i5 12500H undervolt yapılır mı?

mustafa721

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni laptop aldım HP Victus. Fakat işlemcim oyunlarda 80 90 derece arasında ve fan sesi yüksek. Ekran kartı 65 70 dereceler çok iyi. Ama işlemcim çok ısıniyor. Undervolt yapabilir miyim? Ya da Turbo Boost kapatabilir miyim? Çok güçlü bir işlemci Turbo Boost olmadan da RTX 3050 Ti ekran kartıma darboğaz yapacağını düşünmüyorum. Yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İntel 12. nesil mobil işlemcilerine undervolt yapamazsın. Sadece HX versiyonuna yapılabiliyormuş.
Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İntel 12. nesil mobil işlemcilerine undervolt yapamazsın. Sadece HX versiyonuna yapılabiliyormuş.
Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam Max frekans değerini düşürebilirmiyim? Mesela turbo boost da 4.2 GHz de çalışiyor. Bunu limitleyebilirmiyim 3.8 GHz gibi.

Evet. Denetim masasında sisteme gelin. Güç seçeneklerine gelin. Güç planlarında istediğiniz bir planı düzenlemeye girin. Gelişmiş güç ayarlarından şu seçeneklerin değerlerini deneye deneye değiştirin. Bu çıkabildiği hızı limitliyor. Açıkçası eski bir ama küçük olduğu için kullanmasını sevdiğim bir laptop çok fan sesi çıkarıyor. Kütüphanede kullanabilmek için bu değerleri 57 yaptığımda artık güç harcamadığı için ses çıkarmıyor.
1683368857311.png

Evet. Denetim masasında sisteme gelin. Güç seçeneklerine gelin. Güç planlarında istediğiniz bir planı düzenlemeye girin. Gelişmiş güç ayarlarından şu seçeneklerin değerlerini deneye deneye değiştirin. Bu çıkabildiği hızı limitliyor. Açıkçası eski bir ama küçük olduğu için kullanmasını sevdiğim bir laptop çok fan sesi çıkarıyor. Kütüphanede kullanabilmek için bu değerleri 57 yaptığımda artık güç harcamadığı için ses çıkarmıyor.
Eki Görüntüle 1768394

Hocam mesela Turbo Boost da 4.2GHz çalışiyor ki bu gereksiz. RTX 3050 Ti bu işlemcinin yanında çerez kalıyor. İşlemci boşa ısıniyor. GHz de limit yapabilmek 3.6 3.7 gibi hem çok serin çalışırdı hem de performans kaybı olmazdı.

Yeni konular

Geri
Yukarı