i5-13400F TUF GAMİNG 4070 sistemden bazı oyunlarda yanık kokusu geliyor

EmoWanKenobi

Centipat
Yer
Şırnak Beytüşşebap
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel i5 13400F | Anakart: ASUS TUF Gaming B760M Plus WiFi | Ekran Kartı: ASUS TUF Gaming 4070 OC 12GB | SSD: Kingston NV2 1TB | Kasa: ASUS TUF GAMİNG GT501 | Güç Kaynağı: ASUS ROG STRIX 850G 80+ 850W
Meslek
Filozof
RAM
Adata XPG spectrix Cl16 3200mhz 2x8 GB
SSD veya HDD modeli
Kingston NV2 1tb
Ekran kartı
ASUS TUF GAMİNG 4070 O.C
Anakart
ASUS TUF GAMİNG B760m plus WiFi
İşlemci
Intel i5 13400F
Yaklaşık 10 gün önce internetten aldığım bilgisayar elime ulaştı. O günden beri indirme için ortalama günde 6-7 saat ile açık kalıyor ve hafif plastik kokusu geliyordu. Ben de ne olur ne olmaz 4 gün önce saç kurutma makinesi ile soğuk ayarda hafiften tozunu aldım.
Lakin dün 1.5 saat Full extrem ayarlarda ve DLSS kalite ile Forza 5 oynadıktan 1.5 saat sonra önceki plastik kokusu yerine yanık plastik kokusu gelmeye başladı.
Ardından korkup bilgisayarı kapattım.
Bugün bilgisayarı tekrar açtım ve yanık plastik kokusu yoktu tekrardan Forza 5'i açtım hafiften koku çıkmaya başladı sonra kapattım LoL açtım yanık kokusu tamamen kesildi.
Bu arada şu an bilgisayarda performans eksikliği de yok.
-FIFA 23'te yanık kokusu gelmiyor.
-Fall Guys da yanık kokusu gelmiyor.
-CS:GO'da yanık kokusu gelmiyor.
-Fortnite destansı ayarda yanık kokusu gelmiyor.

Sanırım ekran kartında bir sorun var. Bu koku sorunu büyük bir sorun mu ve bu koku sorununu nasıl çözebilirim?

Kasa: ASUS TUF Gaming GT 501.
PSU: ASUS ROG STRIX 850G Full modüler 850W 80+Gold

Genelde oyun oynarken turbo fan ayarında kullanıyorum. cpu fan 1900-2300 rpm kasa fanları(3 ön120 - 1 arka140) 1300-1400 rpm. Ekran kartı da yüzde 40 kullanımdan sonra açılıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarın üzerindeki yada kabloların üzerindeki minik plastikler yüksek sıcaklıktan dolayı eriyerek bu kokuyu ortaya çıkarıyor. Genelde ekran kartı kablolarından gelir. Bana soracak olursanız bir sorun yok. İçinize sinmiyorsa aldığınız yere götürüp baktırın.

Yeni sistemlerde bu kokular normal. İlk başta yanık/yanmış plastik gibi kokular gelebilir. Bazı insanlar daha hassas, çok güçlü bir plastik kokusu aldıklarını söylerler genelde.

Ama şakaya gelmez.

Ekran kartınızın plastik filmini çıkarttınız mı?
Kasanız temperli cam - pleksi vb. ise onun filmini çıkarttınız mı?
Bilgisayarın diğer donanımlarında herhangi bir film kalmış olabilir kısaca.

Kablolarda -özellikle PSU'ya giden güç kablolarında- gözle görülür yanık izleri var mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herhangi bir jelatin/film yoksa ve kablolarda da bir problem yoksa bir süre sonra koku geçecektir.

Yeni sistemlerde bu kokular normal. İlk başta yanık/yanmış plastik gibi kokular gelebilir. Bazı insanlar daha hassas, çok güçlü bir plastik kokusu aldıklarını söylerler genelde.

Ama şakaya gelmez.

Kablolarda -özellikle PSU'ya giden güç kablolarında- gözle görülür yanık izleri var mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Herhangi bir jelatin/film yoksa ve kablolarda da bir problem yoksa bir süre sonra koku geçecektir.
10 Günde geçmiş olması gerekmez mi kokunun? Biraz uzun bir süre değil mi? Benim birkaç günde geçmişti.

@Chomusuke 10 gün hatta daha fazla sürebilir. Ne kadar çok yük altında kalırsa o kadar hızlı gidiyor mantıken. Ya bu koku sadece küçük plastiklerden değil termal pedlerden de gelebiliyor. Konu sahibi şunu düşünebilir: "İyi en azından sistemin parçaları daha önce kullanılmamış ki bu kokular geliyor." :D Çünkü bazı ürünler iadeden gelip tekrar satışa çıkıyor.

Hocam bende sistemimi yeni aldığımda çok ağır kokuyordu ama 1-2 gün sonra geçmişti. Kutularıda çok ağır kokuyor, *kutuları düzenlemeyi üşendğim için 1 gün kutularla aynı odada yatmıştım..*

Hocam nedense işlemcinin üstündeki koruyucu plastik şey çıkarılmadı gibi bir hisse kapıldım. Siz mi takmıştınız?

Gaming genden aldım. Onlar montajlayip gönderiler. Stok soğutucu üstünde olduğu için hiç kontrolde edemedim.

Ekran kartının pci-e girişini bir kontrol et bakalım. Yerine iyi oturmuş mu? Koku oradan geliyor olabilir mi?
Orayı iyice oturmuştum. Kontrol ettim orada koku gelmiyor.

Ama şakaya gelmez.

Bütün jelatinleride kaldırdım. Kasanın içi şöyle şu an

Bilgisayarın üzerindeki yada kabloların üzerindeki minik plastikler yüksek sıcaklıktan dolayı eriyerek bu kokuyu ortaya çıkarıyor. Genelde ekran kartı kablolarından gelir. Bana soracak olursanız bir sorun yok. İçinize sinmiyorsa aldığınız yere götürüp baktırın.
Sipariş ettiğim yer İstanbul da ben de doğuda yaşıyorum yani bâya bir uzak başka türlü kontrol ettiremez miyim ?

Dosya Ekleri

• IMG_20230521_191200.jpg
    IMG_20230521_191200.jpg
    315,7 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20230521_191210.jpg
    IMG_20230521_191210.jpg
    277,3 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230521_191219.jpg
    IMG_20230521_191219.jpg
    258,8 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20230521_192227.jpg
    IMG_20230521_192227.jpg