i5 13400F sistem parçaları uyumlu mu?

Morteatro

Picopat
Yer
Bursa / Nilüfer / Türkiye
Gençler merhaba,

20 yıl sonra bir kasa toplama kararı aldım. Fikirlerinize ihtiyacım var. Yine gaza gelip alacağım ama sürekli işten güçten oynayacağım maksimum FIFA, CS, Age of Empires. En azından 4-5 yıl beni götürse yeterli. Öyle 4K, 2K muhteşem grafikler olsun derdim de yok. Piksel piksel Doom, ISS oynamış fosil nesilden olunca HD bile müthiş bir çözünürlük geliyor.

Kasa - ASUS TUF G301.
PSU - ASUS ROG 650G 80+ (beni en çok zorlayan burası. Elektrik verimliliği için Gold sertifika önerilmiş fakat bu watt hesabını nasıl yapacağımı tam anlayamadığım için 650W yeterli olur mu? Biraz hazır sistemlerden kopya çektim.)
İşlemci - Intel Core i5 13400F 2.5 GHz.
Anakart - ASUS TUF B760M Plus Wi-Fi
Ekran kartı - ASUS RTX4060 Ti Dual (ikinci el çok önerdiler ama ben özellikle sıfır parçaları toplamak istiyorum. Bir de DLSS 3.0'dan dolayı 4000 serisi olması daha mantıklı geldi.)
RAM - Kingston Fury Beast 3600 MHz 16X2.
SSD - Samsung 980 Pro 1TB.
Soğutucu - ASUS TUF LC 120 sıvı soğutucu tek fan.

Burada kafama takılanları sormak istiyorum.

1- bu ekran kartı, anakart, işlemci üçlüsü olur mu? Darboğaz vs. sorunu yaşatır mı?
2- sıvı soğutucu bu işlemciye yeterli olur mu? Yoksa çift fanlı olanlarından mı alayım? Bir arkadaşım senin oynayacağın oyuna stok fan bile yeter dedi de yine de ben soğutmaya önem veriyorum. Püfür püfür soğutsun.
3- SSD için 2 tane M.2 slot var. Benim için klasiktir bir Windows bir Linux Dual her zaman sistemimde olur. Bu SSD'nin okuma yazma hızı yüksek sadece işletim sistemlerini kuracağım daha düşük boyutta daha düşük okuma yazma hızında bir SSD daha eklesem. Oyunları bu hızlı olana kursam. Verim alabilir miyim? Bilmediğim için soruyorum RAM'lerde olduğu gibi SSD tarafıda en düşük olanın okuma yazma hızına eşitliyor mu?

Yardımlarınız için şimdiden sonsuz kere teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçen nedir abi? Soğutucu olarak hiçbir zaman hiçbir işlemciye 120mm sıvı soğutma tavsiye etmem çoğu kule tipi daha yararlı olur. SSD'de doğru slota takarsan öyle eşitleme gibi bir şey olmaz aynı anda kullanılmıyor zaten. (Aynı anda kullanılmıyor derken 2'sinde de farklı şeyler olacak demek istedim RAM'leri o şekilde ayıramıyorsun her türlü aynı anda kullanılıyor.)

Geri
Yukarı