i5 13400F işlemcinin 78 dereceye çıkması bir zarar oluşturur mu?

İntel'in sitesinde izin verilen maksimum sıcaklık olarak 100°C olarak belirlenmiş. Sıkıntı çıkaracak bir sıcaklık değil ancak yine de termal macunu falan kontrol edin. İşlemciye yük bindiren ağır oyunlar oynadıysanız 78 dereceye çıkması gayet normal.

Stok soğutucu mu var? Aynı işlemciyi kullanıyorum stok yetersiz kalıyor, kule tipi bir soğutucu almanızı tavsiye ederim.

65W bir işlemci için üstelik İntel bir işlemci için stok yetersiz kalıyorsa o işlemcilerde sıkıntı mı var? Aynı gücü çeken İ3 10. nesil işlemciyi sıcak havada bile stok fan ile kullanıyorum. Canına okuduğum halde vatandaş 62 diyor daha yukarısını görmüyor 😄

65W bir işlemci için üstelik Intel bir işlemci için stok yetersiz kalıyorsa o işlemcilerde sıkıntı mı var? Aynı gücü çeken i3 10. nesil işlemciyi sıcak havada bile stok fan ile kullanıyorum. Canına okuduğum halde vatandaş 62 diyor daha yukarısını görmüyor 😄

Her 65W işlemci aynı değil. i3 13100F de 65W i9 13900F de biri 100W'ı geçmezken diğeri 200'e kadar çıkıyor.

Oyunda gördü ise Normal. Arkadaşlar işlemci ve ekran kartı ısınır.

Sıvı soğutucu firmalarının reklamlarının kölesi olmayın.

Amd ve intel işlemcileri 90 dereceye kadar güç kaybı yaşamaz. Modelden modele farklılık göstermekle birlikte daha yüksek sıcaklıklarda sıcaklık darboğazı yaşar, cpu mhz düşürür. Yani işlemci kendini yine de korur. Genelde güvenli seviye olarak cpu için 80 dereceyi hedefleyebilirsiniz. Çünkü özellikle ryzen 5 gibi bazı amd ve intel modellerinde sıcaklık bir anda 15-20 derece yükselebilir, o sırada fan düşük hızda çalıştığı için bir anda soğutamaz. Fan açılır 3-5 saniyede o sıcaklık tekrar ortalama değerine düşer.

Soğutucular yoktan soğukluk yaratmaz yada CPU sıcaklık yaymasını azaltmazlar. Sadece ortaya çıkan sıcaklığı ortama yayarlar. Yani sıcaklık sebepli darboğaz olmadığı sürece ha cpu üstünde 75 derecelik sıcaklık var, ha sıvı soğutucunun deposunda.

Hayırlı forumlar.

Her 65W işlemci aynı değil. i3 13100F de 65W i9 13900F de biri 100W'ı geçmezken diğeri 200'e kadar çıkıyor.

Çekirdek sayısı ve frekans çarpanı etkili oluyor öyle ise.

Sıvı soğutucu firmalarının reklamlarının kölesi olmayın.

Haklısın hocam. Aynı işlemcide sıvı soğutma kullananların oyun performanslarına baktım. Witcher 3 gibi bir oyunda işlemci 74-76 gördü.

Arkadaşlar geç dönüyorum biraz, evet oyunda gördüm. Sizce bu sıcaklık işlemciye zarar verir mi ya da uzun vadede zarar vermiş olabilir mi? Biraz takıntılıyım da.

Ekstra detay için veriyorum bazı cpu çekirdekleri 78 bazıları ise 68 görmüş direkt cpu temp 78.

Yeni konular

Geri
Yukarı