i5 3470 R7 370 sistem oyunlarda düşük performans

Shoie

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, donanım olarak bilgisayar ve parçalarından çok iyi anlayan birisi değilim. Maddi durumumun el verdiği kadarıyla bir bilgisayar toplamaya çalıştım.
MSI R7 370 2 GB (2.el)
i5 3470 (2.el)
1600 MHz 12 GB RAM 1x8 - 1x4 (2.el)
Power Boost Fury 550W 80+ PSU (sıfır)
Turbox H61C anakart (sıfır)
Seagate Barracuda 2TB 7200RPM HDD.

Şeklinde bilgisayarım. Anakarta içim hiç sinmese de hem maddi hem de 2. el temiz bi' anakart bulamamam sonucu bu anakarta yöneldim.
Henüz iyi bir kasa alamadım. İdarelik, hava sirkülasyonu çok kötü denilebilecek bir kasada tutuyorum parçalarımı.
Temiz kurulum yapıp anladığım kadarıyla driverları yüklemeye çalıştım.
Fakat oyunlarda aldığım performans tahmin ettiğimin çok çok daha altında. Çoğu oyunda düşük FPS'in yanı sıra çok ciddi ve ani FPS düşüşleri yaşıyorum. (bunun nedenini parçaların iyi bir şekilde soğumadığına yoruyorum fakat emin değilim)

Mesela tamamen düşük ayarlarda ve 1366x768 monitörde FIFA 21'de ortalama 30-35 FPS, NBA 2K21'de 50'lerde FPS, Fortnite'da 50-55'lerde FPS (özellikle Fortnite'da hiç stabil değil aldığım FPS. Kimi zaman 50-55 ayarında geziyorken kimi zaman 30'lara ve ani olarak 10-15'e düşüp düzeldiği oluyor. LoL'de ayalarda FPS sabitleme kapalı tutmama rağmen 60'da sabitleniyor. Apex Legends'da 20-25 alıyorum vs. vs. Gibi.

Arkadaşım aşağı yukarı benimkine benzer bir sistemle neredeyse saydığım oyunlarda benim 2 katım fazla FPS alıyor. Neden böyle olduğunu çözemiyorum. Yani parçalarımı iyi soğutabilecek bir kasam olmasa da bunun bu denli FPS düşüreceğini sanmıyorum. Parçalarda problem olduğunu sanmıyorum. Geriye aklıma sadece anakart geliyor. Uzak durulması gereken bir marka olduğunu biliyorum, alırken içime de sinmedi lakin anakartın da bu denli oyun üzerinde performans etkileyeceğini düşünmüyorum. Çare olarak da buraya yazmak geldi. Uzun yazımdan dolayı kusura bakmayın lütfen. Fakat tavsiye ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

Ya o turbox denen arkadaş anakart ta mı üretmiş? Bence üretmemiştir o ya bir iki oynama yapıp marka basmıştır.

Son düzenleme:
Ya o turbox denen arkadaş anakartta mı üretmiş? Bence üretmemiştir o ya bir iki oynama yapıp marka basmıştır.
Çinden OEM H61 getirip basıyorlar, anakartın Turbox'un genel ürünlerinden daha kaliteli olduğunu düşünüyorum.

PSU'dan şüpheleniyorum, sistemi yeterince beslemiyor olabilir.

Evet sıcaklıkla ilgili sanırsam. Oyun dışında işlemci sıcaklık derecesi 80-84 arası, Fifa21'e girdiğimde 102'ye kadar çıktığı oldu...

Dosya Ekleri

• oyundısı.png
    oyundısı.png
    17,7 KB · Görüntüleme: 30
  • oyunda.png
    oyunda.png
    18,6 KB · Görüntüleme: 29
Evet sıcaklıkla ilgili sanırsam. Oyun dışında işlemci sıcaklık derecesi 80-84 arası, FIFA21'e girdiğimde 102'ye kadar çıktığı oldu...

Termal macun yenileyin, işlemci fanı değiştirebiliyorsanız değiştirin, kasanın içini temizleyin, kasa hava almayan bir yerdeyse hava alan bir yere koyun ve kasanın hava akışı yoksa bir kapağı açık oynayın. Çünkü boşta 80, yükse 100 aşırı yüksek bir sayı. Normalde boşta 30-40, yükte en fazla 70-90 olmalıydı.

Termal macun yenileyin, işlemci fanı değiştirebiliyorsanız değiştirin, kasanın içini temizleyin, kasa hava almayan bir yerdeyse hava alan bir yere koyun ve kasanın hava akışı yoksa bir kapağı açık oynayın. Çünkü boşta 80, yükse 100 aşırı yüksek bir sayı. Normalde boşta 30-40, yükte en fazla 70-90 olmalıydı.
Kasa temizliği yapıp, kasayı biraz daha hava alabilecek bir yere taşıdım. 3-4 derece kadar fark etti. Termal macun siparişi verip yenileceğim. İşlemci fanlanıra da bakıyorum. Ne yazık ki çok kısıtlı bi' bütçem var. Sıfır bi' stok intel fan düşünüyordum; f/p olarak Snowman M200'ü gördüm. RGB vs şeylere hiç takıntım yok. En fazla 100tl fiyat bandında ne almam uygun olabilir ?

Kasa temizliği yapıp, kasayı biraz daha hava alabilecek bir yere taşıdım. 3-4 derece kadar fark etti. Termal macun siparişi verip yenileceğim. İşlemci fanlanıra da bakıyorum. Ne yazık ki çok kısıtlı bi' bütçem var. Sıfır bi' stok intel fan düşünüyordum; f/p olarak Snowman M200'ü gördüm. RGB vs şeylere hiç takıntım yok. En fazla 100tl fiyat bandında ne almam uygun olabilir ?
Birebir aynı sorunum var çok düşük performans veriyor valorant 55 fps 60 fps felan en düşük ayarlarda oysa 2 katı olması gerek. Çözdün mü

Yeni konular

Geri
Yukarı