önemsiz bu. Anlık inip inip çıkar. Cinebench R23 multi yapar mısınız bir?

57 derecede önemsiz bu. Anlık inip inip çıkar. Cinebench R23 multi yapar mısınız bir?
Hocam cinebench 90 dereceyi gördüğü an stop yaptım, yaklaşık 2 dakika sonunda 90 derece oldu. Daha fazla gitmesini istemedim. Fan ise hemen hemen son devirde çalıştı sanırım sesi çok yüksekti.

Hocam Cinebench 90 dereceyi gördüğü an stop yaptım, yaklaşık 2 dakika sonunda 90 derece oldu. Daha fazla gitmesini istemedim. Fan ise hemen hemen son devirde çalıştı sanırım sesi çok yüksekti.

Boşuna durdurmayın şunu, eskidi gibi değil istediğiniz yapın işlemciye zarar veremezsiniz zaten.

Boşuna durdurmayın şunu, eskidi gibi değil istediğiniz yapın işlemciye zarar veremezsiniz zaten.
Yani 100 dereceye kadar gitse de devam mı etsin? Sorun çıkmasından çekiniyorum.

1685823801839.png

Fan ayarları;

Hocam bu arada benim işlemcinin 4.4 ghz çalışmaması gerekmiyor mu zira OC halinin 4.4ghz'e tekabül ettiği yazıyor. Normal şartlarda 2.5ghz maks değer sanırım.

1685823985208.png

Yani 100 dereceye kadar gitse de devam mı etsin? Sorun çıkmasından çekiniyorum.

Eki Görüntüle 1805910

Fan ayarları;

Hocam bu arada benim işlemcinin 4.4 GHz çalışmaması gerekmiyor mu zira OC halinin 4.4GHz'e tekabül ettiği yazıyor. Normal şartlarda 2.5GHz maksimum değer sanırım.

Eki Görüntüle 1805912

Turbo frekansı 4.4 gayet normal 4.4 çalışması lazım Single Core'da ama R23'te falan 4 GHz sayın. 100 dereceye çıksa bit şey olmaz ama uzun vade için sağlıklı değil, testi bitirin sonuçları atın.

Turbo frekansı 4.4 gayet normal 4.4 çalışması lazım Single Core'da ama R23'te falan 4 GHz sayın. 100 dereceye çıksa bit şey olmaz ama uzun vade için sağlıklı değil, testi bitirin sonuçları atın.
Hocam ilk testin aksine bunu yapmadan önce hafif kasayı öne çektim, test başlar başlamaz 81 derecede sabit kaldı, artmadı diyebilirim. Multi test 10dk boyunca 81 derece, single test 10dk boyunca 65 derecede stabildi. Sanırım kasayı oynatmadan önce arkadan hava çıkışı duvara çarpıp tekrar kasayı boğuyordu (emin olmamakla beraber.). İlk test tuşuna bastığımda ise süratle 90 ı görmüştü 2 dakika içinde.

Puanlar nasıl peki? Şunu söyleyeyim sistemde 1x8GB ram takılı ikinci ram bozuk olduğu için söktüm. Fark ettirecektir sanırım bu da.
1685826587177.png

Hocam ilk testin aksine bunu yapmadan önce hafif kasayı öne çektim, test başlar başlamaz 81 derecede sabit kaldı, artmadı diyebilirim. Multi test 10dk boyunca 81 derece, Single test 10dk boyunca 65 derecede stabildi. Sanırım kasayı oynatmadan önce arkadan hava çıkışı duvara çarpıp tekrar kasayı boğuyordu (emin olmamakla beraber.). İlk test tuşuna bastığımda ise süratle 90'ı görmüştü 2 dakika içinde.

Puanlar nasıl peki? Şunu söyleyeyim sistemde 1x8GB RAM takılı ikinci RAM bozuk olduğu için söktüm. Fark ettirecektir sanırım bu da.
Eki Görüntüle 1805967

RAM bu testte pek etki etmiyor ama puanlarınız %10-15 düşük, kaç GHz çalıştı?

3.5 GHz falan sabitti hatırladığım kadarıyla, 4 u geçmedi. Tek çekirdekte ise maksimum şekilde çalıştı. MSI centerdan takip ediyordum.

Sebebi ne olabilir? %10 15 düşük gelmesinin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı