i5 2430M sisteme hangi Windows sürümü kurulmalı?

Cicenes35

Hectopat
Makaleler
3
Arkadaşlar Windows 10 indirdim ancak RAM yetersizliğinden çok ama çok kasıyor. Windows 11 de aynı şekilde. Hiçbir uygulamaya doğru düzgün giremiyorum. Şu anda ise Windows 7'nin son sürümü 2021 Temmuz güncellemesindeyim ve bilgisayar şu anda arkada Spotify ve Chrome açık olmasına rağmen sadece 2,20 GB RAM harcıyor. Windows 10 da ise bu 2,70 GB'ye kadar çıkıyor ve kasıyor. Aynı şekilde CPU da sadece şu anda %30 kullanılıyorken Windows 10 da bu %40'a kadar çıkıyor. Windows 10 yüklemek istiyorum ancak çok da eski bir edisyon istemiyorum. Acaba güncel ve bilgisayarı rahatlatacak bir sürüm önerebilir misiniz?

Not: Windows 7 de boşta CPU %0 ve 840 MB RAM harcıyor. Windows 10 da ise CPU %12 ve RAM ise 1,80 GB RAM harcıyor. Ona göre önerirseniz sevinirim.

Her ne kadar desteği ekim 2025 de bitecek olsa da (LTSC sürümü için 2030 da) Windows 10 kurulmalı ben bu sistemle 10'a geri geçtim. 11 ile arasında inanılmaz fark yok belki 3FPS fazladır belki de değildir ama animasyonlar sıkıntı takılıyor ve gecikmeler yaşanıyor masaüstünde. Oyunlarda sorun yok.

Her ne kadar desteği ekim 2025 de bitecek olsa da (LTSC sürümü için 2030 da) Windows 10 kurulmalı ben bu sistemle 10'a geri geçtim. 11 ile arasında inanılmaz fark yok belki 3FPS fazladır belki de değildir ama animasyonlar sıkıntı takılıyor ve gecikmeler yaşanıyor masaüstünde. Oyunlarda sorun yok.

Hangi edisyon veya LTSC sürümü önerirsiniz?

@Cicenes35 Windows 10 Pro 22H2 kurun şimdilik ağır gelirse Home sürüme geçersiniz ben o kadar fark edeceğini düşünmüyorum. Ancak buradaki önemli soru kaç GB ram e sahipsiniz? Ona göre Windows 10 sürüm 1809 veya 1903 ü deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı