i5 4440 sistemde mavi ekran hataları

TheMahfud

Decapat
RAM
4x2 GB DDR3 1600 MHz
SSD veya HDD modeli
James Donkey 120 GB
Ekran kartı
GTX 1050 X 2GB
Anakart
Gigabyte H81M-S1
İşlemci
i5 4440 3.10 GHz
Merhaba, açtığım konu doğru yerde mi emin değilim yanlış yerde açtıysam özür diliyorum. Bilgisayarımda ben ve bilgisayar tamircilerin çözemediği problem var. Önce yaşadığım her şeyi anlatmak istiyorum. Bilgisayarımı topladıktan 7 yıl sonra kullandığım HDD ömrünü doldurmuş, artık çok yavaş okuyor ve yazıyordu. Bir tanıdık aracılıyla bir bilgisayarcıdan uygun gösterip aslında pahalıya sattığı WD10PURZ denilen HDD aldım. Fakat aldıktan kısa bir süre sonra oyun oynarken HDD çıkıp bilgisayarım kapanıyordu. Sorunu HDD aldığım yere bildirdiğim zaman sorunun diskte değil senin bilgisayarında olduğunu söyledi.

Bende artık uğraşmak istemediğim için SSD aldım Windows'u SSD'ye kurdum oyunlarımı da HDD'ye kurdum. Ara ara HDD çıkmaya başladı, bazen hiç okumadı. BIOS'da HDD gözüküyor fakat bilgisayarıma girdiğimde disk gözükmüyordu. İnternette araştırmalar yaptım sorunu çözmek için videolar izledim fakat olmadı. Aldığımız yer HDD de değil SSD de sorun olabileceğini söyledi, SSD almamın sebebi HDD de bu sorunu yaşamam. Adamdan bunu duyunca adamla görüşmemek yerine en sonunda ürünü garantiye göndermeye karar verdim çünkü artık HDD bilgisayarımda hiç görünmüyordu. Garanti hiçbir şey yapmadan geri göndermiş. Bir bilgisayarcıya danıştığımda badsector olabileceğini söyledi ve 7 tane yakaladı. Daha sonrasında birkaç gün rahat kullandım fakat aynı sorunu yaşadım.

Garantisi dolmadan bu HDD'i çöpe attım, yeni bir tane ikinci el 2TB Seagate ST2000DM006 aldım. Bu sefer de Windows SSD de kurulu HDD oyun indirmeye çalıştığımda disk yazma hatası aldım. Bilgisayarcı bu sefer diskte olabileceğini söyledi ve diske Windows kurmamızı istedi, kurdum oyun indirirken disk yazma hatası almadım fakat bu sefer Apex Legends oynarken mavi ekran yedim.

Bilgisayarcıya tekrar dediğimde diskin bozuk olup iade etmemi söyledi. İade öncesi yeni bir HDD almadan önce bilgisayarımın başka bir parçasında sorun olabileceğini düşündüm ve arkadaşımın HDD'sini ödünç olarak aldım. Tekrar Apex Legends oynadığımda tekrar mavi ekran hatası aldım. Fakat sorunun başka parçada olabileceğini düşündük RAM'leri sırayla çıkardık, diğer RAM takılı değilken (her ikisinde de) oyunun yükleme ekranında mavi ekran vermeye başladı. Bu sorun çok yordu beni, mimarlık okuyorum bilgisayarıma ihtiyacım var lütfen sorunu çözmemde yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Mavi ekran sonrası aldığım Windows\Minidump klasöründeki error log:
Fffff801'4E9F72a0 48894C2408 mov qword ptr [rsp+8],rcx SS:0018:fffff98F'628F3be0 = 000000000000001A.

Farklı SATA portlarında denediniz mi? Ekstra olarak o SSD'nin hata vermeme ihtimali yok. İmzamdaki JD SSD deneyim konumu okuyabilirsiniz. Onunu dışında: Minidump Dosyalarını Paylaşın

Farklı SATA portlarında denediniz mi? Ekstra olarak o SSD'nin hata vermeme ihtimali yok. İmzamdaki JD SSD deneyim konumu okuyabilirsiniz. Onunu dışında: Minidump Dosyalarını Paylaşın

Yorumunuz için teşekkürler farklı SATA portlarında denedim, hatta yeni kablo aldım onda da denedim olmadı. "HDD Regenerator" programı SSD de hata veriyordu ama beni etkileyen herhangi bir şey yoktu. Ayrıca SSD'yi alalı 1 yıl olmadan sağlığı 87'e düştü. JD SSD konunuzu inceledim fakat format sırasında hatalar dışında uyuşan bir şey yok. Ayrıca bilgisayarcının dediği üzerine SSD'yi çıkarıp HDD'ye Windows kurduğum zaman mavi ekranı tekrar aldım. Minidump dosyalarım: minidump.rar

