i5 2410M ve GT 540M laptop kaç yıl dayanır?

Numunelik

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim 2012'de aldığım Casper marka laptop var, çok oyun oynanmadı ve çok zorlanmadı bu zamana kadar. Üniversite son sınıf öğrencisiyim, bu yıl mezun olup staja başlayacağım. Bundan sonra da kullanım olarak film, tarayıcı, Word ve arada bir LoL oynarım, anlayacağınız çok zorlamayacağım. Donanım olarak i5 2410M ve GT 540M 8 GB RAM var ve Windows 10 driverı olmadığı için W7 kullanıyorum. Harddiski çok yavaş olduğu için 250 liraya bir SSD ve bataryası olmadığı için 250 liraya da batarya alacağım.

Sizce bu laptop kaç yıl daha gider ve uzun vadeli düşündüğümüzde bu laptopa 500 lira yatırmak mı yoksa ülkenin ve doların kötüye gidişini düşündüğümüzde şu an 5-6 bin liraya 10. nesil i5 veya i7 (almışken iyisini almak istediğim için daha düşük bir model almayı düşünmüyorum) bir laptop almak mı?

Arkadaşlar benim 2012'de aldığım Casper marka laptop var, çok oyun oynanmadı ve çok zorlanmadı bu zamana kadar. Üniversite son sınıf öğrencisiyim, bu yıl mezun olup staja başlayacağım. Bundan sonra da kullanım olarak film, tarayıcı, Word ve arada bir LoL oynarım, anlayacağınız çok zorlamayacağım. Donanım olarak i5 2410M ve GT 540M 8 GB RAM var ve Windows 10 driverı olmadığı için W7 kullanıyorum. Harddiski çok yavaş olduğu için 250 liraya bir SSD ve bataryası olmadığı için 250 liraya da batarya alacağım.

Sizce bu laptop kaç yıl daha gider ve uzun vadeli düşündüğümüzde bu laptopa 500 lira yatırmak mı yoksa ülkenin ve doların kötüye gidişini düşündüğümüzde şu an 5-6 bin liraya 10. nesil i5 veya i7 (almışken iyisini almak istediğim için daha düşük bir model almayı düşünmüyorum) bir laptop almak mı?
Dediğiniz işler için SSD takviyesi ile yeterli olacaktır. Ne kadar götürür o sizin kullanımınıza, ne beklediğinize ve programların geliştirilme aşamasına bakıyor.

Batarya konusunda ben olsam masraf edip almam ama SSD takviyesiyle eğer donanımsal olarak sistem iflas etmezse bahsettiğiniz işleri 2-3 sene daha görebilir o sistem. Yalnız konudan bağımsız olarak ben bir pile 250 TL vermem.

Öncelikle bende 9 yıldır GT 540M ve i7 2670QM işlemcili Samsung bir laptop kullanıyorum. 9 yıldır gözüm gibi baktım 3 ayda bir içini açıp termal macun değişimi yaptım, fanları temizledim kısaca gözüm gibi baktım hala sapasağlam. Ben mesela ilk 5 sene ağır programlar ile çalıştırdım bayağı yordum laptopu daha sonra masaüstü toplayınca internet cihazı olarak görevine devam ediyor hala. Bence 5 yılı daha var SSD ile. Tabi o süre zarfında GPU iflas etmezse oyun oynamaya da devam edersiniz. Ayrıca batarya alın bence elektrik gidip gelmelerinde cihazı koruyor eğer batarya olmazsa anakart yanabilir aniden elektrik gidip gelince. Ben en son 3 sene önce bir cihazımı batarya olmadan kullandığım için yıldırım düşmesi sonucu kaybettim. Batarya olmadan kullanmayın mümkün mertebe. Ayrıca modelini belirtirseniz daha da yardımcı olabiliriz.

Kardeşim bu bilgisayarın seni çok götürceğini düşünmüyorum hee Word'de falan rahat iş yaparsın ama oyun kısmı biraz canını sıkar bu bilgisayara da boşuna masraf yapma.

SSD alıp Windows 10 kurun ve dediğiniz gibi bilgisayarı aşmayan işleri yaparsanız (Film izleme, düşük sistemli oyunları oynama gibi) 2-3 yıl daha gideri var.

Ben de bunun Casper İ7 2620 olanı var. Ben grafik alanında uğraşıyorum. Bir çok yüksek poligonlı modelleme bile aldım tabi After Effects'de çok kasıyor render alamadıklarım da oldu kapanıyor ama motion grafik alanı dışında çizim vs tasarım konularında Adobe'nin 2020 sürümlerini veya başka çizim tasarım programlarını bile kullanırsın ama oyunlarda zaten en fazla oynayabileceğin 2015 oyunları olur o da düşükte.

Diğer masaüstüm Ryzen 3 3200, 16 gb ram APU arada muazzam ötesi bir fark var. Nfs Heat aldım, geçen gt540 olana yükledim, fan nasıl bağıra bağıra çalışıyor, hep öyleydi zaten ama oyunda herhalde 10 fps falan alıyorum, oynanmasının imkanı yok. Ryzen 3'e geçince tabi çok fark ediyor.

Kısacası o bilgisayarda, oyunu zaten unut anca programların 2018'e kadar olan sürümleri bir nebze stabil çalışır, Render motoru olan programlarda da 2013-14 sürümlerinde belki iş yaparsın oyunlarda da 2015, belki taş çatlasa 2016-17. Ne zamana kadar gideceğini bilemezsin iyi bakarsan çok kasmamışsan rahat 4-5 sene daha gider.

ama ben bu bilgisayarda çok iş yaptım, çok işimi gördü, sınırları çok zorladım hep. 8 sene dayandığı bile iyi, hala da canavar gibi, bir çok işimi yapıyorum. Arada 2012-2015 arası oyunları oynarım.

Ryzen'a bir şey olur diye çok zorlayamıyorum, hala işleri laptop'da yapıyorum, malum bilgisayar almak tekrar imkansız ama benim ki bir 2-3 sene daha gider bence, belli de olmaz Casper bu yarın bile gidebilir GPU 😅

Anakart sadece bu modelde olan mükemmel bir casper yapımı olduğu için w10 driverı onlar çıkarmadığı için bulamıyorum. Zaten denemiştim laptop kastı ısındı. Arkadaşta da benzer bir model var yine casper o da 3 yıldır w10 kullanıyordu geçen bize geldi w7 yükledik pc kendine geldi. Maalesef casperın saçma işleri yüzünden yükleyemiyorum.

Zaten en büyük sıkıntı w10 yapamamak çünkü artık çoğu programda w7 desteği kalkmış durumda, desteklese bile sıkıntı çıkarabiliyor

SSD alıp Windows 10 kurun ve dediğiniz gibi bilgisayarı aşmayan işleri yaparsanız (Film izleme, düşük sistemli oyunları oynama gibi) 2-3 yıl daha gideri var.
Laptop modelini paylaşırsan ucuza bir pil bulabilirim.
Modeli CN.TKI-2410B, 8 hücreli batarya gerekiyor. Valla hayra geçer ya bulabilirsen

Geri
Yukarı