i5-12600KF sistem oyun oynarken reset atıyor

PaLa25

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarı ince hesaptan toplama sihirbazı ile 2 hafta önce aldım. Normal YouTube Discord vb. programlarda sorun olmaz iken oyunlarda belli bir zaman sonra PC reset atıyor sürekli. Yardımcı olursanız sevinirim. Ara kabo kullanıyordum üçlü yeni 6'lı akım korumalı ara kablo aldım. Sorunu ara kablo da zannediyordum fayda etmedi. Priz de bir sıkıntı vardır diye başka odadaki prize bağlayıp yine PC resetlendi. Otizmli kardeşim var PC'yi o yüzden aldım. Fakat sürekli oyunlardeyken PC resetlendiği için üzülüyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kasa ve kasanın özellikleri;

• İşlemci: Intel Core i5-12600KF 3.70GHz 10 çekirdek 20 MB L3 önbellek soket 1700 tray işlemci.
  • Anakart: ASUS Prime H610M-F D4 r2.0-CSM Intel H610 soket 1700 DDR4 3200MHz mATX Gaming (oyuncu) anakart.
  • RAM: Apacer Panther Black-Gold 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Gaming RAM (AH4U16G32C28Y7GAA-2)
  • Kasa: Lian Li lancool 205m mesh siyah mATX mid-Tower Gaming (oyuncu) kasa (g99.OE744MX. 10)
  • Güç kaynağı: Gamepower GP-750 apfc 14cm 80+ Bronze 750W Power Supply.
  • Bellek: Apacer AS2280P4 1TB 3000/2000MB/s NVMe PCI-e GEN3x4 M.2 SSD disk (AP1tbAS2280P4-1)
  • Soğutucu: Gamepower nebula RGB CPU hava soğutucusu Intel LGA 1700 uyumlu.
  • Ekran kartı: COLORFUL GeForce RTX 3060 NB Duo 8GB-V 8GB GDDR6 128Bit DX12 Gaming (Oyuncu) Ekran Kartı

Son düzenleme:
Hayırlı olsun da hocam. Alınan alındı ancak bir dahakine konu açarsanız daha iyi olur sizin için o fiyata çok daha iyi sistemler var.

Soğutucunun montajı doğru yapılmamış olabilir. Bu yüzden işlemci belirli bir sıcaklığa geldiğinde kendini kapatıyor olabilir.

Neyse hocam canınızı sıkmayın.
İnce hesaba geri kargolasam acaba sorunun tam olarak neyde olduğunu çözebilirler mi acaba, örneğin güç kaynağı yetersiz geliyo güç kaynağı değiştiririm ya da başka bi yerinde sorun var o parçayı, makina sıfır parçalar da sıfır tam olarak neyde sorun var anlamış değilim ve en az 10 tane resetlenmesi için de neden olabilir bu yüzden işi kökten çözmek istiyorum tek tek ilerlemek yerine hızlı ve sağlam olsun istiyorum.

OCCT ile Power testi yapın, kapanma vs oluyor mu kontrolünü sağlayıp geri dönüş yapın.
Sabah dönüş sağlayacağım hocam.

OCCT ile Power testi yapın, kapanma vs oluyor mu kontrolünü sağlayıp geri dönüş yapın.
OCCT 1 dakikalık testte bir sorun olmadı, ancak msi after burn'da ise ekran parazitlenip bir anda pc kapandı.

1716097250667.png

sizce bu ne demektir veya ne yapmam gerek nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
Sabah dönüş sağlayacağım hocam.

OCCT 1 dakikalık testte bir sorun olmadı, ancak MSI Afterburner Burn'da ise ekran parazitlenip bir anda PC kapandı.

Eki Görüntüle 2199245

Sizce bu ne demektir veya ne yapmam gerek nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle kardeşinize geçmiş olsun, yukarıyı yeni okudum. Kapanma olurken her defasında ekranda parazitlenme oluyor mu?

Çok teşekkür ederim. Hayır hocam, normal bir şekilde resetleniyor ve tekrar açılıyor. Parazitlenme MSI Afterburner'da oldu.

Parazitlenme sorunu ekran kartı ile alakalı, kapanma PSU. Farklı bir PSU ile deneyin, garantisi varsa gönderin onlar ilgilensinler.

Yeni konular

Geri
Yukarı