Tehlikeli şeyler yapma içgüdüsü

samet4747

Hectopat
Arkadaşlar sadece bir konu da tehlikeli bir şey yapma içgüdüm var ve kendimi zor tutuyorum. Konu şu, balkonumuz da tabure gördüğüm zaman üstüne çıkmak istiyorum. Ayrıca balkonumuzun korkuluklarının altında biraz yüksek mermer var, arada bu mermere çıkıp aşağıya bakıyorum. Bu az tehlikeli, ama sandalye tabure görünce üstüne çıkmamak için kendimi zor tutuyorum. Atlamak istemiyorum, sadece bu eylemi gerçekleştirmek istiyorum. Bu nedir? Hastalık mıdır yoksa çoğu kişi de var mı?

Güvenli adrenalin vesaire istiyorsanız korku oyunları oynayın. Oturduğunuz yerden doyasıya adrenalin yaşayabilirsiniz :D

Ama durumunuzu bir uzmana anlatsanız daha iyi olur.

Adrenalin, dopamin ihtiyacı. Normal bir durum, ekstrem spor yapanların alayında var bu örneğin.

İyi de ben bunu yaparsam kendimi iyi hissetmeyeceğim ki, bu ekstrem sporlarındaki duyguyu hissetmiyorum. Mesela lunaparkta yüksek aletlerdeki hiss yok.

Güvenli adrenalin vesaire istiyorsanız korku oyunları oynayın. Oturduğunuz yerden doyasıya adrenalin yaşayabilirsiniz :D

Ama durumunuzu bir uzmana anlatsanız daha iyi olur.

Hocam en iyisi atlayayım ben, şaka bir yana müstakil eve geçersem bunlar geçer gibi.

İyi de ben bunu yaparsam kendimi iyi hissetmeyeceğim ki, bu ekstrem sporlarındaki duyguyu hissetmiyorum. Mesela lunaparkta yüksek aletlerdeki his yok.

Onlarda da kendini iyi hissetme dürtüsü yok. Vücudunu hormonların kontrol eder, mantığın da onlarla savaşır.

Yaparsan da iyi hissedersin, sonuçta adrenalin ve dopamin salgılanmış olacak.

Bana önerin nedir, bu tür sporlarla mı uğraşayım?

Meraklı değilse zorlama olmaz tabii ki. Sadece hormonla savaş zaten o his bir süre sonra kaybolacak ya da yapmaktan çok zevk aldığın bir şeyi yap mutluluk hormonu salgılandığında yine baskılayacaktır bunu.

Geri
Yukarı