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorumunuz için teşekkürler farklı SATA portlarında denedim, hatta yeni kablo aldım onda da denedim olmadı. "HDD Regenerator" programı SSD de hata veriyordu ama beni etkileyen herhangi bir şey yoktu. Ayrıca SSD'yi alalı 1 yıl olmadan sağlığı 87'e düştü. JD SSD konunuzu inceledim fakat format sırasında hatalar dışında uyuşan bir şey yok. Ayrıca bilgisayarcının dediği üzerine SSD'yi çıkarıp HDD'ye Windows kurduğum zaman mavi ekranı tekrar aldım. Minidump dosyalarım: minidump.rar
HDD'ye kurduğunda da mavi ekranı alman normal çünkü mavi ekranın sebebi disk. Her iki disk için de HD Tune testi yap Quick Scan kapalıyken, HD Sentinel'i indirip disklerin sağlığını ve SMART verilerini paylaş. Ekstra olarak da BIOS'tan Virtualization/Hyper-V açık mı diye kontrol et. Kapalıysa aç, açıksa kapatma.

CMD'yi yönetici olarak başlatıp chkdsk /f /r komudunu gir, Y/N'den Y yazıp enter de ve sistemi yeniden başlat. Buna ekstra olarak SFC /scannow yazıp CMD'nin hata verip vermediğinin görselini paylaş, eğer "işlem tamamlanamadı" gibisinden yazı çıkarsa SSD'in bitmiştir. Bunları yaptıktan sonra çözülmezse Memtest86 yapıp sonucu paylaşabilirsin.

HDD'ye kurduğunda da mavi ekranı alman normal çünkü mavi ekranın sebebi disk. Her iki disk için de HD Tune testi yap quick scan kapalıyken, HD Sentinel'i indirip disklerin sağlığını ve Smart verilerini paylaş. Ekstra olarak da BIOS'tan Virtualization/Hyper-V açık mı diye kontrol et. Kapalıysa aç, açıksa kapatma.

CMD'yi yönetici olarak başlatıp chkdsk /f /r komudunu gir, y/n'den y yazıp enter de ve sistemi yeniden başlat. Buna ekstra olarak SFC /scannow yazıp CMD'nin hata verip vermediğinin görselini paylaş, eğer "işlem tamamlanamadı" gibisinden yazı çıkarsa SSD'in bitmiştir. Bunları yaptıktan sonra çözülmezse Memtest86 yapıp sonucu paylaşabilirsin.

HDD Tune de herhangi bir sorun gözükmüyordu. HD sentinelde ise SSD 87 HDD ise 100 ikisinin performansıda mükemmel yazıyor. SFC scan yaptığımda herhangi bir sorun bulmadı. Memtest86 uzun süreceği için sonucu alınca direkt paylaşacağım. Chkdsk /f /r bunu ise yaptım fakat bir fayda olmadı. Virtualization/Hyper-V bunu şimdi yapıp geri döneceğim.

HDD'ye kurduğunda da mavi ekranı alman normal çünkü mavi ekranın sebebi disk. Her iki disk için de HD Tune testi yap quick scan kapalıyken, HD Sentinel'i indirip disklerin sağlığını ve Smart verilerini paylaş. Ekstra olarak da BIOS'tan Virtualization/Hyper-V açık mı diye kontrol et. Kapalıysa aç, açıksa kapatma.

CMD'yi yönetici olarak başlatıp chkdsk /f /r komudunu gir, y/n'den y yazıp enter de ve sistemi yeniden başlat. Buna ekstra olarak SFC /scannow yazıp CMD'nin hata verip vermediğinin görselini paylaş, eğer "işlem tamamlanamadı" gibisinden yazı çıkarsa SSD'in bitmiştir. Bunları yaptıktan sonra çözülmezse Memtest86 yapıp sonucu paylaşabilirsin.

Virtualization/Hyper-V kontrol ettim açıkmış. Benim tahminim anakartımda problem var. Sizce ihtimali var mı?

Bilgisayarıma şu an Memtest86 yapıyorum. Aldığım mavi ekran hatasının resimini çektim oyun oynarken MEMORY_MANAGEMENT az önce de USB'ye Memtest86 çekerken unexpexted Store exception hatasını aldım.

djzzzot.jpg
j8sghr0.jpg

Dosya Ekleri

• 1639343585064.png
    1639343585064.png
    8,8 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni dosyaları gönderebilirsin.

Minidump'ı inceleyebildiniz mi acaba?
Sorun hala diskte gözüküyor. Konuda farklı diskleri kendi sisteminizde denediğinizi belirtmişsiniz, sizdeki diskleri farklı sistemde denediniz mi? Disklerinizi başka bilgisayarda deneyin, eğer o sistemde de mavi ekran alırsanız diskleri değiştirin derim. Eğer sistem mavi ekran vermezse anakartınızı değiştirin. Chipset veya SATA portlarında sorun olabilir. Ekstra olarak Prime95 testi de yapabilirsiniz 30 dakika.

Yeni konular

Geri
Yukarı