i5-13600KF sistemde oyunlarda bilgisayar çökmesi

ozzcrd

Femtopat
Daha fazla  
RAM
32 GB DDR5 GSkill
SSD veya HDD modeli
320 GB SSD
Ekran kartı
RTX 2060 Super
Anakart
ASUS Prime Z690 Plus
İşlemci
i5-13600KF
Yeni bilgisayar topladım ve toplayalı 3 ay oldu. Eski kasadan sadece ekram kartımı kullanıyorum aktif olarak. İlk ay Starfield gibi sistem zorlayıcı bir oyunu yoğun saatler oynamama rağmen bir problem yaşamadım. Çökme sıkıntısı CS2 geldiğinde başladı ve artık tüm oyunlarda oluyor. Bazen oyun çöküyor bazen görüntü ve ses tamamen donuyor bazense pikseller bozulup bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Format attım bir süre düzeldi gibi oldu ama tekrar başladı. Sorun yazılımsal gibi görünmüyor. Sıcaklık değerlerini takip ettim ve CPU-GPU testleri yaptım bir problem çıkmadı. Sanırım sorun PSU'da ya da ekran kartında. Rampage kasa (ve içindeki dandik PSU) almanın bedeli bu olsa gerek. Buna neden olabilecek başka bir şey veya bir çözüm yolu gelirse aklınıza cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam SSD markası ne? Bende ee kalitesiz bir marka vardı. Ben de benzer sorunları yaşıyordum. Belki de ondan dolayı olabilir.

cruel marka yani sorunun orda olduğunu sanmıyorum

markası yok rampage kasa stok psu'su
Psu dandik olduğundan sistem için yeterli gücü sağlayamıyor olabilir, en iyisi en yakın zamanda düzgün markalı bir psu almanız olacaktır. Ancak psu almadan önce sistemi formatlayıp ekran kartı driverını vs. baştan kurup bir kere daha deneyin aynı sorun devam ederse yeni psu alırsınız.

Psu dandik olduğundan sistem için yeterli gücü sağlayamıyor olabilir, en iyisi en yakın zamanda düzgün markalı bir psu almanız olacaktır. Ancak psu almadan önce sistemi formatlayıp ekran kartı driverını vs. baştan kurup bir kere daha deneyin aynı sorun devam ederse yeni psu alırsınız.
dediklerinizi yaptım ve sorun devam etti yakında garantiye yollayacağım teşekkürler

normalde düzgün markalı bir 850w psu senin sistemi çalıştırmak için rahat rahat yeter ancak markası rampage olduğu için psu da 850w yazsa bile 850w enerji kesinlikle vermiyodur. Yani sorun psu nun bozuk olmasında değil markasının rampage olmasında. O yüzden ben olsam garantiye götürmekle uğraşmaktansa yeni psu alırdım.(Tabii bütçe varsa)

normalde düzgün markalı bir 850w psu senin sistemi çalıştırmak için rahat rahat yeter ancak markası rampage olduğu için psu da 850w yazsa bile 850w enerji kesinlikle vermiyodur. Yani sorun psu nun bozuk olmasında değil markasının rampage olmasında. O yüzden ben olsam garantiye götürmekle uğraşmaktansa yeni psu alırdım.(Tabii bütçe varsa)
olabilir hocam birde psu test edebilmenin bir yolu var mıdır acaba? sorunun o olduğuna tam emin olmak adına.

Yeni konular

Geri
Yukarı