i5 12450H 4060 laptop oyunlarda GPU kullanımı düşük

anxherLy

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, henüz daha yaklaşık 2 ay önce aldığım laptopumda düşük ekran kartı kullanımı yaşıyorum.

Benchmark programları (FurMark) veya benchmark için yapılmış oyun testinde (Superposition Benchmark) ekran kartımda herhangi bir sorun yok, 105 wattlık kart 101 wattları görebiliyor, sıcaklık da normal olarak 80 derecelere ulaşıyor, FPS'ler de gayet iyi. Ancak neredeyse tüm oyunlarda (GTA 5, CS:GO, Sea of Thieves, Forza Horizon 4 & 5, LoL, PUBG ) ekran kartı kullanımı %30-%50 seviyelerinde seyrediyor güç kullanımı ise 30W - 50W arası. Bazı oyunların menülerinde anlık güç kullanımı artabiliyor ancak genel oyun kullanımı aynı.
Örneğin GTA 5 oynarken yaşadığım bir durum; bir gün arkadaşlarla playlist açtık playlistte performans düşük, biraz oynadık, takıldık oyundan çıkalım dedik Online'a geçtim performans yüksek. Hiçbir ayar değiştirmeme rağmen bunu yaşadım ve maalesef şu an ise hiçbir şartta GTA 5 de yüksek FPS alamıyorum sadece GTA değil diğer oyunlar da aynı. Yine denediğim bir başka oyunda ise, (Project Cars) olması gereken, benchmark testleriyle aynı yüksek performansı yakaladım.

Laptopum prize takılı, hem Windows hem de Denetim Masası güç planı ayarları maksimum performans modunda, NVIDIA Denetim Masası ayarları yüksek kalite ve yüksek performans modlarında ayrı ayrı denedim, ekran kartında Max-Q özelliği de mevcut; hem sadece 4060 çalışacak modda hem de hibrit modda denedim, Windows'u tekrar yükledim, NVIDIA'nın kendi sitesinden uygun driverları kurdum, işlemci darboğazı da mümkün değil (darboğaz testleri de başarılı), bütün bunlara rağmen sorun hala devam ediyor.
Özetle,
İlginç bir şekilde, benchmarklarda olması gereken tam performansı verebiliyorken, aynı şartlar altında neredeyse tüm oyunlarda kullanımın çok çok düşük kalması.
Sorun cihazda mı yazılımsal bir problem mi bunu da tam olarak anlamış değilim.

Laptop özellikleri:
Ekran kartı: NVIDIA RTX 4060 Mobile (105W TDP)
İşlemci: Intel i5 12450H.
RAM: 8*2= 16 GB.
SSD: Crucial (3000mb/sn civarları )
Windows 11 22H2.
her türlü öneriye açığım, yardımınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.
(ilk fotoğraf GTA 5 Online'dan düşük kullanım, ikinci fotoğraf ise "Superposition Benchmark" testinden.)

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    3,5 MB · Görüntüleme: 106
  • Ekran görüntüsü 2023-06-25 174741.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-25 174741.png
    3,9 MB · Görüntüleme: 98
Tam da bu laptoptan almak üzereydim. Core i5 ve rtx 4060lı versiyonu var. Hiçbir Türk veya yabancı sitede incelemesi yoktu. Bu yüzden şüphelendim. Bottleneck sitelerinde bazı oyunlarda sorun gösteriyordu. Dolayısıyla almaya çekindim.

