i5 13400F, 6000MHz bir RAM ile çalışır mı?

Hylex

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
Kingston 16GB(2X8GB) FURY Beast RGB 6000Mhz CL40 DDR5 Dual Kit Ram
Anakart
ASUS TUF GAMING B660M-PLUS WIFI 6000MHz(OC) DDR5 S
Merhaba ben i5 13400F ile bir DDR5 sistem kuracağım ve anakartım 6000MHz destekliyor ama işlemcinin sayfasında yazana göre "up to DDR5 4800 MT/s up to DDR4 3200 MT/s" maksimum 4800MT/s destekliyormuş ama ben burada MHz desteğine bakıyorum ve internette sadece MT/s değerinden gösteriliyor. Acaba bu RAM'i bu işlemci ile kullansam tam performans 6000MHz verir mi?

İntel sistemlerde işlemcinin verdiği değer alınabiliyor ama eğer anakart Z çipset olursa, anakartin verdiği değer alinabiliyor. Eğer değişmediyse boyle biliyorum.

B660M anakartlarında XMP var mı? Eğer varsa aktif edince 6000MHz alır mıyım?
Var. Siz üreticilerin sunduğu temel değerlere bakmayın. Bu desteği sağlayan anakartınız ve uygun RAM'leriniz varsa kullanırsınız. He 13400F ve B660 kombinasyonu mantıklı mı? Hayır.

12400F'e göre esprisi olmayan bir işlemci. Intel yine soket değiştiriyor yani uzun ömürlülüğü yok. Z serisi bir anakartın sunduğu ekstralardan yoksun.
15. yada 14. nesil işlemciler çıktığında eğer soket değişirse yeni bir anakartta alırım. Z serisinin sunduğu ekstralar nedir?

15. yada 14. nesil işlemciler çıktığında eğer soket değişirse yeni bir anakartta alırım. Z serisinin sunduğu ekstralar nedir?
Niye yeni anakart alıyorsunuz işte? R5 7600X ve B650 tabanlı bir sistem toplayın. Uzun süre bu tür alımlar yapmayın. Biraz büyük düşünmek lazım. Z serisiyle ilgili bilinen en büyük etmen OC desteği. Ama zaten 13400F gibi bir işlemciye bilenen yöntemlerle OC yapamıyorsunuz. Yani temelde bu Intel yönelimi hem manasız hem de yanlış bir masraf döngüsü yaratır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı