i5-4440 Sistem Güç Kesilme Sorunu

kaanbey

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar sorunum 2 yıldır vardır ve hala bir çözüm bulunamamıştır.

Sistem özelliklerim:

• ASUS GTX660 DCU2 O.C 2GB Ekran Kartı
  • INTEL CORE I5-4440 3.1 GHz İşlemci
  • Gskill Rjipsaw 8GB 1600 MHz Ram (2x4)
  • ASUS H81 PLUS 1600 MHz Anakart
  • COOLER MASTER 500W PSU Kasa

Sorunumu şöyledir. Bilgisayarla oyun oynarken, film izlerken, Youtube'da video izlerken, indirme yaparken yani kısacası her türlü yük altında, yüksüz kullanırken reset atmaktadır. Bu reset bazen saatte 3 4 kere bazen 2-3 günde bir garip bir şekilde olmaktadır.
Yalnız reset atma olayı şöyle oluyor; Reset atarken kasaya giden tüm elektriği kesiyor (kasanın ışıkları sönüyor bileşenlere giden güç kesiliyor) ve bilgisayarı power tuşundan tekrar açıyormuşum gibi tekrar açıyor.
Belli başlı oyunlarda daha çok oluyor, Tomb Raider, Euro Truck Simulator 2, Grid Autosport, GTA 5 gibi.
Ama CS:GO oynarken ayda bir reset atıyor. Bu da açıkçası çok garibime gidiyor.

Şimdi de değişen bileşenlerden bahsediyim;

İşlemci yetkili servis tarafından aynı modeliyle 2 kere değiştirildi.
RAM'ler farklı modelle yetkili servis tarafından değiştirildi.
Eski ekran kartımla kullandım aynı sorunu yaşadım.
Farklı PSU kullandım aynı sorunu yaşadım.
Bilgisayara kesintisiz güç kaynağı bağlıdır aynı sorun devam etmektedir.
PSU'nun kablosunu değiştirdim sorun devam etmektedir.
Bileşenlerin ısıları normal seviyededir ısınmadan ve toz ile alakalı değildir.
Anakartın güney köprüsü değiştirilmiştir (Enson servise gittiğinde)

Benim şüphelendiğim anakart ve harddisktir. Fakat çoğu kişi HDD hatalarında mavi ekran hatasını almam gerektiğini söylemişti.

Lütfen gören arkadaşların yorum ve yardımlarını bekliyorum.

NOT:Bilgisayar 7 kere yetkili servise gitmiştir, kasa ve ekran kartının garanti süresi dolmuştur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle mavi ekran hatası işlemciden kaynaklıdır işlemci dalgalı çalışır falan liste uzun senin arızan tamamen anakartda köprüde falan değil elektriği kontrol eden güç bileşenlerinde sorun var fazlar bilgisayar yuk altına girdiğinde bileşenler daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar bu enerjiyi bileşenlere anakart sağlar enerjide dalgalanma düzensizlik sonucu olun bunlar bir şey yok sende emin ol anakartı çöpe at o kartla uğraşılmaz akılsız servis,gitmiş kopruyu değiştirmiş sövmek serbest mi.
Servise 6 kere gönderdim 1 kere bile anakart ile uğraşmadılar, son gidişinde özellikle belirtince anakartla uğraşmışlar...
3lü kablo kullanıyorsanız ondan kaynaklı olabilir
3 lü kablodan kastın nedir?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı