Çözüldü i5 3470 Sistemde Fortnite'ta takılmalar oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

BTM2007

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB 1600 MHz CL11
SSD veya HDD modeli
128 GB SSD, 500 GB HDD 7200 RPM
Ekran kartı
RX 550 4 GB
Anakart
OEM
İşlemci
İ5 3470 4 çekirdek 3.60 GHz
Merhaba, sadece bu takılmaları ve donmaları Fortnite'ta yaşıyorum. Warzone, Valorant, Counter-Strike 2 gibi oyunlarda bu takılmaları yaşamıyorum. Bir de bu Warzone ve Counter-Strike 2 oyunlarını HDD'ye kurmama rağmen donmuyorlar. Ama sadece bu oyunda donmalar yaşanıyor. Fortnite'ı HDD'e kurdum. Fakat HDD %100 kullanmıyor. Sadece işlemci 100 kullanıyor. Bütün oyunları da 1080P'de oynuyorum. Sebebi nedir?

Çözüm
FPS 60'a kilitleyip sırasıyla düşük - orta - yüksek ayarları deneyebilir misiniz? Bu sıradada işlemciyle ekran kartı kullanımına bakarsanız güzel olur.

Tamam hocam deneyip geri dönüş yaparım.

Değerli arkadaşlar sorun çözüldü. RAM'in CL hızını düşürdüm işlemcinin az da olsa kullanımı azaldı. Ve şu anda takılmıyor.
1080p yüksek ayarda GPU OC'lu 300 MHz arttırdım 1183'ten 1450 MHz'e kadar 60-90 arası. Takılmalar olduğu için 10'a kadar düşüyor.

FPS 60'a kilitleyip sırasıyla düşük - orta - yüksek ayarları deneyebilir misiniz? Bu sıradada işlemciyle ekran kartı kullanımına bakarsanız güzel olur.

Tamam hocam deneyip geri dönüş yaparım.

Değerli arkadaşlar sorun çözüldü. RAM'in CL hızını düşürdüm işlemcinin az da olsa kullanımı azaldı. Ve şu anda takılmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşın işlemciside RX 550 için gayet yeterli bir işlemci ki o işlemcinin sınırı zaten RX 570 civarı.
Arkadaşın attığı sistem testinde işlemci ve gpu kullanımı 100% RX 570 ile nasıl bir performans bekliyorsunuz?

Arkadaşın attığı sistem testinde işlemci ve GPU kullanımı 100% RX 570 ile nasıl bir performans bekliyorsunuz?

Sanırsam siz benim kast ettiğimi anlamadınız. İşlemciden dolayı sorun olsun olmasın darboğaz olsaydı GPU kullanımın düşük olması gerekliydi ki zaten arkadaş yüksek ayarlarda oynadığını belirtmiş. Zaten bu işlemciyle Fortnite oyununda yüksek FPS göremezsin. Bundan dolayı RX 570 gibi bir kartlada işlemci bazlı bir oyunda FPS sınırlamazsan darboğaz yersin. Yani demek istediğim ikimizde aynı şeyi anlatıyoruz ya ben biraz değişik anlattım veya siz yanlış anladınız orasını bilemem. FPS sabitleyerek de işlemci kullanımını azaltabilirdi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı