i5 14600KF sistem kendisini yeniden başlatıyor

Onur3428

Centipat
Daha fazla  
RAM
2x16 - 2x16 toplam 64GB 6000Mhz
SSD veya HDD modeli
2 adet Kingston 1 adet samsumg 970evo 2 adette 1tb
Ekran kartı
4070ti 12GB
Anakart
Asus z790 pro wifi ddr5
İşlemci
14600kf
Donanımları yeni sıfır aldım bir hafta önce daha yeni test ediyorum lakin bazı hatalar alıyorum. Sistem reset atıyor neden kaynaklı sorun bir türlü anlam veremedim. Yardım edin kafayı yiyeceğim.

Anakart: ASUS TUF Gaming Z790 Pro Wi-Fi DDR5.
İşlemci: 14600kf.
RAM: G.Skill 32 (2x16) Trident Z5 DDR5 6000MHz 2 adet kıt olarak ankartta 4 tane slot dolu toplam 64 GB.
Sorun şöyle tüm RAM'lar takılı iken mem testse ilk dakikasında hata veriyor ama 2'lı olarak baktım da ve tek tek taktığımda, test yaptığımda herhangi bir hata vermiyor bunun sebebi nedir? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-01-07-23-47-23-960_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2024-01-07-23-47-23-960_com.miui.videoplayer.jpg
    30,3 KB · Görüntüleme: 31
  • Screenshot_2024-01-07-23-44-32-623_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2024-01-07-23-44-32-623_com.miui.videoplayer.jpg
    49 KB · Görüntüleme: 31
Gereksiz değilde, RAM değerinin en sağlıklı kullanmak için CPU ve Anakartın o değere uygun olması gerek. Bazen CPU önerilen değerden yüksek MHZ kullanınca sorun olabiliyor. Her sistemde sorun olmaz bazen sorun çıkartıyor maalesef.

Gereksiz değilde, RAM değerinin en sağlıklı kullanmak için CPU ve Anakartın o değere uygun olması gerek. Bazen CPU önerilen değerden yüksek MHZ kullanınca sorun olabiliyor. Her sistemde sorun olmaz bazen sorun çıkartıyor maalesef.
Peki ben şimdi bu RAM'leri yüksek frekansta kullamayacakmıyım bide memtest teste 6000 mhz hata veriyor demiştim ama 5800 mhz hata vermedi sizce arzalımı değilmi bu ramler daha önceki sisteminde ddr4 de RAM'ler hatalıydı.

Peki ben şimdi bu ramlaeri yüksek frekansta kullamayacakmıyım bide memtest teste 6000 mhz hata veriyor demiştim ama 5800 mhz hata vermedi sizce arzalımı değilmi bu ramler daha önceki sisteminde ddr4 de ramler hatalıydı
Bide bir çok parçam sıfır Anakart ram slotunun dıma2 yani soldan 2. Slotun alt tarafı ramı otururken çıt sesi gelmiyor ama diğerlerinde geliyor bide oynama yapıyor
5800 devam edebilirsin o halde. RAM konusunda 5800'de sorun yaşamadığın için net bir şey demek zor. RAM'leri aldığın yere bununla ilgili mail atıp durumu anlatabilirsin.
Ama bence bir önceki mesaj'da belirttiğim durumdan dolayı.
Peki teşekkürler

Oturuyorda diğerleri gibi sağlıklı değil asus garantisi aradım kapıdan alıp servise gidicek değişim isticem tamiri olmaz bunun sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Anakartın 4x16 GB ve 14th Gen Intel® Core™ konfigurasyonunda desteklediği ram listesinde 5600 cl36 ramlar görünüyor.

ASUS Enhanced Memory Profile II (AEMP II)
* Supported memory types, data rate (speed), and number of DRAM modules vary depending on the CPU and memory configuration, for more information please refer to CPU/Memory Support list under the Support tab of product information site or visit ASUS Geliştirilmiş Bellek Profili II (AEMP II)
* Desteklenen bellek türleri, veri hızı (hız) ve DRAM modülü sayısı, CPU ve bellek yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterir; daha fazla bilgi için lütfen ürün bilgileri sitesinin Destek sekmesi altındaki CPU/Bellek Desteği listesine bakın veya https:// adresini ziyaret edin. www.asus.com/support/

64 gb ram kullanmak istiyorsanız 2x32 gb 6400 cl 32 ram kullanabilirsiniz.

Eğer rgb için 4x16 kullanıyorsanız 5600 cl36 olarak yapılandırırsanız sıkıntı çıkarmaz görünüyor.

5800 kullanmak hata ihtimalini arttıracaktır, 5600e göre pek performans farkı da olmayacaktır.

Bna sebeb

Anakartın 4x16 GB ve 14th Gen Intel® Core™ konfigurasyonunda desteklediği ram listesinde 5600 cl36 ramlar görünüyor.

* Supported memory types, data rate (speed), and number of DRAM modules vary depending on the CPU and memory configuration, for more information please refer to CPU/Memory Support list under the Support tab of product information site or visit ASUS Geliştirilmiş Bellek Profili II (AEMP II)
* Desteklenen bellek türleri, veri hızı (hız) ve DRAM modülü sayısı, CPU ve bellek yapılandırmasına bağlı olarak değişiklik gösterir; daha fazla bilgi için lütfen ürün bilgileri sitesinin Destek sekmesi altındaki CPU/Bellek Desteği listesine bakın veya https:// adresini ziyaret edin. www.asus.com/support/

Eğer rgb için 4x16 kullanıyorsanız 5600 cl36 olarak yapılandırırsanız sıkıntı çıkarmaz görünüyor.

5800 kullanmak hata ihtimalini arttıracaktır, 5600e göre pek performans farkı da olmayacaktır.

Peki bunun sebebi işlemciylemi ilgilimi diyorsunuz, desteği konusu kısmında ben MHZ ne kadar çok fazla olursa sistem daha hızlı çalıştırır mantığındaydım çift olarak kullandınmı 6000 MHZ' de sorun olmadı.
İyi yapmışsın, değişirler zaten :)
Bütün sıfır donanımdonanımları gönderdim vatandan servislerine.

Geri
Yukarı