i5 12400F ve RTX 4060 Ti sistem donuyor

BCYLDZ

Hectopat
Merhaba, iyi günler. Dün Vatan Bilgisayar'dan yeni bilgisayarımı satın aldım.

Özelikleri:
  • Intel i5 12400F
  • Gigabyte RTX4060 Ti 8 GB
  • 1TB Crucial SSD
  • 16 GB G.Skill RAM
  • Gigabyte H610M h v2.

Temiz Windows kurulumunu gerçekleştirdim ardından Windows Update bölümünden güncelleştirmeleri yaptım. Bu esnada bilgisayar 2 3 kez dondu ve reset armak durumda kaldım. Ardından GeForce Experience'ı indirip ekran kartının güncel sürücüsünü kurdum. Bu sırada hala donma problemi yaşıyorum ve reset atmem gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Yıllardır hasretini kurduğum sistemi aldım fakat şu anda hiçbir şey yapamıyorum. Dün gece 03:30'a kadar uğraştım. Yardım edebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba! Bilgisayarınızın donma sorununu çözmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Ancak, bu tür sorunlar genellikle birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir, bu nedenle aşağıdaki önerileri sırasıyla deneyerek sorunu çözmeye çalışın:

1. Güncellemeleri kontrol edin: Bilgisayarınızın işletim sistemi, sürücüler ve BIOS/UEFI güncellemelerini kontrol edin. Windows Update, sürücülerin ve işletim sisteminin güncel olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir.
  2. Grafik sürücüsünü güncelleyin: GeForce Experience aracılığıyla en güncel grafik sürücüsünü yüklediğinizi belirttiniz, ancak bu sürücünün soruna neden olma ihtimalini göz önünde bulundurarak bir önceki sürücü versiyonunu deneyin. Resmi GeForce web sitesinden el ile indirip yükleyebilirsiniz.
  3. Güç yönetimi ayarlarını kontrol edin: bilgisayarınızın güç yönetimi ayarlarını kontrol edin. "yüksek performans" modunu seçerek enerji tasarrufu önlemlerini devre dışı bırakın.
  4. Isınma sorunları: Bilgisayarınızın ısınma sorunu olup olmadığını kontrol edin. Donma, aşırı ısınma nedeniyle olabilir. İşlemci ve ekran kartı sıcaklıklarını izlemek için HWMonitor veya benzeri bir program kullanabilirsiniz.
  5. Gelişmiş başlangıç ayarları: Bilgisayarınızı "gelişmiş başlangıç ayarları"na alarak "temiz başlangıç" yapmayı deneyin. Bu, üçüncü taraf yazılımların sistemle çakışmasını önleyebilir.
  6. Olay günlüğü inceleme: bilgisayarınızın olay günlüğü'ne bakarak donma sırasında ortaya çıkan hataları inceleyin. Bu, sorunun nedenini anlamanıza yardımcı olabilir.
  7. RAM sorunu: RAM'inizi kontrol etmek için Windows'taki "Windows Memory diagnostic" aracını kullanabilirsiniz. Bu araç, bilgisayarınızın RAM'ini test eder ve hataları rapor eder.
  8. Antivirüs taraması: Bilgisayarınızı güncel bir antivirüs programı ile tarayarak zararlı yazılımları kontrol edin.
Eğer bu adımlar sorunu çözmezse, garanti kapsamında olan bir bilgisayar olduğunu belirttiniz, bu durumda bilgisayarınızın üretici veya satıcısı ile iletişime geçmenizi öneririm. Donma sorunları genellikle donanım veya sürücü sorunlarından kaynaklanır ve profesyonel destek almak en iyi çözüm olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı