Çözüldü i5 13600KF sistem oyun sırasında oyundan atıyor ve mavi ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

GyRFaLCoN

Hectopat
RAM
Gskill Ripjaws S5 - 5600mhz CL36
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus 500gb - Kioxia Exceria G2 1TB
Ekran kartı
Evga RTX 3080 FTW3 Ultra Gaming
Anakart
Asus Prime Z690-P
İşlemci
i5 13600KF
Yeni bir sistem aldım, 1 yıllık bir cihaz. Ekran kartı hariç çoğu ürünün garantisi devam etmekte.
Sorunum ise bazı oyunlarda direkt masaüstüne atma veya mavi ekran ile kapanma durumu oluyor. Önce Memory hataları nedeniyle RAM'lerden şüphelendim ve Memtest gibi uygulamalar ile saatlerce tarattım. Herhangi bir sorun bulamadı. Dual RAM olduğu için şüphelendiğim RAM'i çıkarıp Single denedim bir süre (8-10 saat kadar) sorun olmadan işlem yapabildim.

Bozuk diye düşündüğüm RAM takılı iken bazen sistem açmıyor veya açsa bile belli bir süre sonra oyundan atıyor, atma işlemini hızlandırmak için oyunu alta alıp 5 10 YouTube sekmesi açtığım anda sistem çöküyordu. Diğer (sağlam olduğunu düşündüğüm) RAM ile tam 261 sekmeyi aynı anda açmama rağmen sistem kapanmadı.
Ta ki bugün Warzone oyununa girmek isteyene kadar. Vektron'a garanti için mail atmıştım fakat sorun RAM değil gibi gözüküyor.

Not: Sıfır temiz kurulum ile forumdan aldığım Windows 10 Pro ISO'sunu yükledim sürücüleri tek tek manuel indirip kurdum. En ufak hatalı Driver'ı DDU veya Revo ile kaldırıp artıklarını silerek düzelttim.
Minidump sadece 1 tane oluşmuş, diğer kapanmalar ya donarak ya da masaüstüne atarak olmuştu.
MINIDUMP DOSYASI

Fikir vermesi açısından lazım olabilir diye birkaç olay görüntüleyici alıntısı ekliyorum.
OLAY GUNLUGU

Çözüm
@GyRFaLCoN şu DDR5'te XMP'den yaşanılan sorunlar var ya. Senin sorunun zaten donma, kapanma sorunları idi. Logda çıkan donanım sorununu bu XMP zımbırtısı açıklar.
Sıcaklık olayını Prime95 yüzünden 100 dereceye çıkabilir ama fazla geldi bana. Prime95i şu anlık sıcaklık değil de kararlılık testi olarak kullan. Oyunlardaki sıcaklık senin baz alacağın sıcaklık olsun. Testlerine devam et.

Bu arada RAM'lerine hiç donanım testi yaptın mı?
CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT dosyaları var. Bu dosyalardan öyle diğer hata kodları gibi net kesin bilgiler vermez. Ancak bu hataya nedense clock ibaresinden kaynaklı işlemci hatası da deniyor. Zaten olay Görüntüleyicisi raporlarında da işlemci ile ilgili whea yani donanım sorunları var. Ancak sorun çıkaracak gibi değil.

Kod:
Düzeltilen bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci Çekirdeği
Hata Kaynağı: Unknown Error Source
Hata Türü: Cache Hierarchy Error
İşlemci APIC Kimliği: 16

Dosyada NVIDIA sürücüsü ile de sorun vardı. Onun için diyeceğim şey NVIDIA sürücüsünü en güncel sürüme yüklemen fakat içerisinde bulunan ses sürücüsünün de güncellenmesi adına özel kurulum yaparak kur.
Bir de ne olur ne olmaz diye Prime95 20-25 dakika işlemci kararlılık testi yap.
Rehber: Prime95

CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT dosyaları var. Bu dosyalardan öyle diğer hata kodları gibi net kesin bilgiler vermez. Ancak bu hataya nedense clock ibaresinden kaynaklı işlemci hatası da deniyor. Zaten olay görüntüleyicisi raporlarında da işlemci ile ilgili whea yani donanım sorunları var. Ancak sorun çıkaracak gibi değil.

Kod:
Düzeltilen bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci Çekirdeği.
Hata Kaynağı: Unknown Error Source.
Hata Türü: Cache Hierarchy Error.
İşlemci APIC Kimliği: 16

Dosyada NVIDIA sürücüsü ile de sorun vardı. Onun için diyeceğim şey NVIDIA sürücüsünü en güncel sürüme yüklemen fakat içerisinde bulunan ses sürücüsünün de güncellenmesi adına özel kurulum yaparak kur.
Bir de ne olur ne olmaz diye Prime95 20-25 dakika işlemci kararlılık testi yap.
Rehber: Prime95

Çok teşekkür ederim, önerilerinizi yapıp güncel durumu bu gece paylaşacağım.

@GyRFaLCoN test yaptınız mı hocam? Testi de XMP kapalı test etmeyi unutmayın. RAM'ler testi etkileyebilir.

Evet testleri yaptım, Prime95 ile small FFTs ayarında hem XMP kapalı hem açık ayrı ayrı test yaptım. XMP açıkken yaptığım testte başlar başlamaz sistem kilitlendi. Kapalı halde olan testlerde ise sıcaklık değerlerim çok yüksek çıktı. 20 30 dakikalık çalıştırmanın ardından sorun olmayınca kendim kapattım.

Screenshot_6.png

Şu an, XMP açık şekilde CPU 5100GHz'e düşürüp RAM'ler 5600MHz ayarlı şekilde deniyorum. Henüz bir kapanma yaşamadım fakat sanıyorum ısıdan kaynaklı thermal throttling yiyorum.
Soket için contact frame alıp ısıyı bir nebze düşürmeli miyim?

Kasa hava akışım altta göründüğü şekilde. Elimi kasaya soktuğumda kar tutuyor gibiyim o derece soğuk. Gel gelelim işlemci bölümü saunaya dönüyor. Sanki soğutucu tam temas sağlamıyor gibi hissediyorum.

Screenshot_7.png

@GyRFaLCoN şu DDR5'te XMP'den yaşanılan sorunlar var ya. Senin sorunun zaten donma, kapanma sorunları idi. Logda çıkan donanım sorununu bu XMP zımbırtısı açıklar.
Sıcaklık olayını Prime95 yüzünden 100 dereceye çıkabilir ama fazla geldi bana. Prime95i şu anlık sıcaklık değil de kararlılık testi olarak kullan. Oyunlardaki sıcaklık senin baz alacağın sıcaklık olsun. Testlerine devam et.

Çözüm

RAM'lere Memtest86 ile tarayıp AIDA ve OCCT ile stabilite testleri yaptım. Mecburen bir süredir Single kullanmıştım, şu an Dual olarak ikisi birden takılı CPU sıcaklığını saymazsak herhangi bir problem yaşamıyorum.
Onu dert etmemin sebebi, oda buz gibi 12 14 derece civarı. Kalorifer sistemimiz yeni yapılıyor ve ben şimdilik hohlayarak ısınıyorum :) buna rağmen bu sıcaklıkları görmek endişelendiriyor. Burası yazlık bölge ve yazları 38 41 gibi aşırı sıcak olan bir ilçedeyim.
Şu ürünü alıp işlemciyi bir nebze rahatlatabilir miyim?
ÜRÜN

@GyRFaLCoN evet bu ürünler bir nebze olsun rahatlatabiliyor. Bir de oyunda sıcaklık testi yap bakalım.

Oyun testlerinde henüz işlemci %50 üzerine çıkmadı. Maksimum gördüğüm 70'e dokunup 65'e geri düştüğü oldu. O da Warzone saçmalığının eseriydi.
Bu arada SS alırken normaldi yazılar ama kayıt edince bir birine geçmiş. Memory'deki 9502MHz dikkatimi çekti acaba program mı saçmalıyor yoksa bir gariplik mi var anlayamadım...

Bir de yeri gelmişken sorayım, hemen hemen aynı kasayı kullanıyoruz. Radyatörü yukarı monte ettim fakat elimi kasanın üzerine koyduğumda bir hava akışı hissetmiyorum. Sanki fanların önü kapalıymış ve radyatöre çarpıp havayı geri kasaya üflüyor gibi. Daha önce de Cooler Master sıvı soğutma kullanıyordum lakin üstüne bırak kağıtı karton koysam uçuruyordu.
Bun da ise Full RPM elimle bile zor hissediyorum bir tuhaflık var gibi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    205,5 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_12.png
    Screenshot_12.png
    575 KB · Görüntüleme: 6
  • Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    303 KB · Görüntüleme: 14

Geri
Yukarı