Çözüldü i5-3470 sistemin aniden kapanması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MrViol4

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar. Yaşadığım sorun şu, örneğin bilgisayarı zorlayan bir uygulama açıyorum(oyun, FurMark gibi test uygulamaları vb.) ve 15-20 dklık bir süre geçirdikten sonra bilgisayarımın görüntüsü gidiyor fakat her şey çalışmaya devam ediyor. Monitördeki görüntü gidiyor. PSU fişini çekip geri takmadan düzelmiyor, çıkarıp geri taktığımda düzeliyor.

Not: Sistemi yeni aldım fakat monitörüm 6 yıllık VGA girişli bir monitör fakat bilgisayarım VGA desteklemiyor. Bu yüzden VGA dönüştürücü kullanıyorum. Bir de işlemcim ekran kartına darboğaz yapıyor.

Sistemim:
İşlemci: Intel Core i5 3470.
Ekran kartı: AMD Radeon 550/550series 4 GB VRAM.
RAM: 8 GB.
Anakart: Esonic H61FEL-U.

Edit:Sorunumu kısmen çözmek için bir yol buldum. Ekran kartı fan hızını 100e çekiyorum ve 15-20dklık süreyi 3-4saate çıkartabiliyorum fakat yinede kapanıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Hocam PSU olduğunu düşünmüyorum bana da değiştir dediler gittim 500W +80 Aerocool aldım düzelmemişti.
PSU'da sıkıntı var diyemiyorum çünkü kasa hala çalışmaya devam ediyor. İmkanınız varsa Windows'u yeniden kurun. Benım sorunum bu şekilde çözülmüştü.

Abi Windows'u ben kurmadımki USB belleğin içinde hazır olarak geldi. Tabii eğer işe yarayacak ise yeniden kurarım tabii ki.
Windows'u yeniden kurayım bari eğer sorunum düzelirse yazarım.👍
Şimdi sıfırlıyorum ama önümde 2 seçenek var 1.dosyalarımı sakla, 2.her şeyi kaldır. Hangisini seçmeliyim?
Arkadaşlar özür dilerim ama bir sıkıntı daha var. Windows'u sıfırlarken kullanıcı şifresi istiyor. Yani profilimi seçiyorum fakat şifremi hatırlamıyorum nasıl bulabilirim?
Sorunumu Windows'u yeniden kurarak çözdüm teşekkür ederim :).
Darboğazdan kaynaklı bir sorun değil bu. Darboğazın kesilmesini istiyorsanız 1050 veya 1050 Ti satın almanız gerekmektedir.
Ekranda görüntü gittiği zaman bilgisayarı kapatmak açmak yerine önce dönüştürücü kablodan görüntü kablolarını çıkarıp geri takın. Böylece sorunun dönüştürücüden mi kaynaklandığını anlayabilirsiniz.
Ekran kartına bir test uygulayın. Isı değerleri kaç derece buraya yazın.

Öncelikle selamlar. Yaşadığım sorun şu, örneğin bilgisayarı zorlayan bir uygulama açıyorum(oyun, FurMark gibi test uygulamaları vb.) ve 15-20 dklık bir süre geçirdikten sonra bilgisayarımın görüntüsü gidiyor fakat her şey çalışmaya devam ediyor. Monitördeki görüntü gidiyor. PSU fişini çekip geri takmadan düzelmiyor, çıkarıp geri taktığımda düzeliyor.

Not: Sistemi yeni aldım fakat monitörüm 6 yıllık VGA girişli bir monitör fakat bilgisayarım VGA desteklemiyor. Bu yüzden VGA dönüştürücü kullanıyorum. Bir de işlemcim ekran kartına darboğaz yapıyor.

Sistemim:
İşlemci: Intel Core i5 3470.
Ekran kartı: AMD Radeon 550/550series 4 GB VRAM.
RAM: 8 GB.
Anakart: Esonic H61FEL-U.
Hocam ekran kartınızı beslemesi gerekiyor rx 560'a kadar darboğaz yapmaz.
Aynı sorunu arkadaşıma yeni pc topladığında yaşamıştık, pc yi açtıktan sonra 5-10 dkk sonra veya bazen 30 dkk sonra kapanıyordu lakin kasa çalışıyordu sadece monitör gidiyordu.
Ekran kartı driveri sandık lakin sorun ondan değil, Windows'u yanlış kurduğumuzdan dolayı oluyormuş.
Sana şiddetle windows'u yeniden kurmayı tavsiye ediyorum. Sistem 5 dkk'ya kapanıyorsa bu iş zor olabiliyor. Arkadaşımda'da 5 dkk'da kapandığı için bilgisayardan anlayan teknik serviste Windows'u kurdular.
Son olarak da ekran kartı driverini tamamen kaldır ve yeniden yükle.
Muhtemelen sorunun geçecektir.

Hocam ekran kartınızı beslemesi gerekiyor RX 560'a kadar darboğaz yapmaz.
Aynı sorunu arkadaşıma yeni PC topladığında yaşamıştık, PC'yi açtıktan sonra 5-10 DKK sonra veya bazen 30 dkk sonra kapanıyordu lakin kasa çalışıyordu sadece monitör gidiyordu.
Ekran kartı driveri sandık lakin sorun ondan değil, Windows'u yanlış kurduğumuzdan dolayı oluyormuş.
Sana şiddetle Windows'u yeniden kurmayı tavsiye ediyorum. Sistem 5 Dkk'ya kapanıyorsa bu iş zor olabiliyor. Arkadaşımda'da 5 Dkk'da kapandığı için bilgisayardan anlayan teknik serviste Windows'u kurdular.
Son olarak da ekran kartı driverini tamamen kaldır ve yeniden yükle.
Muhtemelen sorunun geçecektir.

Ekran kartı işlemciye yetersiz kalıyor. İşlemcinin ekran kartını besleyememesi gibi bir durum yok ortada. Zaten arkadaşın sorunu darboğaz kaynaklı da değil.

Çok özür diliyorum yazmayı unutmuşum :d. Oyunlarda 15-20DAKIKADA fan hızı %30'da iken işlemci 75 ekran kartı ise 65 derceyi görüyor Max. Fan hızını fullediğimde işlemci Max 70derece ekran kartı ise Max 60 dereceye çıkıyor bu arada ekran kartı sıcaklığı 54-60 arasında 5dk falan kaldığında görüntü gidiyor.

Ekran kartı işlemciye yetersiz kalıyor. İşlemcinin ekran kartını besleyememesi gibi bir durum yok ortada. Zaten arkadaşın sorunu darboğaz kaynaklı da değil.
Zaten bende darboğaz yapıyor demedim, yazdığımı okursan arkadaşımızın kapanma sorununu detaylıca anlattım. Başımdan aynı sorun 1 ay önce geçti ve çözüme ulaştım.

PSU'mun doğru çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim? Yani herhangi bir program önerebilir misiniz?
Hocam psu olduğunu düşünmüyorum bana da değiştir dediler gittim 500 w +80 aerocool aldım düzelmemişti.
PSU'da sıkıntı var diyemiyorum çünkü kasa hala çalışmaya devam ediyor. İmkanınız varsa windowsu yeniden kurun. Benım sorunum bu şekilde çözülmüştü

Geri
Yukarı