Tam da bu laptoptan almak üzereydim. Core i5 ve rtx 4060lı versiyonu var. Hiçbir Türk veya yabancı sitede incelemesi yoktu. Bu yüzden şüphelendim. Bottleneck sitelerinde bazı oyunlarda sorun gösteriyordu. Dolayısıyla almaya çekindim.
Açıkçası zaten olmaması normal çünkü 4060'lı laptoplar daha yeni yeni piyasaya girmeye başladı.
Laptopun marka ve modeli ne?
casper g870

İlk mesajıma eklemeyi unutmuşum, unreal engine, unity, adobe uygulamaları gibi bu tarz uygulamalarda bir sıkıntı yok. Sadece oyun tarafında bir problem var gibi. Cihazın ilk zamanları mesela forza horizon 5'te hiçbir sorun yoktu çatır çatır çalışıyordu ultra ayarlarda 1080p 100-120-130 fpsler havada uçuyordu. Bundan sonra neden böyle oldu bir fikrim yok yazılım güncellemesinden kaynaklı mı, nvidia bir sürücü çıkardı da sorun yaşanıyor bilemiyorum sonuçta 4060 tarafından yeni bir üretim aklıma ilk gelen yazılımsal bir problem olduğu

Servise yolla bakalım.
Kendi imkanlarımdan dolayı şimdilik yollayamıyorum 10-15 gün içinde göndereceğim bakalım. Çağrı merkezini bu yüzden aramıştım ama göndermeye fırsatım olmadı. Yardımcı olabilecek birisi veya bir çözüm bulabilirsem göndermeye gerek kalmaz diye umuyorum.

Son düzenleme:
İlk mesajıma eklemeyi unutmuşum, unreal engine, unity, adobe uygulamaları gibi bu tarz uygulamalarda bir sıkıntı yok. Sadece oyun tarafında bir problem var gibi. Cihazın ilk zamanları mesela forza horizon 5'te hiçbir sorun yoktu çatır çatır çalışıyordu ultra ayarlarda 1080p 100-120-130 fpsler havada uçuyordu. Bundan sonra neden böyle oldu bir fikrim yok yazılım güncellemesinden kaynaklı mı, nvidia bir sürücü çıkardı da sorun yaşanıyor bilemiyorum sonuçta 4060 tarafından yeni bir üretim aklıma ilk gelen yazılımsal bir problem olduğu

Kendi imkanlarımdan dolayı şimdilik yollayamıyorum 10-15 gün içinde göndereceğim bakalım. Çağrı merkezini bu yüzden aramıştım ama göndermeye fırsatım olmadı. Yardımcı olabilecek birisi veya bir çözüm bulabilirsem göndermeye gerek kalmaz diye umuyorum.
dostum bilgisayara format atmayı dener misin çok problem olmayacaksa? windows 10 kur mesela bir

Son düzenleme:
çünkü rtx 4050 4060 4070 serisi kısıtlanmış.
intel 12. nesil işlemciler kilitli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

günlerdir yabancı forumlarda bilgi topluyorum.

rtx 3080- 3080 ti 4050 4060 4070 den daha iyiymiş.
rtx 3070 ile 4070 aynı performansı veriyor.

4000 serisinde alınacaksa 4080 ve 4090 alınmalı.

dostum bilgisayara format atmayı dener misin çok problem olmayacaksa? windows 10 kur mesela bir
Format attım zaten sıfırdan w11 kurulumu yaptım belki w10 ile de denerim👍
çünkü rtx 4050 4060 4070 serisi kısıtlanmış.
intel 12. nesil işlemciler kilitli.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

günlerdir yabancı forumlarda bilgi topluyorum.

rtx 3080- 3080 ti 4050 4060 4070 den daha iyiymiş.
rtx 3070 ile 4070 aynı performansı veriyor.

4000 serisinde alınacaksa 4080 ve 4090 alınmalı.
Hocam videoda bahsi geçen kartların 100 wattan sonrasında bir limitör var sanırım. Bende 100 watt'a da erişmiyor benim kartımın max watt değeri 105 watt zaten ben 100'ü göreyim onu istiyorum. Kaldı ki, benchmarklarda, yaratıcılık programlarında ve tek tük oyunlarda [Project Cars, Forza Horizon 5 (cihazın ilk zamanları)] 100 watt'a erişiyorum. Limit olsa bunları göremezdim sanırım.

Selam,
Aynı sorunu ben MSI katana 4070 ile yaşıyorum
Seninle birebir aynı koşullar, aynı sorun.

Çözüm bulabildin mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı