i5 3470 ve GTX 1050 Ti sistem GTA 5 FPS düşme sorunu

Daha fazla  
4 sene önce aldığım Asus CM6340 kasama bu hafta içinde GTX 1050 Ti 4 GB ile bir upgrade gerçekleştirdim. Oyun performansı olarak CS:GO yüksek ayarlarda 200 FPS altına düşüş yaşamadım.
Ani FPS düşüşleri de yaşanmadı.
İş GTA 5'e geldiğinde, medium ayarlarda benchmark testinde 100 ile 150 FPS arasında geziyor ancak ani FPS düşmeleri ve takılmalar sık gerçekleşiyor. Ekran kartı driverları vs. güncel.

1. Bunun sebebi RAM eksikliği mi?
  2. PC alındığından beri termal macunu değiştirilmedi. Termal macundan kaynaklı mıdır?
  3. Asus B75M-A anakarta RAM önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Öncelikle oyun içinden MSİ Afterburner programı ile görüntü alıp buraya yükleyin ki sorun nedir anlayalım.

Yetersiz RAM bellek olabilir. Anakartınızın desteklediği RAM'lere buradan bakabilirsiniz. DDR 3 1600 MHz bellek sizin için uyumlu.

CM6340 | Tower PCs | ASUS Türkiye

Termal macun ile sıcaklık değerleriniz değişir. Sıcaklık değerlerinizi görmeden bir şey demek doğru olmaz fakat periyodik bir bakım ile termal macun yenilemesi sisteminize faydalı olacaktır.

Msı Afterburner programından değerlere baktığım zaman , GPU kullanımında ani düşüşler gerçekleşmekte. 4 GB ram bulunuyor ve bunun yaklaşık 3,9 Gigabayt ı kullanımda gözüküyor. Ram olarak 1600 mhz ddr3 takılabilir demişsiniz , bir slota tek 8 gb 1600 mhz takılabilir mi ? Afterburner sonuçlarını yarın yükleyeceğim. Teşekkürler

• Bellek
    2 x DIMM, Max. 16GB, DDR3 2200(O.C.)/2000(O.C.)/1800(O.C.)/1600/1333/1066 MHz ECC olmayan, Arabelleksiz Bellek
    Çift Kanal Bellek Mimarisi
    * 1600MHz ve yüksek frekanslar, Intel® 3.ncü nesil işlemciler tarafından desteklenir.
    * QVL Listesi için www.asus.com.tr'ı ziyaret ediniz.
B75M-A | Anakart | ASUS Türkiye
Model doğru ise 2 kanal için toplan 16GB RAM kullanabilirsin. 1.slot için 8GB kullanılabilir.

Farkındayım çok soru sordum kusura bakmayın. Toplamda 4 slot var. ( 1 mavi 1 siyah + 1 mavi 1 siyah şeklinde ) Mavi olan 1333 Mhz ve altı için , siyah olan ise 1600 Mhz ve üstü diye biliyorum. Doğru mudur ? Teşekkürler

Farkındayım çok soru sordum kusura bakmayın. Toplamda 4 slot var. ( 1 mavi 1 siyah + 1 mavi 1 siyah şeklinde ) Mavi olan 1333 Mhz ve altı için , siyah olan ise 1600 Mhz ve üstü diye biliyorum. Doğru mudur ? Teşekkürler
Böyle bir bilgi yok sitede. Sanırım hepsi 1600 MHz destekliyor. Bütçeniz uygunsa 16 GB RAM bellek ile sisteminiz ciddi biçimde toparlanır.

Dün itibariyle 4 GB 1600 Mhz ram takmış bulunmaktayım ve ciddi bir şekilde performans ta artış gözlendi. GTA 5 'te yüksek ayarlarda oyun yağ gibi akıyor. Sorunum tahmin ettiğimiz gibi ram ile alakalıymış. İleride 16 GB yapmayı düşünüyorum. İlgilenen herkese teşekkürler konu kilitlenebilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı