i5-2400 Sisteme ekran kartı tavsiyesi

Yalnız aklıma takılan şey, bilgisayarcıdaki 10 dakikalık testte sorun yaşamasam da evde başka bir oyun oynarken darboğazla karşılaşma düşüncesi oldu.
i5 2400'ün GTX 1050 Ti karta darboğaz yapması pek olası değil en azından okuduğum kadarıyla. En iyi açıklamaları daha önce başkaları yapmış, mutlaka okumuşsunuzdur ancak ben yine de paylaşayım.

Türkçe kaynaklar dışında birkaç yabancı platforma da baktım bu durum pek söz konusu değil, sadece ufak darboğazlardan bahsediliyor.

Will i5-2400 bottleneck GTX 1050 Ti?
Is an i5-2400 good for gaming with a GTX 1050 Ti?

1050 Ti için i5-2400'ün sınırı deniliyor. RX 570 gibi bir ekran kartına darboğaz yapıyor mesela.

Bir sorum daha olacak işlemcime görev yöneticisinden baktığımda hep %100 performansta görünüyor (hiç işlem yapmasam dahi) bunun sebebi işlemcinin eski nesil olması mı yoksa işlemcimde sıkıntı mı var?
Arka planda çalışan ve işlemciyi darlayan bir uygulama olabilir. Bunun için ayrı bir konu açmanız görünürlük ve sunulan çözüm önerileri açısından çok daha iyi olacaktır.

i5 2400'ün GTX 1050 Ti karta darboğaz yapması pek olası değil en azından okuduğum kadarıyla. En iyi açıklamaları daha önce başkaları yapmış, mutlaka okumuşsunuzdur ancak ben yine de paylaşayım.

Türkçe kaynaklar dışında birkaç yabancı platforma da baktım bu durum pek söz konusu değil, sadece ufak darboğazlardan bahsediliyor.

Will i5-2400 bottleneck GTX 1050 Ti?
Is an i5-2400 good for gaming with a GTX 1050 Ti?

1050 Ti için i5-2400'ün sınırı deniliyor. RX 570 gibi bir ekran kartına darboğaz yapıyor mesela.

Arka planda çalışan ve işlemciyi darlayan bir uygulama olabilir. Bunun için ayrı bir konu açmanız görünürlük ve sunulan çözüm önerileri açısından çok daha iyi olacaktır.
Anladım. Çok teşekkürler vakit ayırdığınız için. En son mesajınızla beraber biraz daha şekillendi kafamda durum. İyi Geceler.

GT 1030. Gayet memnunum.
Konu sahibi zaten bu ekran kartını kullanıyor.

@The EREN
Bu arada alacağınız GTX 1050 Ti kartın fiyatı nedir? Belki daha güçlü bir kartı benzer fiyata bulma imkanınız olur. 1050 Ti'dan sonrası darboğaz olur ama en azından ileride işlemci ve anakart değiştirdiğinizde ekran kartı performansı yeterli olmuş olur. Veya toptan bir yükseltme mi yapmak istersiniz bilmiyorum.

RX 570, RX 580, GTX 1060 6 GB, 1650 Super gibi ekran kartlarını da düşünebilirsiniz uygun fiyatlı bulmak kaydıyla. İkinci el piyasaları ne durumda bilmiyorum uçuk olabilir tabi. Yani örnek olarak şu an aklınızda olan GTX 1050 Ti ekran kartının fiyatına benzer bir fiyatta satılıyorlarsa direk bu ekran kartlarını da alabilirsiniz.

Son düzenleme:

@The EREN
Bu arada alacağınız GTX 1050 Ti kartın fiyatı nedir? Belki daha güçlü bir kartı benzer fiyata bulma imkanınız olur. 1050 Ti'dan sonrası darboğaz olur ama en azından ileride işlemci ve anakart değiştirdiğinizde ekran kartı performansı yeterli olmuş olur. Veya toptan bir yükseltme mi yapmak istersiniz bilmiyorum.

RX 570, RX 580, GTX 1060 6 GB, 1650 Super gibi ekran kartlarını da düşünebilirsiniz uygun fiyatlı bulmak kaydıyla. İkinci el piyasaları ne durumda bilmiyorum uçuk olabilir tabi. Yani örnek olarak şu an aklınızda olan GTX 1050 Ti ekran kartının fiyatına benzer bir fiyatta satılıyorlarsa direk bu ekran kartlarını da alabilirsiniz.
Pardon.

@The EREN

Düşündüğüm Gtx 1050 ti kartlar maksimum 4000₺ civarlarında geziyor. Sistemde başka değişiklikler yapmayı düşünmüyorum çünkü konu oraya giderse sıfırdan bir hazır sistem almak tercihim olur, idare edecek upgradeler yapmaktansa canavar bir hazır sistem almayı tercih ederim. Bu yüzden sadece 1 sene daha şu an oynayamadığım yeni oyunları oynamak amaçlı 4gb bir ekran kartı arayışındayım, daha iyi bir ekran kartı manasız olur. 1 sene sonra yeni bir bilgisayar almayı planlıyorum (umarım). İlginiz için çok teşekkür ederim, yardımcı oldunuz. Ben artık bilgisayarcıya gidip alacağım ekran kartını test edip en kötü ihtimalle yeni bir güç kaynağı alırım ekran kartıyla beraber. Tekrardan çok teşekkürler.

Sanırım 1050 Ti sıfır bakıyorsunuz. Sıfıra o kadar para vermektense temiz bir ikinci el bulmak daha mantıklı olabilir.

İkinci el kartlarda fiyatlar;

4000 ₺ civarı RX 6600, RTX 2060
3000 ₺ civarı 6500 XT
2000-2500 ₺ civarı RX 570 (bu kartlar sıkıntılı olabilir temizini bulmak lazım)
1800 ₺ civarı 1050 Ti

Hatta GTX 1060 3 GB veya 6 GB modelleri de olabilir ikinci elde.

Bu konudaki bilgisayarı kaldırdım. Artık yeni bir bilgisayar kullanıyorum. Bu konuya bakacak olanlar için söyleyeyim; eğer i5-2400 işlemciye ekran kartı alacak olsam (300w'lık PSU ile) bu sefer GT 1030 yerine GTX 1050 ti alırdım. Oynayabileceğiniz oyun sayısı hatırı sayılır biçimde artıyor (30-35 fps God of War oynarsınız daha ne diyeyim :D )

Bu konudaki bilgisayarı kaldırdım. Artık yeni bir bilgisayar kullanıyorum. Bu konuya bakacak olanlar için söyleyeyim; eğer i5-2400 işlemciye ekran kartı alacak olsam (300w'lık PSU ile) bu sefer GT 1030 yerine GTX 1050 ti alırdım. Oynayabileceğiniz oyun sayısı hatırı sayılır biçimde artıyor (30-35 fps God of War oynarsınız daha ne diyeyim :D )
İyi günlerde kullanın.

Geri
Yukarı