i5 4200M laptop çok yavaş

Çok eski ablalarımdan kalan bir laptop. Tahmini 7 yıl önce alındı donanımı şu şekilde;
- i5-4200M 2.50GHz
- 4 GB RAM.
- Çözünürlük 1366 X 768, 60p Hz.
Windows+r deyip DxDiag yazdım ve "ekran"a tıklayıp "ad" yerinde Intel(r) HD Graphics 4600 yazıyor. Ve "oluşturucu"ya tıklayıp orada da "ad" yerinde AMD Radeon R5 M230 görüyorum. Sanırım 2 ekran kartlı bir laptop bu anladığım kadarı ile. Depolama alanında "Windows 10 C:"de 279 GB boş, 344 toplam ve "data D:"da ise 569 GB boş, 585 GB toplam görüyorum. Ve bu laptop Windows 8.1 ile gelmiş şu an Windows 10. arkadaşlar bu laptopun asıl sıkıntıları şunlar yani benim gözlemlediğim belki kaçırdığım yerler vardır. Bilgisayar çok yavaş hem de aşırı yavaş. Tıkladığım şeyi algılıyor mouse üzerine gelince o parlama şeysi oluyor ama tıklayınca en az 10 saniye sonra açılıyor. Ve ekranında siyah lekeler ya da nasıl denir bilmiyorum işte daire şeklinde karadelikler var 2 tane birisi sol üstte ama kenar ile birleşik değil sağ üstte de var oda aynı şekilde kenar ile birleşik değil. Sizce bu PC'yi tamir ettirmek mi mantıklı yani benim anladığım ilk ekran değişmeli ki güzel bir deneyim versin. Bu bilgisayarı yazın balkonda otururken şarkı dinlemek için video izlemek için yani Twitch, Netflix gibi platformlar için kullanacağım çünkü 7 yıllık bir laptoptan anca bu beklenir gidip oyun oynanmaz bununla bence ama oynayan varsa da bir şey diyemem. Sizce bu laptopu onarmak yani hatalarını gidermek ve hızlandırmak yerine yeni laptop mu alınmalı? Bu arada bu bilgisayara kaç kez format atıldı anlatamam içinde sadece birkaç mezuniyet fotoğrafı ve birkaç video var onlarda en fazla 10dk lıktır. Bu bilgisayara ne yapılabilir ne daha masrafsız olur?
Harici monitör + 4GB ram + SSD ile sıfırdan format Win11 e geçiş yapın derim.

SSD takın RAM eklemeye gerek kalmadan günlük kullanım için yeterli olur. Hele Windows 8.1'e geçersen daha rahat edersin. Ben Pentium işlemci, 3 GB RAM, 120 GB SSD ile Windows 10'da internette gezebiliyorum.

İki yolu var. Birincisi HDD'i söküp SSD takmak. İkincisi DVD ROM alıp HDD'yi kızağa, asıl porta SSD'yi takmaktır.
HDD sökmeyi kendim yapabilir miyim? Yoksa bir bilgisayarcıya götürmek şart mı? Buradaki bilgisayarcılara pek güvenmiyorumda bir HDD sorunu olmuştu arkadaşıma adamdan büyük miktar para almıştı ama takmamıştı gibi şeyler yaşandı.
Harici monitör + 4GB ram + SSD ile sıfırdan format Win11 e geçiş yapın derim.
Bu dediklerinizi anladımda bir harici monitörü anlamadım yeni monitörmü al diyorsunuz? Üzgünüm masaüstü ile biraz bilgim varda laptop kullanmadım hayatımda ve bu dediklerinizi satın alınabileceklerin linklerini atar mısınız?

Amd için driver: https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/0ig101af.exe
İntel için: https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/0igv02af.exe
HDD yi kaldırıp SSD mi tak diyorsunuz hocam?

Sistem Modeli: 20238 diyor.
lenovo_g510_dc.jpg

Bu mu hocam?

SSD olarak hangi siteden almamı önerirsiniz? Sizin aldığnız veya güvendiğniz bir siteden link atar mısınız? Ben pek anlamıyorumda şimdi normal fiyatın üstünde birşeyi gözüme kestirmeyim.
Ben hepsiburada'dan almıştım. Link atmayayım çünkü ucuz olsun diye dandik bir marka seçmiştim. Siz alırken hepsiburada, trendyol, incehesap, itopya vb. yerlerden atabilirsiniz. Biraz araştırıp bir model atarım.
HDD sökmeyi kendim yapabilir miyim? Yoksa bir bilgisayarcıya götürmek şart mı? Buradaki bilgisayarcılara pek güvenmiyorumda bir HDD sorunu olmuştu arkadaşıma adamdan büyük miktar para almıştı ama takmamıştı gibi şeyler yaşandı.

Bu dediklerinizi anladımda bir harici monitörü anlamadım yeni monitörmü al diyorsunuz? Üzgünüm masaüstü ile biraz bilgim varda laptop kullanmadım hayatımda ve bu dediklerinizi satın alınabileceklerin linklerini atar mısınız?

HDD sökmek neredeyse en basit işlem. Evde yapabilirsin. Ben sadece video izleyerek HDD, SSD, işlemci, RAM gibi parçaları söküp takmayı öğrendim. Kendiniz yapabilirsiniz. Bir bilgisayarcıya götürecekseniz de başında bekleyin ne olur ne olmaz.

Ankarada iseniz bizzat yerinde ikinci el olarak onerebilecegim; ve yerinde hiçbir ücret almadan montajını yaptirabileceginiz bir adres verebilirim. Hem de internetteki fiyatların yarı fiyatına diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı