i5-2400 Sisteme ekran kartı tavsiyesi

The EREN

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3060 6 GB
İ5 12500H
(2×8, 4800 MHz) 16 GB Ram
512 GB M2 ssd
144 Hz 1920×1080 ekran
Hp Victus
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Benim on yıllık bir bilgisayarım var ve bu bilgisayarı daha işe yarar bir bilgisayar haline getirmek istiyorum çünkü bilgisayar almak çok kolay değil bildiğiniz üzere. Sistemim aşağıda yazıyor. Daha önce 1 gb'lık ekran kartı yerine 2gb'lık Gt 1030 alarak yine kısmen güncel oyunları oynatıp beni mutlu edecek bir upgrade yapmıştım bilgisayarıma. Gt 1030'u alalı 1.5 sene oldu ve hala çoğu konuda mutsuz etmiyor beni ama artık daha yeni oyunları da deneyimlemek istediğimden (mesela birkaç ay sonra çıkacak Hogwarts Legacy gibi) "4 gb'lık bir ekran kartına geçiş yapabilir miyim?" gibi bir soru geldi aklıma ama verimli olup olmayacağına karar veremedim, darboğaz durumuna çok yorum yapamadım. Aklımdaki ekran kartı Gtx 1050 ti. Güç kaynağımın ve ana kartımın detaylı resmini de aşağıya bıraktım. Rica etsem konuyu sağlıklı bir şekilde değerlendirip fikir verebilir misiniz? Teşekkürler.

İşlemci: i5-2400
ram: 12 gb (biri 4 diğeri 8gb)
Depolama: ortalama 500 gb depolama (iki ayrı eski hdd'ye bölünmüş vaziyette)
Ekran Kartı: Gt 1030 2gb
Anakart: Pegatron-Pegatron (markada da modelde de Pegatron yazıyor bilgisayardan bakınca)

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-08-27 at 22.27.19 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-27 at 22.27.19 (1).jpeg
    266,3 KB · Görüntüleme: 41
  • WhatsApp Image 2022-08-27 at 22.27.19.jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-27 at 22.27.19.jpeg
    195,3 KB · Görüntüleme: 59
RAM'ı 8x2 yapabilirsin. Performans çok düşürür 12 GB 1050 Ti işini görür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın tam modelini bulabilir misiniz?

CPU-Z uygulamasından Mainboard sekmesine baktınız mı?

Pegatron anakartlar ekran kartı desteğinde sıkıntılı olabiliyor. Turuncu renkli bir Pegatron IPXSB H61 anakartım vardı ve resmen ekran kartı seçiyordu. Forumda fazlasıyla konu var bu durumla alakalı.

Bakın mesela:

Bazı ekran kartlarını çalıştırmak için BIOS güncellemek gerekiyor, Pegatron anakartların BIOS'larını bulmak kolay değildi.

Anakartın tam modelini bulabilir misiniz?

CPU-Z uygulamasından Mainboard sekmesine baktınız mı?

Pegatron anakartlar ekran kartı desteğinde sıkıntılı olabiliyor. Turuncu renkli bir Pegatron IPXSB H61 anakartım vardı ve resmen ekran kartı seçiyordu. Forumda fazlasıyla konu var bu durumla alakalı.

Bakın mesela:

Bazı ekran kartlarını çalıştırmak için BIOS güncellemek gerekiyor, Pegatron anakartların BIOS'larını bulmak kolay değildi.
Bu şekilde görünüyor.

Dosya Ekleri

• Cpu-Z ss.png
    Cpu-Z ss.png
    15,4 KB · Görüntüleme: 31
Yüksek ihtimalle IPXSB-H61 değil. O zaten sarı/turuncu renkli ve CPU-Z'de direk model numarası çıkıyor:

1661630763844.png

Yeşil Pegatron anakart olarak bunu buldum:

Ama tabi sizinki midir bilmiyorum. Anakartın tamamını görebiliyorsanız bir kere daha göz gezdirin derim, mutlaka bir yerlerde model numarası vardır. Resim de çekebilirsiniz.

Bu sırada i5 2400 için daha önce açılmış konuları paylaşayım:

Güç kaynağınız pek yeterli gözükmüyor onda da bir değişiklik gerekebilir. Özellikle 12V kanalından verdiği güç yeterli değil.

12 GB 1050 Ti mi var?
12 gb ram performansınızı düşürür demek istedi anladığım kadarıyla

Yüksek ihtimalle IPXSB-H61 değil. O zaten sarı/turuncu renkli ve CPU-Z'de direk model numarası çıkıyor:

Eki Görüntüle 1498092

Yeşil Pegatron anakart olarak bunu buldum:

Ama tabi sizinki midir bilmiyorum. Anakartın tamamını görebiliyorsanız bir kere daha göz gezdirin derim, mutlaka bir yerlerde model numarası vardır. Resim de çekebilirsiniz.

Bu sırada i5 2400 için daha önce açılmış konuları paylaşayım:

Güç kaynağınız pek yeterli gözükmüyor onda da bir değişiklik gerekebilir. Özellikle 12V kanalından verdiği güç yeterli değil.
Sanırım anakart modelim bu: IPISB-CH
Link de bırakayım: Pegatron IPISB-CH Rev1.04 H67 1155 Soket DDR3 Anakart Arem Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri

Bu anakarta takılabilecek ekran kartlarıyla alakalı elle tutulur bilgi içeren tek konu sanırım bu: IPISB-CH rev 1.04 Anakarta Ekran Kartı Önerisi

Konu sahibinin ve konuya yazan arkadaşın mesajlarına bakabilirsiniz ama son mesajdakiler ne kadar doğrudur bilemiyorum. Belki BIOS güncellemesi yaparak çözebilirsiniz bu anakartın güncellemesi varsa. Veya garanti olması adına bir bilgisayarcıda farklı ekran kartlarını takıp çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Anakartın sorun çıkarmayacağını varsayarsak bundan önceki mesajımın sonundaki 3 konuya göz gezdirebilirsiniz ekran kartı önerileri için.

Bu anakarta takılabilecek ekran kartlarıyla alakalı elle tutulur bilgi içeren tek konu sanırım bu: IPISB-CH rev 1.04 Anakarta Ekran Kartı Önerisi

Konu sahibinin ve konuya yazan arkadaşın mesajlarına bakabilirsiniz ama son mesajdakiler ne kadar doğrudur bilemiyorum. Belki BIOS güncellemesi yaparak çözebilirsiniz bu anakartın güncellemesi varsa. Veya garanti olması adına bir bilgisayarcıda farklı ekran kartlarını takıp çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Anakartın sorun çıkarmayacağını varsayarsak bundan önceki mesajımın sonundaki 3 konuya göz gezdirebilirsiniz ekran kartı önerileri için.
Attığınız linklere baktım. Teşekkür ederim. Ne yazık ki hala kafamda hala konuyu kestiremedim. Ama anladığım kadarıyla güç kaynağım konuyu tam arada bırakıyor. Yakınımda güvenilir bir bilgisayarcı varsa gidip yüz yüze konuşup mümkünse deneme fikri daha da kesinleşti aklımda. Yalnız aklıma takılan şey, bilgisayarcıdaki 10 dakikalık testte sorun yaşamasam da evde başka bir oyun oynarken darboğazla karşılaşma düşüncesi oldu. Ben ekran kartını alsam da şu an oynayabildiğim oyunlarda değil de gelen yeni ekran kartı sayesinde oynadığım oyun sırasında darboğaz yaşarım değil mi? Sonuçta şu anki oyunlar zaten halihazırda 2gb kartla oynadığım oyunlar. GTX 1050 ti, halihazırda oynadığım oyunlarda karşıma darboğaz sorunu çıkarmaz diye düşünüyorum, yanlış veya eksiksem lütfen düzeltin.
Bir sorum daha olacak işlemcime görev yöneticisinden baktığımda hep %100 performansta görünüyor (hiç işlem yapmasam dahi) bunun sebebi işlemcinin eski nesil olması mı yoksa işlemcimde sıkıntı mı var?

Yeni konular

Geri
Yukarı