i5 4210U için Windows 8.1 mi yoksa 7 mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Enderco95

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar, Core i5-4210U ve GT840M'li laptopumda şu anda okuma ve yazma hızı 100'er MB/s olan bir 2.5 HDD kullanmaktayım.

Biraz önce Amazon.com.tr'den Gigabyte'ın 240GB SATA SSD'sini sipariş ettim ve elimdeki 8 GB USB belleğe ISO atıp bilgisayarıma uygun bir işletim sistemi kurmak istiyorum.

Şu anda bu laptopu hafif oyunlar için kullanıyorum fakat çoğu zaman CPU %100 kullanılıyor ve ekran kartı nispeten oyunları düşük ayarlarda akıcı bir şekilde oynatabilse de işlemci yüzünden oynayamıyorum.

Laptopum termal konuda sorunsuz yakın zaman önce Arctic MX-4 ile yeniledim macununu.

%100 CPU için SSD ile birlikte hangi işletim sistemini önerirsiniz? SSD alsam da Windows 10'un 2C/4T işlemcime çok ağır geleceğini bildiğim için Windows 8.1 mi yoksa Windows 7 mi kurmam gerektiğine karar veremedim.

DirectX12 oyunlarını oynamadığım için zaten Windows 10'a ihtiyacım yok. Sizce Windows 8.1 ile Windows 7'nin arasında League of Legends ve CS:GO gibi oyunlarda çok fazla performans farkı olur mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

7 çok eski ve güncelleme almıyor, 8.1 daha iyi bir seçim.

Hocam Windows 8.1 kurabilirsiniz. Benim Windows 7 kullanmamın sebebi mecburiyetten. Güvenlik destegi Windows 7 de olmadıgı için sıkıntı. Windows 8.1 de yarım bucukta olsa güncelleme var. İlk formattan itibaren 100'den fazla güncelleme gelebilir Win 8.1'e zamanınız var ise kurun hiç düşünmeden Windows 8.1.

Çok fark olmaz. Daha optimizasyonlu ve hatasız oyun deneyimi için her zaman en güncel olanı (W11 ve W10) kurmanızı öneriyoruz fakat eski Windows sürümleri oyunlarda daha peformanslıymış gibi bir algı var. Eğer sadece ikisi arasından seçim yapacaksanız 8.1 kurmalısınız.

Dxiag bu şekilde. Herhangi bir yerde UEFI yazısı göremedim. Ben 4. nesil sistemleri UEFI diye biliyordum.
1646490184143.png

SSD aldıktan son Windows 10 kur. Tweak ayarları yap. Bloatware ve telemetriyi falan kapat. Daha sonra Windows Update kendi kendine dandik sürücü kuracaktır. O yüzden kurduğunu DDU ile kaldırıp son sürümü kendin kur. Defender'ı devre dışı bırak.

Anladım, peki sistemim UEFI destekliyor mu acaba bunu nereden anlayabilirim? Rufus'u ona göre ayarlayacagım.

Çalıştıra "msinfo32" yazınız. Orada BIOS türü yazıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı