Çözüldü i5-2450M frekansı düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İşlemci bilgisayarı açtığımda ilk 2.50 GHz idi, hiçbir problem yoktu ancak sonra hep 0.70 GHz'lerde gezmeye başladı. Bilgisayarı kapatıp açtım, yine bir 20 dk. 2.50 GHz idi, sonra 0.80 oldu. Şimdi 1.0 GHz'lerde geziyor. Bazen 2.30'lara çıkıp düşüyor.

İşlemcim i5-2450M.

Çözüm
Bende aynı işlemciyi kullanıyorum termal macununu bilgisayarcıda 100 TL'ye oldukça kaliteli bir macun olan MasterGel maker ile değiştirdim sıcaklıklar düştü ama yine ara sıra frekanslar düşüyor şarj aletini tak çıkar yapınca düzeliyor.
İşlemci bilgisayarı açtığımda ilk 2.50 GHz idi, hiçbir problem yoktu ancak sonra hep 0.70 GHz'lerde gezmeye başladı. Bilgisayarı kapatıp açtım, yine bir 20 dk. 2.50 GHz idi, sonra 0.80 oldu. Şimdi 1.0 GHz'lerde geziyor. Bazen 2.30'lara çıkıp düşüyor.

İşlemcim i5-2450M.
Normal. İşlem yoksa işlem yapmasına veya hızının yüksek olmasına gerek yok. O yüzden tasarruf yapmak için hız düşürüyor.

İşlemcim i5-2450M.

Sıcaklık değerlerini atabilir misiniz? Fanlar temiz mi? Düzgün çalışıyor mu? Macun yenilemesini yaptınız mı?
Normal. İşlem yoksa işlem yapmasına veya hızının yüksek olmasına gerek yok. O yüzden tasarruf yapmak için hız düşürüyor.
Hocam sıcaklık yüksek olursada hız düşürmez mi?

İşlemcim i5-2450M.

Aynı sorun bende de oldu şarj aletini tak çıkar yapmıştım düzelmişti.

Sıcaklık değerlerini atabilir misiniz? Fanlar temiz mi? Düzgün çalışıyor mu? Macun yenilemesini yaptınız mı?

Hocam sıcaklık yüksek olursada hız düşürmez mi?
Öyle fakat sıcaklık belirtmemiş. Ben söylediklerine göre değerlendiririm. Söylerse sıcaklığı söylerdim. Zaten masaüstünden ısınmaz pek.

Öyle fakat sıcaklık belirtmemiş. Ben söylediklerine göre değerlendiririm. Söylerse sıcaklığı söylerdim. Zaten masaüstünden ısınmaz pek.
sıcaklık değerlerini bilmiyorum ancak bayağı bir sıcak galiba 10 yıllık pc hiç termal macun bakımları yapılmadı 2. el almıştım ben adamda hiç yapmamış zaten çok iyi bir pc değil yazın yeni alacağım ancak yaza kadar idare edebilirmi çünki masaüstünde iken kasıyor baya frekans 0.70 GHz olunca dersteydim cevap veremedim beklettiğim için özür dilerim
Anladım hocam. Konu sahibi mesajlara bakmıyor sanırım. Yazdıklarımıza cevap vermedi.

Sıcaklık değerlerini bilmiyorum ancak bayağı bir sıcak galiba 10 yıllık PC hiç termal macun bakımları yapılmadı 2. el almıştım ben adamda hiç yapmamış zaten çok iyi bir PC değil yazın yeni alacağım ancak yaza kadar idare edebilir mi çünkü masaüstünde iken kasıyor bayağı frekans 0.70 GHz olunca dersteydim cevap veremedim beklettiğim için özür dilerim.

Aynı sorun bende de oldu şarj aletini tak çıkar yapmıştım düzelmişti.

Bunu deneyin.

Sıcaklık değerlerini bilmiyorum ancak bayağı bir sıcak galiba 10 yıllık PC hiç termal macun bakımları yapılmadı 2. el almıştım ben adamda hiç yapmamış zaten çok iyi bir PC değil yazın yeni alacağım ancak yaza kadar idare edebilir mi çünkü masaüstünde iken kasıyor bayağı frekans 0.70 GHz olunca dersteydim cevap veremedim beklettiğim için özür dilerim.

Bilgisayar açıldıktan birkaç dakika sonra mı Hz düşürüyor? Eğer öyleyse bir macun değişimi yapmanız gerekebilir. İlk önceliğiniz kasanın kapağını dikkatlice açıp içerideki fanların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer düzgün çalışıyorsa macun değiştirin. Çoğu ihtimal sorununuz düzelecektir. Eklediğim ekran görüntüsündeki programı indirip sıcaklık değerlerini paylaşabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1615886852065.png
    1615886852065.png
    681,3 KB · Görüntüleme: 30

Geri
Yukarı