i5-2400 oyun oynarken GTA 5'te çok ısınıyor

The EREN

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3060 6 GB
İ5 12500H
(2×8, 4800 MHz) 16 GB Ram
512 GB M2 ssd
144 Hz 1920×1080 ekran
Hp Victus
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba. Bu hafta bazı oyunları oynayabilmek ve bilgisayarı daha sağlıklı hale getirmek için günümüz ekonomisinde beni 1-2 yıl götürecek RAM ve ekran kartı aldım. (çok yeni oyunlar, programlarda pek gözüm yok zaten şu an). Biraz uzun yazacağım kusura bakmayın.
Bilgisayarım:
i5-2400 3.10 GHz işlemci.
Biri 4 GB biri 8 GB olmak üzere toplam 12 GB 1333MHz RAM.
NVIDIA GT 1030 2 GB ekran kartı (monitörüm 60 Hz, 1366x768 çözünürlüğünde ve VGA girişli ama ekran kartında VGA port olmadığı için HDMI to VGA dönüştürücü kullanıyorum)
Windows 10 Pro.
Sorun şu ki bu ekran kartının GTA 5 performansına bakıyorum ve 1080p, High (post FX normal) ayarlarda 57-62 FPS civarında bir sonuç çıkıyor. Ben de High ayarlarda (post FX'i de High da tutuyorum ama videodakinin aksine nüfus yoğunluğum ve çeşitliliğim neredeyse sıfır) oynuyorum ama FPS 38-54 arası seyrediyor (bazen 60 alıyorum kalabalık yerlerden uzaklaşınca ki GTA Online'da neredeyse 30 FPS de kalıyorum ve yine bir iki ayarı Normal'e getiriyorum). FPS'i 60'a sabitlemek istiyorum ve ayarlarla oynaya oynaya kafayı yemek üzereyim ama bir yanda da ayarları normale indirmek istemiyorum çünkü ekran kartını High da 60 FPS verirken gördüğüm için aldım. (sabit 50 FPS de olsa razıyım da olmasa iyi olur).
Sorun ne diye bakınırken işlemcinin eski kalmış olabileceği aklıma geldi ve ben de işlemci ne durumda dedim (işlemcinin FPS'e etkisini pek bilmiyorum). Şimdi görsellerle durumu göstereceğim.
Görsellerde GTA 5 ayarlarım gözüküyor (NVIDIA Denetim Masası ayarları kalite-performans ortasında). Bilgisayar sadece açıkken ve ben ekstra işlem yapmıyorken 54 derecelerde gördüğünüz gibi ama GTA 5 oynadığım zaman ise 98 dereceler gözükmeye başlıyor (Rocket League oynarken 71 derece civarında ve 1-2 ayar dışında Full ayarlarda sabit 60 FPS alıyorum). FPS sorununun kaynağı bu sıcaklık durumu mu? Bu genel olarak hiç sağlıklı bir durum değil bildiğim kadarıyla. (ayrıca görev yöneticisini açtığımda CPU %100 yazıyor hiçbir şey yapmazken bile onun da görselini koydum). Bu işlemci ve ekran kartının sorunsuz çalışacağını okumuştum yine bu sitede. Bu sadece termal macun veya toz-pis kaynaklı mı yoksa ekstrem bir durum mu var ve GTA 5'i 60 FPS'e sabitlemek ile beraber bu durumu nasıl çözerim?

Görev Yöneticisi CPU.png

Gta 5 Setting 1.png

Gta 5 Setting 2.png

Gta 5 Setting 3.png

Gta 5 Setting 4.png

Cpu Sıcaklık Normal.png

Cpu Sıcaklık Gta 5.png

Dosya Ekleri

• NVIDIA Denetim Masası GTA 5-1.png
    NVIDIA Denetim Masası GTA 5-1.png
    62,1 KB · Görüntüleme: 42
  • NVIDIA Denetim Masası GTA 5-2.png
    NVIDIA Denetim Masası GTA 5-2.png
    60,9 KB · Görüntüleme: 38
  • NVIDIA Denetim Masası GTA 5-3.png
    NVIDIA Denetim Masası GTA 5-3.png
    63,6 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun şu ki bu ekran kartının GTA 5 performansına bakıyorum ve 1080p, High (post FX normal) ayarlarda 57-62 FPS civarında bir sonuç çıkıyor. Ben de High ayarlarda (post FX'i de High da tutuyorum ama videodakinin aksine nüfus yoğunluğum ve çeşitliliğim neredeyse sıfır) oynuyorum ama FPS 38-54 arası seyrediyor.

Bu normal.

GTA 5 oynadığım zaman ise 98 dereceler gözükmeye başlıyor.

Çok çok sıcak. Kesinlikle macun değiştirmeniz lazım.

Sıcaklık olduğu için GHz hızının düşmesi lazım böyle FPS daha düşer buna benzer bir şey oluyor mu? Bildiğim kadar o sıcaklıklara gelene kadar çoktan kapanması gerekiyordu bilgisayarın.
Macunu ve fanı kontrol edin. sistemin kapanması gerekir di.
BIOS da kendi ayarlarında mı?
Ve ekran kartı almadan önce buna benzer sıcaklık değerli var mıydı?

Son düzenleme:
Sıcaklık olduğu için GHz hızının düşmesi lazım böyle FPS daha düşer buna benzer bir şey oluyor mu? Bildiğim kadar o sıcaklıklara gelene kadar çoktan kapanması gerekiyordu bilgisayarın.
Macunu ve fanı kontrol edin. sistemin kapanması gerekir di.
BIOS da kendi ayarlarında mı?
Ve ekran kartı almadan önce buna benzer sıcaklık değerli var mıydı?
Bilmiyorum ne yazık ki sıcaklığa bakmamıştım önceki ekran kartı varken.
BIOS ayarlarını da hiç ellemedim.
Bu normal.

Çok çok sıcak. Kesinlikle macun değiştirmeniz lazım.
Macun değiştirmeyle birlikte sıcaklığın yanı sıra FPS de rahatlar mı? Aynı ekran kartına YouTube videolarında baktığımda sabit 60 FPS görmem ama benim böyle değişken (38-57) FPS almam normal mi işlemcinin eskiliğinden mi kaynaklı?

Bilmiyorum ne yazık ki sıcaklığa bakmamıştım önceki ekran kartı varken.
BIOS ayarlarını da hiç ellemedim.

Macun değiştirmeyle birlikte sıcaklığın yanı sıra FPS de rahatlar mı? Aynı ekran kartına YouTube videolarında baktığımda sabit 60 FPS görmem ama benim böyle değişken (38-57) FPS almam normal mi işlemcinin eskiliğinden mi kaynaklı?

İşlemci ısındığı için kendi hızını düşürüyor bu sebeple düşük FPS alıyorsun.

Bir macunun ve biraz temizliğin sıcaklığa 20 derece etki edebileceğini tahmin etmezdim. Sorun çözüldü. (çok oldu ama konuyu kapatmak yeni aklıma geldi)

Geri
Yukarı