i5 2410M işlemcide GHz düşmesi

ErenKuzucu16

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar arkadaşlar hayırlı bayramlar öncelikle ben oyun oynarken işlemci orijinal hızı 2.30 GHz ben oyundaylen 2.25 GHz ama sürekli 10 saniyede bir 700 MHz iniyor oyuna drop giriyor donuyor takılıyor kasılıyor pil ayarlarından Turbo Boost özelliğini kapattım gene aynı ve işlemcimde maksimum 78 derece yükte termal macunu yeni fanlar gıcır gıcır bir kere ekran kartı için reballing işlemi yapıldı chipsete sonra donmalar takılmalar sonra dedim Windows 8.1 de olur mu diye bugün Windows 10 kurdum sonuç aynı yardımcı olursanız mutlu olurum.

Sistem özellikleri:
  • İşlemci: Intel i5-2410M 2.30 GHz.
  • Ekran kartı: GT 540M 1 GB (oyunlara göre düşük bir kart)
  • RAM: 4 GB.
  • SSD: SanDisk SSD Plus.
  • Windows 10 Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle selam. Denetim Masası > arama çubuğu > güç seçenekleri yazın ve çıkan yere girin. Sol taraftaki yazılardan güç planı oluştura tıklayın. Ardından yüksek performans seçeneğini seçin. Çıkan ekrandan oluştur deyip bilgisayarınızı yeniden başlatın. İşinize yararsa yorumumu çözüldü olarak işaretlerseniz sevinirim.

Güç seçeneklerinden nihai performansı açın.

Öyle bir seçenek yok hocam.
Öncelikle selam. Denetim Masası > arama çubuğu > güç seçenekleri yazın ve çıkan yere girin. Sol taraftaki yazılardan güç planı oluştura tıklayın. Ardından yüksek performans seçeneğini seçin. Çıkan ekrandan oluştur deyip bilgisayarınızı yeniden başlatın. İşinize yararsa yorumumu çözüldü olarak işaretlerseniz sevinirim.

Yok hocam aynısını denedim teşekkürler selamın için.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    53,9 KB · Görüntüleme: 21
Selamlar arkadaşlar hayırlı bayramlar öncelikle ben oyun oynarken işlemci orijinal hızı 2.30 GHz ben oyundaylen 2.25 GHz ama sürekli 10 saniyede bir 700 MHz iniyor oyuna drop giriyor donuyor takılıyor kasılıyor pil ayarlarından Turbo Boost özelliğini kapattım gene aynı ve işlemcimde maksimum 78 derece yükte termal macunu yeni fanlar gıcır gıcır bir kere ekran kartı için reballing işlemi yapıldı chipsete sonra donmalar takılmalar sonra dedim Windows 8.1 de olur mu diye bugün Windows 10 kurdum sonuç aynı yardımcı olursanız mutlu olurum.

Sistem özellikleri:
  • Windows 10 Pro.

Laptop markanız Samsung tahmin edeyim. O konfigurasyonun aynısı bende de vardı aynı sorun quick CPU + RAM desteği ile çözmüştüm çok şükür kurtuldum artık.

Sistem özellikleri:
  • Windows 10 Pro.

ThrottleStop indir oradan ayar çekersin.

Laptop markanız Samsung tahmin edeyim. O konfigurasyonun aynısı bende de vardı aynı sorun quick CPU + RAM desteği ile çözmüştüm çok şükür kurtuldum artık.

Yok hocam ASUS marka çok sıkıntılı bir seri.
Termal bakımını yaparsanız değerler biraz daha yükselebilir.

Hocam termal macunu yeni daha dün değiştim artric modeli hatırlamıyorum çok iyi soğutuyor fanlar temiz bu arada.
ThrottleStop indir oradan ayar çekersin.

Hocam uygulama inik Turbo Boost falan ayarladım gene bir etkisi olmadı internetten baktım kullanımı için ama sonuç hüsran.
Şöyle diyebilirim oyun oynarken GHz 2.30 da çalışması gerekirken ya da Turbo Boost aktifken 2.70 2.80'lerde olması gerekirken şöyle 2.90 GHz 798 MHz yani 60 FPS olunca düşürüyor işlemci şimdi Tomb Raider oynadım bilgisayar ısındı bayağı oynadım 30 45 dk arası 87 derece işlemci 73 derece ekran kartı ideal sıcaklıklar aslında ama neden oldugunu hala anlayamadım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı