i5 2430M sistem için macOS önerisi

Sony vpceg27FM.
i5 2430M.
4 GB RAM.
Intel HD3000.
SanDisk Ultra 3D 500GB SATA.
Wi-Fi: Intel Centrino Wireless N-6150
Ethernet: Qualcomm Atheros AR8161 PCI-e gigabit Ethernet Controller (NDIS 6.30)
BIOS'u çok kısıtlı. Secure Boot vb. ayarlar hiç yok.
Bu PC'ye hangi macOS sürümü kurabilirim?
Daha öncelerde Technopat'ta bulunan High Sierra imajını denemiştim. Config kısmında Intel HD 3000 vb. hiç bulundurmuyordu, o yüzden bir şey yapamadım.

Sony vpceg27FM.
i5 2430M.
4 GB RAM.
Intel HD3000.
Daha öncelerde Technopat'ta bulunan High Sierra imajını denemiştim. Config kısmında Intel HD 3000 vb. hiç bulundurmuyordu, o yüzden bir şey yapamadım.
İşlemci destekleniyor. 4 GB RAM çok iyi değil ancak yeterli olacaktır. Wi-Fi kartının uyumluluğu konusunda kesin bir bilgi yok. AirPortItlwm veya Itlwm denenebilir ancak çalışacağı kesin değil. Ethernet kartı destekleniyor olması lazım. Intel HD 3000 ile en son Catalina'ya kadar kurulum yapmanızı öneririm (Catalina'da HD 3000 için ekstra işlem gerekecek) çünkü daha yüksek sürümlerde grafik hızlandırma sorunlu oluyor. Technopat'taki imajlarda "şimdilik" 2. nesil gibi işlemciler için destek yok. Sisteminiz Legacy ise "Secure Boot" seçeneğinin olmaması normal. Yapabildiğiniz ayarları yapmaya çalışın. Diğerleri çok önemli değil. Sisteminiz için bir EFI dosyası hazırlayacağım. En geç muhtemelen saat 20.00 gibi gönderirim. Ayrıca sisteminiz sanırım "Legacy". Eğer öyleyse bir macOS sanal makinesi ile buradaki komutları Terminal'e girmeniz lazım. Eğer girmezseniz muhtemelen diskten boot edemeyeceksiniz.

Sony vpceg27FM.
i5 2430M.
4 GB RAM.
Intel HD3000.

Sierra deneyebilirsin ama High Sierra'da açar. Tabi Sierra daha performanslı olur.

İşlemci destekleniyor. 4 GB RAM çok iyi değil ancak yeterli olacaktır. Wi-Fi kartının uyumluluğu konusunda kesin bir bilgi yok. Airportıtlwm veya ıtlwm denenebilir ancak çalışacağı kesin değil. Ethernet kartı destekleniyor olması lazım. Intel HD 3000 ile en son Catalina'ya kadar kurulum yapmanızı öneririm çünkü daha yüksek sürümlerde grafik hızlandırma sorunlu oluyor. Technopat'taki imajlarda "şimdilik" 2. nesil gibi işlemciler için destek yok. Sisteminiz legacy ise "Secure Boot" seçeneğinin olmaması normal. Yapabildiğiniz ayarları yapmaya çalışın. Diğerleri çok önemli değil. Sisteminiz için bir EFI dosyası hazırlayacağım. En geç muhtemelen saat 20.00 gibi gönderirim.

UEFI ama Secure Boot bulundurmuyor.
Atacağınız zamana kadar ne yapmalıyım? Hangi imajını indirmem lazım? Bu konularda pek cahilim.
İayrıca sisteminiz sanırım "legacy". Eğer öyleyse bir macOS sanal makinesi ile buradaki komutları Terminal'e girmeniz lazım. Eğer girmezseniz muhtemelen diskten boot edemeyeceksiniz.

Rehbere baktım. Hiçbir şey anlayamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
UEFI ama Secure Boot bulundurmuyor.
Atacağınız zamana kadar ne yapmalıyım? Hangi imajını indirmem lazım? Bu konularda pek cahilim.
Süper. UEFI olması daha iyi. O zaman o belirttiğim kısmı yapmayın. BIOS'unuzdaki bütün seçeneklere bakın Secure Boot için. Muhtemelen bir yerde vardır. Mesajınızı düzenlemişsiniz. O zaman çok önemli değil. Eğer yoksa BIOS'unuzu güncellemeyi de deneyebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz sürüme göre Sosyal'de olan imajları indirmeye şimdiden başlayın. İmajı bir USB belleğe yazdırıp benim atacağım EFI dosyasını "OC EFI" partisyonuna atacağız ve kurulumu deneyeceğiz.
Rehbere baktım. Hiçbir şey anlayamadım.
Eğer zaten UEFI ise bu kısımı yapmanıza gerek yok.

Süper. UEFI olması daha iyi. O zaman o belirttiğim kısmı yapmayın. BIOS'unuzdaki bütün seçeneklere bakın Secure Boot için. Muhtemelen bir yerde vardır. Mesajınızı düzenlemişsiniz. O zaman çok önemli değil. Eğer yoksa BIOS'unuzu güncellemeyi de deneyebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz sürüme göre Sosyal'de olan imajları indirmeye şimdiden başlayın. İmajı bir USB belleğe yazdırıp benim atacağım EFI dosyasını "OC EFI" partisyonuna atacağız ve kurulumu deneyeceğiz.

Eğer zaten UEFI ise bu kısımı yapmanıza gerek yok.

Hocam kullandığım BIOS modlu. Modlu olmadan önceki hali UEFI boot seçeneği bulundurmuyordu. BIOS modladıktan sonra UEFI boot seçeneği ve birçok seçenek geldi. (Power vb. ) UEFI Boot'u disabled yapsam Windows boot edilmiyor. Sistem legacy mi, UEFI mi? Emin olamıyorum. Disk GPT olarak biçimli.

Hocam kullandığım BIOS modlu. Modlu olmadan önceki hali UEFI boot seçeneği bulundurmuyordu. BIOS modladıktan sonra UEFI boot seçeneği ve birçok seçenek geldi. (Power vb. ) UEFI Boot'u disabled yapsam Windows boot edilmiyor. Sistem legacy mi, UEFI mi? Emin olamıyorum. Disk GPT olarak biçimli.
UEFI olarak kurulum yaptıysanız zaten Legacy olarak boot edemezsiniz ki. UEFI Boot ayarı varsa "muhtemelen" UEFI BIOS'a sahipsinizdir.

High Sierra imajını indiriyorum hocam bir sorun yoksa. Bu arada batarya mevcut değil sistemde bilginiz olsun.
EFI dosyası hazır. Buradan indirin. BalenaEtcher gibi bir program ile bir USB belleğe imajı yazdırdıktan sonra "OC EFI" partisyonuna sadece "EFI" yazan klasörü atıp kurulumu deneyebilirsiniz. Hata alırsanız yeni konu oluşturmayı deneyin.

Sony vpceg27FM.
i5 2430M.
4 GB RAM.
Intel HD3000.
Maximum Mojave kurulumu yapmanız tavsiyemdir. Ancak işlemci ekran kartınız HD3000 için Catalina son durak ;)

Yeni konular

Geri
Yukarı