i5 3570K, RX 570 ile darboğaz yapar mı?

Crodo

Kilopat
Merhaba. Yıllardır laptop kullanıyorum ve uzun süredir masaüstüne geçmek istiyordum. Beni uzun süre götürmesini istiyorum. Böyle bir sistem almayı düşünüyorum görüşlerinizi merak ettim. Masaüstü bilgisayarlar hakkında yıllardır bilgim yok ne ne ile uyumludur bilmiyorum. Bu işlemci darboğaz yapar mı yapmaz mı vesaire her türlü bilgiye açığım.

i5 3570K.
MSI Z77'A-G45 military class 3.
4X 4 GB Corsair 1600MHz CL9 1.5v.
RX570 4 GB Nitro+ OC.
Cooler Master HAF 912 Plus.
750W 80+ bronz GX750 Cooler Master.
1TB HDD.
120GB SSD.

2700TL.

Ya da 4000TL'ye 2 tane RX570 ve sıvı soğutma alınıp işlemci OC ile 4.8GHz civarı yapılabilir. Daha iyi bir işlemci gerekir mi sistemde, neler eksik? Kaç yıl Ultra'da götürür bu şekilde?

Tüm ayarları en yükseğe alıp zar zor 50 FPS alırken tavan kullanım görmek darboğaz olmuyor yani? Kendi attığınız vid
Olmuyor tabii. Sen darboğaz ne demek bildiğine emin misin? İşlemci kullanımı yüksek olunca darboğaz vardır diyemeyiz. Ekran kartın yüksek kullanılıyorsa ve düşük FPS alıyorsan bunun anlamı işlemcinin ekran kartını besleyip kendi görevini yapamamasıdır. İşlemci kullanımı isterse %100 olsun, ekran kartı tam kullanımdaysa darboğaz olmaz. Darboğaz kavramını değiştire değiştire farklı bir hale getirdin.

Pentium ile RTX 3090 kullanıp 8K çözünürlükte ultra ayarlarda MSAA ile tavan kullanım oluyor diye darboğaz yok demek saçma olurdu.
Saçma olurdu ama teknik olarak darboğaz ver diyemezsin. Sana göre saçma diye terimleri Kadana göre değiştirme.

Celeron veya Pentium ile RTX 3090 kullanıp, üzerine de SLI yapıp 8K çözünürlükte oynayabilirsiniz o zaman. Kullanımı da tavan görürsünüz. RX 570'i kimse 40-50 FPS için almak istemez.

Ayarları en yükseğe alınca en güçsüz işlemciyle bile en iyi ekran kartını kullanırsınız isterseniz ama alacağınız FPS ortada olur.

Celeron/Pentium ile RTX 3090 kullanıp üzerine de SLI yapıp 8K çözünürlükte oynayın o zaman. Kullanımı da tavan görürsünüz. RX 570'i kimse 40-50 FPS için almak istemez.
Neden anlamak istemiyorsun Utku? Alıp kullanmakla alakalı bir şey değil bu. RTX 3090 ile NVLink yapıp ekran kartı kullanımını %100'e çekersek, bu darboğaz olmadığı anlamına gelir. 8K'de olmuyor ancak 1080p'de olur. Çözünürlükte önemli. Yani sana saçma geliyor diye alakasız durumlarda darboğaz yapıyor diyemezsin.

Son düzenleme:
Öyle yaparsanız sözde darboğaz olmaz fakat kimse de ekran kartını 40-50 FPS'te oynamak için almaz. 1080p ayarlarda 60 FPS üzeri alamamak bir sorundur. Kaybedilen performans boşa gitmesin diye grafikleri zorunluluktan yükseğe alıyorsunuz.

Belki arkadaş orta ayarlarda oynamak isteyecek. Öyle bir durumda ekran kartı tamamen kullanılamayacak. Özellikle Battlefield V tarzı oyunlarda 64 kişilik lobilere girerse.

Hoş, darboğazın bir diğer boyutu da işlemcinin ekran kartına göre çok güçlü olması. İşlemci yatarken ekran kartı sonuna kadar çalışıyor. Tamamen göreceli. :)

Öyle yaparsanız sözde darboğaz olmaz fakat kimse de ekran kartını 40-50 FPS oynamak için almaz. 1080p ayarlarda 60 FPS üzeri alamamak bir sorundur. Kaybedilen performans boşa gitmesin diye grafikleri zorunluluktan yükseğe alıyorsunuz.
Tamam işte. Darboğaz yapmadığını kendin söyledin. Yanlış bilgilendirme cezamın kaldırılmasını istiyorum. Kimsenin 40-50 FPS için ekran kartı almaması darboğaz olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Hatalı bir yanlış bilgilendirme cezası aldım ve kaldırılmalı.
Hoş, darboğazın bir diğer boyutu da işlemcinin ekran kartına göre çok güçlü olması. İşlemci yatarken ekran kartı sonuna kadar çalışıyor. Tamamen göreceli. :)
Evet ama biz bu konuda ekran kartı darboğazı ile ilgili konuştuk değil mi? Dediğim gibi, hatalı cezanın silinmesini istiyorum.

Herkese selam. Yoğun bir hastalık sürecinden dolayı buraya bakamadım bile. Hepinize teşekkür ederim yorumlarınız için fakat şimdi yorumları incelediğimde bana verilen tek donanım tavsiyesinin R3 3100 ve yanına da 1650 Gaming olduğunu gördüm. R3 3100 çok daha iyi onu anladık peki RX570 veya RX470'e göre 1650 Gaming alınır mı? Biliyorsunuz Nvidia denince fiyatlar saçma şekilde tavan yapıyor.

RX580 ve R3 3300xli sistem nasıl peki? RX580 ile RX570 arasında ya da RX 4 serileri arasında çok büyük far var mıdır? Ona göre 2 tane RX470 de yapabilirim.

Ayrıca yukarıda sorulmuş tam olarak sistemle hedefin nedir diye. Hedefim güncel oyunları ultrada oynayabilmek ve mümkünse 3 4 yıl da ultrada devam edebilmek. Tabi 3 4 yıl uzun bir vakit böyle bir tahmin isteyemem bu sistem de ne kadar kaldırır bilinmez. Özetlersek en azından 4-5 yıl boyunca tekrardan bilgisayar sorunum olmasın istiyorum.

Geri
Yukarı