i5 4210H laptop için Linux dağıtımı seçimi

Evet uygulama mağazası kötü az program var ve çoğusu ücretli ama Linux kullanan adam az çok terminale alışacak birazcık :))

Orası evet zaten birazdan Mint'te geçip GNOME masaüstü kuracağım.

Xubuntu ve Linux Mint'i sanal makinede deniceğim teşekkür ederim.
İlk konumda verdiğim programlar ve oyunlar Ubuntu Mint veya gibi gibi sistemlerdede çalışır değil mi?

Dizüstü bilgisayarımda uzun süredir Pop!_OS 20.10 ana işletim sistemi olarak kurulu ve genel olarak memnunum, öneririm.
Pop!_OS kurulduğunda -NVIDIA sürücüleri ve 3.taraf uygulamaların depolarıyla uğraşmadan- neredeyse hazır halde kullanmaya başlıyorsunuz. Pop!_Shop adlı uygulamada Steam dahil pek çok uygulama ve NVIDIA sürücüleri mevcut, sürekli güncelleniyor.
NVIDIA kısmını özellikle vurguluyorum çünkü başka dağıtımlarda sürücü kurmak ve GPU değiştirmek bana gereksiz zahmetli ve zaman kaybı geliyordu. İndirirken NVIDIA için olanı indirdiğinizden emin olun.
Pop!_OS dağıtımının en iyisi olduğunu iddia etmiyorum ama ben kullanırken gayet memnundum.
Ayrıca genel Linux dağıtımlarında bahsettiğiniz uygulama ve oyunların çoğunda sorun yaşamayacaksınızdır fakat şu aşağıdakilerde sorun yaşayabilirsiniz:
  • Euro Truck Simulator, Linux uyumlu değil. Proton ile çalışacaktır fakat sorunlu olma ihtimali yüksek.
  • Notepad++, Acrobat Reader Linux uyumlu değil. Hiç kullanamazsınız diyemem fakat sizi uğraştıracaktır. Alternatif bir uygulama bakmanızı öneririm.
  • Epic Games ve Uplay, Lutris üzerinden kurulabiliyor fakat sorun yaşama ihtimaliniz yüksek.
Son olarak kullanacağınız tüm uygulamaları böyle tek tek sormak yerine kendiniz de bakabilirsiniz. Mesela Steam'de oyunların hangi işletim sistemleri ile uyumlu olduğu belirtilir, buradan istediğiniz oyunu kontrol edebilirsiniz, ProtonDB sayfasında da Proton kullanan oyunlarla sorun yaşayıp yaşamayacağınızla ilgili fikir edinebilirsiniz. Bir uygulama içinse uygulamanın resmi sayfasında Linux seçeneği olup olmadığına bakabilirsiniz ya da forumlarda o uygulamanın Wine ile kurulmasından bahsediliyorsa o uygulama yüksek ihtimalle Linux desteklemiyordur sonucuna ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:
Dizüstü bilgisayarımda uzun süredir Pop! _OS 20.10 ana işletim sistemi olarak kurulu ve genel olarak memnunum, öneririm.
Pop! _OS kurulduğunda -NVIDIA sürücüleri ve 3.taraf uygulamaların depolarıyla uğraşmadan- neredeyse hazır halde kullanmaya başlıyorsunuz. Pop! _Shop adlı uygulamada Steam dahil pek çok uygulama ve NVIDIA sürücüleri mevcut, sürekli güncelleniyor.
NVIDIA kısmını özellikle vurguluyorum çünkü başka dağıtımlarda sürücü kurmak ve GPU değiştirmek bana gereksiz zahmetli ve zaman kaybı geliyordu. İndirirken NVIDIA için olanı indirdiğinizden emin olun.
Pop! _OS dağıtımının en iyisi olduğunu iddia etmiyorum ama ben kullanırken gayet memnundum.
Ayrıca genel Linux dağıtımlarında bahsettiğiniz uygulama ve oyunların çoğunda sorun yaşamayacaksınızdır fakat şu aşağıdakilerde sorun yaşayabilirsiniz:
  • Euro Truck Simulator, Linux uyumlu değil. Proton ile çalışacaktır fakat sorunlu olma ihtimali yüksek.
  • Notepad++, Spotify, Acrobat Reader Linux uyumlu değil. Hiç kullanamazsınız diyemem fakat sizi uğraştıracaktır. Alternatif bir uygulama bakmanızı öneririm.
  • Epic Games ve Uplay, Lutris üzerinden kurulabiliyor fakat sorun yaşama ihtimaliniz yüksek.
Son olarak kullanacağınız tüm uygulamaları böyle tek tek sormak yerine kendiniz de bakabilirsiniz. Mesela Steam'de oyunların hangi işletim sistemleri ile uyumlu olduğu belirtilir, buradan istediğiniz oyunu kontrol edebilirsiniz, ProtonDB sayfasında da Proton kullanan oyunlarla sorun yaşayıp yaşamayacağınızla ilgili fikir edinebilirsiniz. Bir uygulama içinse uygulamanın resmi sayfasında Linux seçeneği olup olmadığına bakabilirsiniz ya da forumlarda o uygulamanın Wine ile kurulmasından bahsediliyorsa o uygulama yüksek ihtimalle Linux desteklemiyordur sonucuna ulaşabilirsiniz.

Dostum bu yazın için teşekkürler öncelikle. Şunu soracağım Euro Truck Simulator Ve ATS (American Truck Simulator) Steam'de Linux destekli gösteriyor neden sıkıntı çıksın?
Notepad yerine diğer alternatifleride kullanabilirim. Ayrıca Spotify o kadar da önemli değil bugün sanal makinede Ubuntu kullandım ve rythm box gibi bir şey gördüm muhtemelen müzikle alakalı onu kullanırım. Tekrardan teşekkürler :kalp:

Dostum bu yazın için teşekkürler öncelikle. Şunu soracağım Euro Truck Simulator ve ATS (American Truck Simulator) Steam'de Linux destekli gösteriyor neden sıkıntı çıksın?
Notepad yerine diğer alternatifleride kullanabilirim. Ayrıca Spotify o kadar da önemli değil bugün sanal makinede Ubuntu kullandım ve rythm box gibi bir şey gördüm muhtemelen müzikle alakalı onu kullanırım. Tekrardan teşekkürler :kalp:

Spotify Linux uyumludur yanlış bilgi Herkes için müzik.

Dostum bu yazın için teşekkürler öncelikle. Şunu soracağım Euro Truck Simulator ve ATS (American Truck Simulator) Steam'de Linux destekli gösteriyor neden sıkıntı çıksın?

Rica ederim. ATS ve ETS 2 Linux destekliyor fakat ETS desteklemiyor. Ayrıca Rhythmbox MP3 (veya türevi) yüklü müzikler için işinizi görecektir.

Rica ederim. ATS ve ETS 2 Linux destekliyor fakat ETS desteklemiyor. Ayrıca Rhythmbox MP3 (veya türevi) yüklü müzikler için işinizi görecektir.
1620243979936.png

Tamam anladım ben direk ETS 2 sandım fakat direk normal ETS imiş teşekkürler.

Geri
Yukarı