i5-3570K mı, Ryzen 5 2600 mü?

GBarisciL

Hectopat
Merhaba. Daha önce sistem yükseltmek istediğimi belirterek konu açmıştım, fakat çok kafamı kurcaladı işler. İzlediğim video da şu an kullandığım 3570K işlemci daha mantıklı gibi görünüyor. Aslında şu anki sistemim ile zaten çok iyi performanslar alıyorum oyunlar üzerinde fakat biraz yükselteyim düşüncesine gelince işler değişti, sizce işlemci ve anakart değiştirmem gerekir mi? 2600 ya da 1600 AF geçmeli miyim?

İzlediğim test videosu; i5-3570k vs Ryzen 5 2600 Test
  • Gigabyte RX 570 4 GB.
  • i5-3570K.
  • Cooler Master MasterWatt 600W +80 Plus.
  • 4x4GB 1333MHz RAM.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoya bir göz atın.

Bence (bu arada anakartınız ne?) geçmenize gerek yok, o masrafı yapıp geçmenizi gerektirecek kadar yüksek bir fark olmaz ileride (ama ilerisi için sisteminiz yükseltmeye pek açık değil, Ivy Bridge bir işlemci bulunduğu platformdan dolayı daha fazla yükselmez, yükseleceği meblaya değmez), ben olsam o işlemciyle devam ederdim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoya bir göz atın.
i5 3570k O.C yapılmış adil karşılaştırma değil.
Merhaba. Daha önce sistem yükseltmek istediğimi belirterek konu açmıştım, fakat çok kafamı kurcaladı işler. İzlediğim video da şu an kullandığım 3570K işlemci daha mantıklı gibi görünüyor. Aslında şu anki sistemim ile zaten çok iyi performanslar alıyorum oyunlar üzerinde fakat biraz yükselteyim düşüncesine gelince işler değişti, sizce işlemci ve anakart değiştirmem gerekir mi? 2600 ya da 1600 AF geçmeli miyim?

İzlediğim test videosu; i5-3570k vs Ryzen 5 2600 Test
  • Gigabyte RX 570 4 GB.
  • i5-3570K.
  • Cooler Master MasterWatt 600W +80 Plus.
  • 4x4GB 1333MHz RAM.
i5 bazı oyunlarda darboğaz yapabilir. Ryzen 5 2600 serisi ile darboğaz ortadan kalkar ama sana önerim geçeceksen Ryzen 3600'e geç. Bütçem yetersiz gelir diyorsan. Yeni çıkan Ryzen 3300x'e de bir göz at derim. Aynı zamanda işlemcini değiştirmen yeterli olmuyor. İşlemcilere uyumlu anakart ve RAM bellekler satın alman gerekiyor.

İ5 3570K OC yapılmış, adil karşılaştırma değil.
Ivy Bridge (yani 3. nesil) ve çarpan kilidi açık olan bir işlemci, ne bekliyorsunuz? Kullanıcılar K (ve KS) serisi işlemcilere ve Z serisi anakartlara boşuna para vermiyorlar, ileride Overclock yapmaları gayet normal (testlerde de bilerek yapılır, işlemci hız aşırttırılınca güncel sistemleri yakalayabiliyor mu diye).

Ivy Bridge (yani 3. nesil) ve çarpan kilidi açık olan bir işlemci, ne bekliyorsunuz? Kullanıcılar K (ve KS) serisi işlemcilere ve Z serisi anakartlara boşuna para vermiyorlar, ileride Overclock yapmaları gayet normal (testlerde de bilerek yapılır, işlemci hız aşırttırılınca güncel sistemleri yakalayabiliyor mu diye).
Arkadaşın Z serisi anakarta sahip olduğunu nereden biliyorsun? Biliyorsun K ibareli işlemciler H serisi ve B serisi anakartlarla O.C olamasa da uyumlu şekilde çalışabiliyor.

Arkadaşın Z serisi anakarta sahip olduğunu nereden biliyorsun? Biliyorsun K ibareli işlemciler H serisi ve B serisi anakartlarla OC olamasa da uyumlu şekilde çalışabiliyor.
Dikkat edersen ilk mesajımda parantez içerisinde bunu sordum fakat adil değil dediğin için söyledim, olaya genişlemesine baktım. K serisi bir işlemci H serisiyle hatta B serisiyle alınması tavsiye edilmeyen işlemcilerdir ve boşa para vermektir, bunu biliyorsun herhalde. Demeye çalıştığım şey ise zaten ileride yükseltme yapmamak için bu tarz sistemleri tercih edenlere testlerle yaptıklarının doğru veya yanlış olduğunu göstermek gibi bir şey mentalite olarak.

Anakart'ı yazmadım onun değişmesi tam gerekli olduğundan çünkü 2012 senesinde topladığım bilgisayarım bu sadece ekran kartı upgrade yaparak performansımı artırmıştım. İşlemci değişmeye kalktığım an anakart da değişmem gerekiyor 1155 pinli eski bir anakart yine de linki bırakayım

Edit: ram de değişeceğim tabi ki bu durumda eğer anakart ve işlemci değişirsem DDR3 destekli anakart çünkü.

Şimdi Z serisi değil ve K serisi bir işlemcinin hiçbir anlamı yok o sistemle, eğer uygun fiyatlı bir 1155 Z serisi bir anakart bulursanız alınıp kullanılması taraftarıyım fakat bulunamazsa RAM+işlemci+anakart satılıp AM4+Ryzen taraftarıyım (çünkü zaten B serisi bir AM4 anakart parası isteyecekler Z serisi anakarttan, eski işlemci+anakart ile yeni nesil anakart parası çıksa RAM için sizin masraf etmeniz gerekir ve bu çok zorlayıcı bir mebla değil).

Dikkat edersen ilk mesajımda parantez içerisinde bunu sordum fakat adil değil dediğin için söyledim, olaya genişlemesine baktım. K serisi bir işlemci H serisiyle hatta B serisiyle alınması tavsiye edilmeyen işlemcilerdir ve boşa para vermektir, bunu biliyorsun herhalde. Demeye çalıştığım şey ise zaten ileride yükseltme yapmamak için bu tarz sistemleri tercih edenlere testlerle yaptıklarının doğru veya yanlış olduğunu göstermek gibi bir şey mentalite olarak.
Aslında adil değil derken arkadaşın işine yaramaz gibi anlamda söyledim. Sonuçta onun işlemci stock hızlarda. Ayrıca H ve B serisi anakartlarla neden K serisi işlemci kullanmak neden mantıksız olsun ki? Aynı işlemcinin K serisi ile normal serisi arasında O.C dışında tekli çekirdek performans farkı oluyor.

Geri
Yukarı