i5 2450M Yükte 94 Dereceye Kadar Isınması

kayajdm

Decapat
Daha fazla  
Dizüstü bilgisayarımın yaklaşık 1.5 hafta önce termal macunu değişimi ve fan temizliğini yaptım, şu anda sistem boşta çekirdek ısı değerleri olarak 45 - 53 (CoreTemp programı) arasında (akşam, yani olabildiğince soğuk bir zaman), IntelBurnTest ile yaptığım "Maximum" ayarında stres testinde çekirdeklerin 94 dereceye kadar çıktığını gördüm, termal macun çok iyi sayılmaz orta derece bir termal macun. Sizce dizüstü bilgisayarım yük altında neden bu kadar ısınıyor, daha iyi bir termal macun alıp değişiklik yapmalı mıyım? İşlemci i5 2450M 2 çekirdekli, 4 thread.

Ayrıca: Soğutma bloğu sanki 94 derece değilmiş gibi (yine de çok sıcak ama sanki 94 derece değil gibi, 94 derece neredeyse kaynama noktası demek, ciddi bir sıcaklık), ama AIDA64 gibi programlarla da ısı değerlerini kontrol ettim, aynı sonuçlar. Bu durumda çekirdekler yerine direkt işlemci sıcaklığına mı bakmam gerekiyor (yine de arada 10 derece fark olsa bile 84 derece de çok sıcak bir değer), yoksa yine de sıcak değerler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar, kullandığınız termal macunla alakalı bir durum olabilir.

Ben de öyle tahmin ediyorum, sürüş şekliyle mi alakalıdır acaba? Aynı termal macun ile masaüstü bilgisayarım da overclock edilmiş, Pentium E8400 (3.0GHz'den 3.67Ghz'e) yük altında 67 derece gibi değerler seyrediyor.

Yük altında yüksek sıcaklıklara çıkması normal ama eskisine göre arttığını düşünüyorsanız termal macundan kaynaklanıyor olabilir.

Bana sanki normalin üstünde gibi geldi, normal bir dizüstü bilgisayarın boşta 43 derecenin altına inmemesi normal midir acaba? Veya ciddi bir farkla 94 dereceye yükselmesi, soğutucu blok işlemciye göre daha az sıcak olduğu için muhtemelen termal macun da bir sıkıntı var ki soğutucu bloğa ısı aktarılmıyor. Termal macun miktarından kaynaklanabilir mi? Aşırı derece de sürmüyorum. Hangi termal macunu tavsiye edersiniz? Tekrar olarak bir laptop boşta kaç derecede olmalıdır?

Ben de geçen hafta iki dizüstü bilgisayara fan temizliği ve termal macun uygulaması yaptım. (Alındıklarından beri ilk defa.) Bahsettiğiniz uygulamayı ikisinde de çalıştırdım bende tepe değerler şöyle çıktı:

i3-2310m: 77 °C
i5-2430m: 83 °C

Ben de geçen hafta iki dizüstü bilgisayara fan temizliği ve termal macun uygulaması yaptım. (Alındıklarından beri ilk defa.) Bahsettiğiniz uygulamayı ikisinde de çalıştırdım bende tepe değerler şöyle çıktı:

Sizin değerler daha iyi, "Maximum" da mı ve ne kadar süre boyunca çalıştırdınız? Hangi termal macunu kullanıyorsunuz ve ne kadar sürdünüz?

Sistem boştayken kaç derece de çalışıyor acaba?

Kullanılan termal macunu değiştir. Bana bir bilgisayar gelmişti ısınma problemiyle. Noctua termal macun sürüp tekrar değerlere baktığımda normal düzeye inmişti.

Sizin değerler daha iyi, "Maximum" da mı ve ne kadar süre boyunca çalıştırdınız? Hangi termal macunu kullanıyorsunuz ve ne kadar sürdünüz?

Sistem boştayken kaç derece de çalışıyor acaba?

Evet maximum'da 10 kez çalıştırdım. Xigmatek PTI-G3606 kullandım. İlk defa böyle bir şey yaptım çok sürmemeye çalıştım, macunu sıkıp üstüne soğutucuyu oturttum.

Açılışta 45 °C civarı görüyor. Boşta bırakırsam 36 °C'ye kadar düşüyor ancak çok durmuyor o civarlarda, stabil değil, 40 °C civarına çıkıyor, dalgalanıyor. Chrome'da ise 45-55 °C arası geziniyor. Eski halinden sonra memnunum fan sesi gelmiyor, sıcaklıklar daha iyi vs. ancak daha da düşük olmalıydı gibi geliyor bana da.

Evet maximum'da 10 kez çalıştırdım. Xigmatek PTI-G3606 kullandım. İlk defa böyle bir şey yaptım çok sürmemeye çalıştım, macunu sıkıp üstüne soğutucuyu oturttum.

Açılışta 45 °C civarı görüyor. Boşta bırakırsam 36 °C'ye kadar düşüyor ancak çok durmuyor o civarlarda, stabil değil, 40 °C civarına çıkıyor, dalgalanıyor. Chrome'da ise 45-55 °C arası geziniyor. Eski halinden sonra memnunum fan sesi gelmiyor, sıcaklıklar daha iyi vs. ancak daha da düşük olmalıydı gibi geliyor bana da.

Aynen kesinlikle bende aynı durumdayım, eskisinden çok daha iyi ama sıcaklıklar örnek veriyorum 43 ile 53 arasında geziniyor, Chrome açıkken yine artış var biraz, bana da sıcaklıklar daha düşük olmalıydı gibi geliyor. Eskiden GTA 5 oynayamazken şimdi rahat rahat oynayabiliyorum mesela.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı