i5 3570 ve 1660 Ti darboğazı ne kadar sorun olur?

Matterhorn

Centipat
Öncelikle herkese merhaba. Uzunca araştırmalarıma rağmen emin olamadım. İyice karar vermeden önce fikirlerinizi almak istiyordum. Aşağıda belirteceğim sistemin ekran kartını 7-10 Kasım arası MSI GTX 1660 Ti Gaming(X olmayan) ile değiştirmeyi düşünüyordum. Bu değişikliği yapmamda Red Dead Redemption 2'nin çıkmasının etkisi çok fazla. Hatta sadece RDR2 yüzünden diyebilirim. Hem single hem online. Oyun daha çıkmadığı ve testler olmadığı için nasıl bir performans alabileceğim konusunda bir fikrim yok maalesef. Başka oyunlar da oynayabilirim tabii ki. 1080p çözünürlükte 60FPS alsam yeterli. Böyle bir değişiklik yaparsam çok sık aşırı FPS düşüşü veya takılma yaşamaktan korkuyorum. Çok daha ucuza güvenilir bir yerden sıfır GTX 1060 tercih etmek isterdim ancak sıfır GTX 1060 6GB fiyatları da bu karta yakın olduğundan dolayı GTX 1660 Ti almayı düşünüyorum. Fiyatı yüksek olduğundan dolayı da(İndirimsiz 2300 TL civarları + 300TL oyun fiyatı) düzenli şekilde iyi FPS alamazsam pişmanlık yaşamak istemiyorum çünkü yakın zamanda da diğer parçaları değiştiremem. Şu an kullandığım sistem şu şekildedir:
  • Anakart: Asus P8H77-V LE
  • CPU: i5 3570 3.4GHz
  • GPU: Asus GTX 660 DirectCU II TOP 2GB
  • RAM: GSKILL RIPJAWSX 2x4 DDR3 1333MHz CL7
  • HDD: WD 1TB 7200RPM
  • PSU: 800W
YouTube üzerinde bulabildiğim testler kadarıyla bir sorun olmuyor gibi ve genelde 60 ve üstü FPS alınıyordu. Bazen de hemen hemen GTX 1070 ile yakın oldukları için GTX 1070 ile olan testleri de göz önünde bulundurdum. Tabii bunlar başka oyunlar olduğu için RDR2 için bir şey diyemeyiz.

Kısacası daha fazla uzatmadan o fiyata böyle bir değişiklik yapmaya değer mi ve genel olarak RDR2 ve başka oyunlarda istediğim performansı alabilir miyim? Çok sık aşırı FPS düşüşü veya takılma yaşar mıyım? VSync ile 60'a sabitlemek yararlı olur mu? Her oyunu ultra ayarlarda oynamayı beklemiyorum medium-high arası yeterli. Ya da daha çıkmadan bu RDR2 sevdasını bırakmalı mıyım? Çıkmamış bir oyun hakkında fikir belirtmenin de pek mantıklı olmadığının farkındayım. Tahmin ve görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim. Detay vermeyi sevdiğimden dolayı çok uzun yazdığımı biliyorum o yüzden kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler.

Not: Vatan Bilgisayardan almayı düşünüyorum. 6-8 ay sonra parçaları değiştirme ihtimalin dolayı da şimdilik Nvidia ve bu kart dışında bir kart düşünmüyorum. Olur da almaya karar verirsem ve 7-10 Kasımdan önce indirim yakalarsam diye konuyu erkenden açmak istedim.

1660Ti Gaming alacağına Asus RX5700XT düz versiyon al (2500TL). Şu an çok fena darboğaz yapar ama birkaç ay sonra işlemcini değiştireceksen çok sorun olmaz. Hem 10.Nesil ile birlikte belki Ryzen'ler de ucuzlar.

1660Ti Gaming alacağına Asus RX5700XT düz versiyon al (2500TL). Şu an çok fena darboğaz yapar ama birkaç ay sonra işlemcini değiştireceksen çok sorun olmaz. Hem 10.Nesil ile birlikte belki Ryzen'ler de ucuzlar.
Birkaç ay sonra işlemci değiştirip değiştirmeyeceğim maalesef şimdilik kesin değil ve ekran kartlarının düz versiyonlarına pek sıcak bakamıyorum. Açıkçası bir ara RX 580 veya RX 590 düşünmüştüm ancak benim sisteme gidebilecek maksimum kartlar arasından Nvidia ve 1660 Ti seçmeyi tercih ettim. Bahsettiğiniz kart güzel duruyor ancak benim sisteme çok fazla gerçekten ama yine de tavsiyeniz için teşekkürler. Ne olur ne olmaz diye not ediyorum.

Daha yeni nesil i7 işlemcilerden almam çok yakın bir zamanda zor gibi ancak şimdilik idare etmek için i7 3770 bulursam değerlendirmeyi düşünüyorum. Cevabınız için teşekkürler.
Bende onu söyledim zaten anakartına uygun en güçlü işlemciyi al usta. O zaten götürür uzun süre seni. Fakat sana tavsiyem i7 3770 al. i7 3770k alırsan büyük bir ihtimalle OC'a bu zamana kadar maruz kalmış yani kısmen yıpranmış bir işlemci almış olacaksın. Gerek yok.

Bende onu söyledim zaten anakartına uygun en güçlü işlemciyi al usta. O zaten götürür uzun süre seni. Fakat sana tavsiyem i7 3770 al. i7 3770k alırsan büyük bir ihtimalle OC'a bu zamana kadar maruz kalmış yani kısmen yıpranmış bir işlemci almış olacaksın. Gerek yok.
Pardon ben yeni bir sistem ile daha yeni bir i7 önerdiniz gibi düşünmüştüm nedense. Şimdi tamamdır. Ben de umarım denk gelirsem i7 3770 alırım diyordum ileride. Tekrardan teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı