i5 13400F & RTX 4070 Ti sistem 1080p performansı düşük

Güç ayarları sekmesinde "güç tasarrufu" seçeneğini seçtiysen işlemci yavaş çalışıyor. Ondan olabilir belki.

Güç ayarlarında "maksimum performansı tercih et" ayarlı.

Hocam birtakım ayarlar yapmadan, oyunlarda en iyi sistemi toplasanizda performans sorunu yasarsiniz. BIOS güncelliği, driver güncelliği ilk akla gelen şeyler, CPU yüksek performans ayarlanmali, ekran kartı ayarları, bunlari kontrol etmelisiniz, eğer bunlarda sorun yoksa, başka şeyler onerebiliriz.

BIOS'u bilmiyorum, tüm driverlar güncel. Windows Update güncel. NVIDIA denetim masasında her şey maksimum Performans'a ayarlı.

Dosya Ekleri

• 1689943261406.png
    1689943261406.png
    73,1 KB · Görüntüleme: 30
yukarıda paylaştığın resimde grafik birimi 4089mb gözüküyorda
3 ile çarpımı orjinal belleğine denk geliyor hocam. Bu arada ilk sayfada yazdığım yazıya da göz atabilirseniz sizin için daha sağlıklı olur hocam. @xccurate

Buradan bahsediyorum. Birde XMP ayarı yapılmış mı ? 3600MHz'de mi çalışıyor RAM'lerin ? Gerçi çalışmasa diğer oyunlarda da tam performans vermez ama sen yine de bir bak.

Screenshot_1.png

Buradan bahsediyorum. Bir de XMP ayarı yapılmış mı? 3600MHz'de mi çalışıyor RAM'lerin? Gerçi çalışmasa diğer oyunlarda da tam performans vermez ama sen yine de bir bak.

Eki Görüntüle 1870923

Evet burada da yüksek performans seçili. XMP profili de ayarlı.

Hocam adaha çok sisteminizi zorlayacak bir oyun var mı elinizde? "eagle_paw"ın da dediği gibi GPU kullanımı %3 olmamalı kesinlikle. Testleri var bu şekilde:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bazı kartların üzerinde bir yerlerinde GPU'nun modunu değiştirebiliyorsunuz. Turbo mod gibi. Acaba sisizn kartınızda öyle bir mod olabilir mi? Hi, ç araştırdınızmı. LoL'de %3 kullanım darboğaz kaynaklı olabileceğini düşünmüyorum ben. Bahsettiğim şeyi deneyip tekrar test eder misiniz acaba oyunları. NVIDIA Denetim Masası, "3D ayarlarının yönetilmesi" ardından karşınıza gelen yerde "DSR-çarpanlar" diye bir bölüm çıkar. Orası sizde muhtemelen "off" durumundadır. Onun üstüne tıklayıp "X2.00"a çekip denerseniz değişim olup olmadığını anlarsınız. Bu bahsettiğim DSR olayı 1080p monitörde 1440p veya 4K görüntü yaratma seçeneği sağlıyor. Böylece 2K'da veya daha yüksek çözünürlükte 1080p ile arasında değişim var mı yok mu anlaşılır? @xccurate

Kartın üzerinde fiziksel olarak "Gaming mode ve silent mode" Switch butonu mevcut. Şu an Gaming Mode'da duruyor. Tekrar bir kontrol edip ve DSR çarpanlar'ı da test edip cevap vereceğim hocam teşekkür ederim.

@WYR @Remzi53@Efem
1689948013314.png

PUBG'de DSR çarpanlar 1.78X(2560x1440) ayarlı iken bile GPU'nun maksimum %30'unu kullanıyor. Şehirlere uzaktan bakınca maksimum FPS düşüşü o zaman gerçekleşir PUBG oynayanlar bilir o haldeyken FPS 90'a düşüyor ve GPU kullanımı %30'u geçmiyor. Bunu nasıl çözeceğim ben arkadaşlar, ne yapmam gerek?

Son düzenleme:
@WYR @Remzi53@Efem Eki Görüntüle 1871023

PUBG'de DSR çarpanlar 1.78X(2560x1440) ayarlı iken bile GPU'nun maksimum %30'unu kullanıyor. Şehirlere uzaktan bakınca maksimum FPS düşüşü o zaman gerçekleşir PUBG oynayanlar bilir o haldeyken FPS 90'a düşüyor ve GPU kullanımı %30'u geçmiyor. Bunu nasıl çözeceğim ben arkadaşlar, ne yapmam gerek?
Hocam Biosunuzun güncelliğini kontrol ettinizmi ? Yeni sistemlerde bu oldukça önemli.Ayrica 2 CMD komutu onericem, 1; SFC/scannow , 2 ; winget upgrade --all sonra Y yes için.

Hocam biosunuzun güncelliğini kontrol ettiniz mi? Yeni sistemlerde bu oldukça önemli. Ayrica 2 CMD komutu onereceğim, 1; SFC/scannow, 2; winget upgrade --all sonra y yes için.

Hayır BIOS güncel değil şu an. Şimdi bir Windows 10 temiz kurulum yapacağım, ardından BIOS'u Update yapıp değişiklik olacak mı olmayacak mı haber vereceğim hocam.

Geri
Yukarı