Çözüldü i5 4460 Sistem çok ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

326001

Kilopat
Makaleler
4
Herkese merhabalar,
Sistemim, i5 4460 R7 240 ekran kartı 8 GB RAM.
PC ETS 2 gibi basit bir oyunda 110 dereceyi görüp kapanıyor. Kasanın kapağını açık bıraktım, gene çok ısınıyor. Soğutucu düzgün takılmış, tüm tozları aldım. Sadece termal macun eksikliği bu kadar sıcaklık yaratacağını düşünmüyorum. Kasa açık iken bir kokladım, saç kurutma makinesinin sıcak modu gibi daha doğrusu sıcak maşa gibi kokuyordu. BIOS ya da başka ayarlar ile işlemciye daha az yük bindirmek veya sıcaklığını arttırmak için yapılması gereken neler var? Yardımlarınızı bekliyorum.
PC boş da iken böyle ama, direkt ETS 2'ye girdiğim gibi hemen 70 üstü oluyor sonra zamanla 90 küsur oluyor en sonunda 110 olup kapanıyor.

Ekran Görüntüsü (29).png

Benim ilk attığım macunu alıp, yanına bir tane uygun soketli işlemci soğutucusu olabilir. Tabii en iyisi olsun derseniz Cooler Master macun ve 100-200 TL bandında bulunabilecek bir soğutucu alınabilir.

6 Yıl termal macun sürmediğim için normal yani.
Oyun sistemi topladıktan sonra bunun yüzüne bakmadım, hatta aldığımı bile unuttum diyebilirim.

Olayı tam anlamadım. Göl gibi olmuş ama ne yaparken öyle oldu. Sakın termal macun sürerken oldu deme. :D.

Daha kaliteli alsam da bir şey fark etmeyecek o zaman.

Ben çok güzel soğutucu yaptım ama ekran kartına bantladım bant kopunca ekran kartının fanına düşmüş sonra ayağımda bir ıslaklık sonrası malum :D.

Benim ilk attığım macunu alıp, yanına bir tane uygun soketli işlemci soğutucusu olabilir. Tabii en iyisi olsun derseniz Cooler Master macun ve 100-200 TL bandında bulunabilecek bir soğutucu alınabilir.
Eğer 200 TL olanı alsam, diğerine göre çok fark eder mi? 110 dereceden 65-70 seviyesine indirirse hemen sipariş vereceğim.
Ben çok güzel soğutucu yaptım ama ekran kartına bantladım bant kopunca ekran kartının fanına düşmüş sonra ayağımda bir ıslaklık sonrası malum :D.
PC ne durumda?

R2 olunca ne oluyor? Eğer bu baya düşürürse hemen vereyim siparişi.
İşlemci soğutucusu çıktıktan sonra işlemcinin size bakan tarafına ne kadar olacağı size bağlı olarak yaydırarak süreceksiniz. Ardından soğutucuyu üzerine monte edeceksiniz.
Ne ile yayacağım?

Hocam bende sordum. @326001 hocamin normalde iyi bir sistemi var. Ama odunc olarak birine verdi ve yedek sistem olarak bunu kullaniyormus.

Ekran kartı fan hızını %100 yapıp BIOS'tan CPU fan Speed ayarını Turbo moduna alabilirsiniz. Bunlar en temel olanlar. Kapanmasını önler. Hocam ama sizin gibi bütçesi geniş olan birinin böyle ihtiyarlamış bileşenlerle uğraşması gereksiz. Termal macun şart. Ama böyle bir sisteme termal macun sürmeyin. Ahı gitmiş vahı kalmış.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-10-27 at 14.13.43.jpeg
    WhatsApp Image 2020-10-27 at 14.13.43.jpeg
    73,6 KB · Görüntüleme: 25

Yeni konular

Geri
Yukarı