i5 13400F ve RX 6800 sistemde darboğaz

MarbleX

Picopat
Daha fazla  
İnternet kafe Simulator 2 oynadığım zaman FPS 110'larda dolaşmasına rağmen milisaniyelik takılmalar yaşıyorum. Ekran kartı kullanımım bazen %99'larda bazen ise %75'lere kadar iniyor. İşlemci kullanımım isi %100'lerde dolaşıyor, oyunu 2K Full grafiklerde oynuyorum. GTA 5 Full grafiklerde böyle bir sorun yaşamıyorum. İşlemci kullanımım %50'lerde ekran kartı kullanımım %99'larda dolaşıyor. Aynısı Forza Horizon 5 için de geçerli. Sıcaklıklar iyi, ekran kartı 65 ve işlemci 60 derecelerde dolaşıyor. God of War oyununda ise Full grafiklerde ve 2K'da ekran kartı kullanımım %100, işlemci kullanımım ise %80'lerde dolaşıyor ama milisaniyelik donmalar oluyor ara ara.

Sizce bunun sebebi nedir? Geçenlerde Windows 10'dan Windows 11'e geçtim. Sebebi bu olabilir mi? Windows 10 kullanırken hiç test etmemiştim.

İşlemcim: i5 13400F.
Ekran kartım: MSI RX 6800 Gaming Z Trio.
PSU FSP 650W 80+
RAM 16 GB 3200 MHz 16 CL.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet kafe Simulator 2 oynadığım zaman FPS 110'larda dolaşmasına rağmen milisaniyelik takılmalar yaşıyorum. Ekran kartı kullanımım bazen %99'larda bazen ise %75'lere kadar iniyor. İşlemci kullanımım isi %100'lerde dolaşıyor, oyunu 2K Full grafiklerde oynuyorum. GTA 5 Full grafiklerde böyle bir sorun yaşamıyorum. İşlemci kullanımım %50'lerde ekran kartı kullanımım %99'larda dolaşıyor. Aynısı Forza Horizon 5 için de geçerli. Sıcaklıklar iyi, ekran kartı 65 ve işlemci 60 derecelerde dolaşıyor. God of War oyununda ise Full grafiklerde ve 2K'da ekran kartı kullanımım %100, işlemci kullanımım ise %80'lerde dolaşıyor ama milisaniyelik donmalar oluyor ara ara.

Sizce bunun sebebi nedir? Geçenlerde Windows 10'dan Windows 11'e geçtim. Sebebi bu olabilir mi? Windows 10 kullanırken hiç test etmemiştim.

İşlemcim: i5 13400F.
Ekran kartım: MSI RX 6800 Gaming Z Trio.
PSU FSP 650W 80+
RAM 16 GB 3200 MHz 16 CL.
O ikilinin darboğaz yapması imkansız. Sebebinin darboğaz olduğunu düşünmüyorum.

Hibrit Intel işlemciler ile zaten Windows 11 kullanmanız gerekir. 13400F ile 6800 darboğaz yapacak bir kombinasyon değil, 1080p'de bile çok çok rahat kurtarır. Internet Cafe Simulator 2 optimizasyon denen şeyden nasibini almadığı için doğal. Diğer oyunlarda yine normal ama GoW için işlemci kullanımı biraz fazla geldi. Alt çekirdekleri kontrol etmekte fayda var.

Hibrit Intel işlemciler ile zaten Windows 11 kullanmanız gerekir. 13400F ile 6800 darboğaz yapacak bir kombinasyon değil, 1080P'de bile çok çok rahat kurtarır. İnternet kafe Simulator 2 optimizasyon denen şeyden nasibini almadığı için doğal. Diğer oyunlarda yine normal ama GoW için işlemci kullanımı biraz fazla geldi. Alt çekirdekleri kontrol etmekte fayda var.

Şimdi arkadaki uygulamaları kapatıp denedim GoW %63 civarlarında kullanıyor işlemciyi 2K Full grafiklerde çok ani olarak drop giriyor ekran kartı kullanımı %97'lerde dolaşıyor yaklaşık 0.3 saniye gibi kısa bir sure oyun kasıyor ve bu 10 dakikada 3-4 kez oluyor ortalama. Sizce normal mi?

Şimdi arkadaki uygulamaları kapatıp denedim GoW %63 civarlarında kullanıyor işlemciyi 2K Full grafiklerde çok ani olarak drop giriyor ekran kartı kullanımı %97'lerde dolaşıyor yaklaşık 0.3 saniye gibi kısa bir sure oyun kasıyor ve bu 10 dakikada 3-4 kez oluyor ortalama. Sizce normal mi?
Kullandığınız diskler nedir? Özellikle nispeten yavaş veya eski bir HDD ise böyle problemler oluşturması doğal. İşlemci kullanımı ise şimdi normal gibi duruyor.

M.2 SSD kullanıyorum ama modelini unuttum. God of War çok akıcı bir şekilde oynuyorum dediğim gibi 2K ve Max grafiklerde ama nadiren saliselik drop girip geçiyor. / aynı sorun GTA 5 veya Forza Horizon 5 gibi oyunlarda yaşamadım. Sadece oyunu ilk açtığımda Forza 5 biraz donuyordu 30 saniye oynadıktan sonra geçiyordu. Bir de eklemek istiyorum beni çok da rahatsız etmiyor eğer bir problem yoksa Biraz normal bir durumsa sorun yok.

Son düzenleme:
M.2 SSD kullanıyorum ama modelini unuttum. God of War çok akıcı bir şekilde oynuyorum dediğim gibi 2K ve Max grafiklerde ama nadiren saliselik drop girip geçiyor. / aynı sorun GTA 5 veya Forza Horizon 5 gibi oyunlarda yaşamadım. Sadece oyunu ilk açtığımda Forza 5 biraz donuyordu 30 saniye oynadıktan sonra geçiyordu. Bir de eklemek istiyorum beni çok da rahatsız etmiyor eğer bir problem yoksa Biraz normal bir durumsa sorun yok.
Pek normal değil aslında tama RAM'iniz tek kanalsa belki olabilir yine. Gerçi bende de nadiren drop oluyordu ama.. Diğer oyunlarda problem yoksa, sistemde bir problem olduğunu sanmam. FH5 drop yapmaya kat kat müsait bir oyun misal. İlk 30 saniye droplanması normal Forza'nın da.

Pek normal değil aslında tama RAM'iniz tek kanalsa belki olabilir yine. Gerçi bende de nadiren drop oluyordu ama. Diğer oyunlarda problem yoksa, sistemde bir problem olduğunu sanmam. FH5 drop yapmaya kat kat müsait bir oyun misal. İlk 30 saniye droplanması normal Forza'nın da.

8x2 RAM takılı Dual channel çalışıyorlar mı emin değilim. Dediğim gibi ara ara drop giriyor ve geçiyor. Çok da umursadığım bir durum değil yani normal bir durum ise sorun yok, GoW oynarken evin içine girdiğimde işlemci kullanımım %90'lara kadar çıkıyor ama dışarıda savaşırken vb. %60'larda dolaşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı