Oyunlarda RTX 3060 Ti 75 ve i5 12400F 80 derece oluyor

4ex4ever

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston 16GB Fury Beast Siyah 3600Mhz CL18 DDR4
Ekran kartı
ASUS GeForce RTX 3060 Ti Dual OC Edition 8GB GDDR6
Anakart
ASUS PRIME B660M-K 5333MHZ(OC) DDR4 Soket 1700 M.2
İşlemci
İntel Core i5 12400F
Merhaba.

Bilgisayarı 2023 yılının başında hazır sistem olarak aldım. Bilgisayardan anlayan bir insan değilim. Bilgisayarı uzunca bir süre okul ihtiyaçlarımı karşılayacak şekilde kullandım. Bu süreçte herhangi bir sıcaklık sorunu yoktu (arkadaşımın işlemci fanı düzgün takılmadığı için işlemci sıcaklığı 100 dereceye çıkıyordu.). Yaz aylarında fırsat bulunca modern oyunları (RDR 2, GTA 5, Dying Light 2, Enshrouded (bugün), Cyberpunk 2077, Battlefield 2042 vb.) Satın alıp oynamaya başladım. Bahsettiğim oyunların neredeyse hiçbirini yüksek ayarlarda oynayamadım çünkü yüksek sıcaklıktan dolayı (ekran kartı için 75 derece, işlemci için 80 derece) çok fazla fan sesi geliyordu.

Yaz aylarından beri aynı parçalara sahip sistemlerin videoları izledim ve karşılaştırma yaptım. Örneğin Cyberpunk'da ortalama ayarlarda ekran kartım 75 derecelere kadar çıkarken videoda yüksek ayarlarda 60 dereceleri görüyor. Aynı sorun işlemcim için de geçerli sizce bu sorunun kaynağı ne olabilir? Bilgisayarı alalı 1 sene bile olmadı.

GPU için hiç normal değil. Hotspot sıcaklığı olmasın o 75 derece? İşlemci için stok fansa normal yapabileceğin bir şey yok. Fan al, soğutman yetersiz.

Kasadan fazla anlamam fakat buraya görsel atma imkanın varsa paylaş.Hava akışı az olabilir veya montajda gözden kaçan bir hata olabilir.Termal macun kurumuş olabilir. Veya virüs bulaşmış da olabilir.Hangilerinden eminsin olmadığına dair belirtirsen yardımcı olabilirler.

Şimdi işlemci için stok fan varsa bu değer normal, ekran kartı içinde normal izlediğiniz videolarda ekran kartı markası belli değil soğutma olarak fark olabiliyor mümkünse mesh kasa tercih edin, örneğin RX6600 Sapphire modeli 75 bulurken diğerleri 60 da geziyor.

GPU için hiç normal değil. Hotspot sıcaklığı olmasın o 75 derece? İşlemci için stok fansa normal yapabileceğin bir şey yok. Fan al, soğutman yetersiz.
hocam pek anlamıyorum bilgisayardan hotspot ne anlama gelir bilmiyorum. İşlemcim stok fan ancak videolardaki de stok fanlı. Bu kadar farkı neden yapar anlamıyorum macunu değiştiricem kısa zamanda.

Kasadan fazla anlamam fakat buraya görsel atma imkanın varsa paylaş.Hava akışı az olabilir veya montajda gözden kaçan bir hata olabilir.Termal macun kurumuş olabilir. Veya virüs bulaşmış da olabilir.Hangilerinden eminsin olmadığına dair belirtirsen yardımcı olabilirler.
3 ön 1 arka fan ve mesh kasa. Termali değiştirmeyi düşünüyorum yakın zamanda.

Şimdi işlemci için stok fan varsa bu değer normal, ekran kartı içinde normal izlediğiniz videolarda ekran kartı markası belli değil soğutma olarak fark olabiliyor mümkünse mesh kasa tercih edin, örneğin RX6600 Sapphire modeli 75 bulurken diğerleri 60 da geziyor.
Stok fan kullanıyorum. İzlediğim videolarda aynı ekran kartı ve işlemci(stok fanlı) kullanılıyor. Sıcaklık farkının bu kadar fazla olması normal değil bence. Hazır sistem toplayan kanallarda sıkça kullanılan parçalar isim vermek sorun olur diye videodan çok bahsetmedim kuralları tam bilmiyorum.

Son düzenleme:
Hocam pek anlamıyorum bilgisayardan hotspot ne anlama gelir bilmiyorum. İşlemcim stok fan ancak videolardaki de stok fanlı. Bu kadar farkı neden yapar anlamıyorum macunu değiştireceğim kısa zamanda.

3 ön 1 arka fan ve mesh kasa. Termali değiştirmeyi düşünüyorum yakın zamanda.

Stok fan kullanıyorum. İzlediğim videolarda aynı ekran kartı ve işlemci(stok fanlı) kullanılıyor. Sıcaklık farkının bu kadar fazla olması normal değil bence. Hazır sistem toplayan kanallarda sıkça kullanılan parçalar isim vermek sorun olur diye videodan çok bahsetmedim kuralları tam bilmiyorum.

Kasa bile fark eder kardeşim. Mumkunse kule tipi fan al.

Geri
Yukarı