i5 4460 sisteme yükseltme önerisi

Angry Angel

Kilopat
Konuda da belirttiğim gibi sahip olduğum sistemimi i7 4790K ve Z97m Power ile güncelleyeceğim. Sahip olduğum RAM DDR3 1600 MHz 8 GB.

Sahibinden elden test ederek 2. el alacağım işlemci ve anakart için nelere dikkat etmeliyim? Format atmam gerekli mi?

Satan kişide Kingston XPM Beast HyperX 16 GB DDR3 2133 MHz sonradan soğutucu eklemeli RAM olduğunu da söyledi alınır mı? Fiyat 1250 TL.

i5 4460 Stok fan yeterli midir?

Xigmatek janusld 1266 işlemci soğutucu da alınır mı? Fiyat 500 TL.

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler.

İşlemci ve anakart için Total 3200.

Ekran kartım MSI 970.
Ben olsam yeni nesil bir sisteme geçerdim. 3200 bu anakart ve işlemciye vereceğine üstüne 500 daha koy ki koyarsın Ryzen 5 5500 B450M sisteme geç. RAM'e 1200 TL fiyat çekmişler o fiyata sıfır DDR4 3200 MHz RAM'ler satılıyor. Fiyatlar fahiş bir anlamı yok.

İşlemci ve anakart için Total 3200.

Ekran kartım MSI 970.

Konu çok karışık açıkçası toparlamakta zorlanıyorum. 4790K alacaksın ve sanırım i5 4460 zaten elinde var herhalde. Mevcut işlemcin ile ekran kartın zaten uyumlular darboğaz yok. Sadece 8 GB daha RAM alırsan iyi olur. 4790K alman ekran kartını değiştirmeden büyük bir fark yaratmayacaktır. En azından her oyunda olmaz. Dersen OC yapacağım o zaman başka tabii.

Ben olsam yeni nesil bir sisteme geçerdim. 3200 bu anakart ve işlemciye vereceğine üstüne 500 daha koy ki koyarsın Ryzen 5 5500 B450M sisteme geç. RAM'e 1200 TL fiyat çekmişler o fiyata sıfır DDR4 3200 MHz RAM'ler satılıyor. Fiyatlar fahiş bir anlamı yok.

O şekilde çok pahalı yerlere gidiyor açıkçası.

Konu çok karışık açıkçası toparlamakta zorlanıyorum. 4790k alacaksın ve sanırım i5 4460 zaten elinde var herhalde. Mevcut işlemcin ile ekran kartın zaten uyumlular darboğaz yok. Sadece 8 GB daha RAM alırsan iyi olur. 4790k alman ekran kartını değiştirmeden büyük bir fark yaratmayacaktır. En azından her oyunda olmaz. Dersen OC yapacağım o zaman başka tabii.

Ekran kartı ve işlemcim uzun yıllardır kullandığım darboğaz yaşamadığım stabil sistemimde bulunuyor. Ancak oyunlarda artık takılmalar ani FPS düşüşleri canımı sıkmaya başladı. Valorant'ta yediğim FPS dropları çok can sıkıyor. Bilginiz yoksa diye söylüyorum işlemci temelli bir oyun. Onun dışında ekran kartım ile rahat şekilde Forza Horizon RDR2 gibi oyunları orta seviyelerde sıkıntısız oynayabiliyorum.

970 sağlam karttır ama felaket güç çeker onlar, 8 pin güç girişi falan. Bütçeyi biraz zorlayıp 2.el bir 1650 Super fena gider.

Şu anlık bütçem ile bu şekilde değişiklikler yapmayı planlıyorum o yüzden sadece bahsettiğim değişiklikler için düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz var ise konu sapmadan çözülür diye düşünüyorum.

Dediğiniz gibi bütçem biraz daha el verecek olsa ilk işim sistemimi başka şekilde güncellemek ama ne yazık ki :(.

O şekilde çok pahalı yerlere gidiyor açıkçası.

Ekran kartı ve işlemcim uzun yıllardır kullandığım darboğaz yaşamadığım stabil sistemimde bulunuyor. Ancak oyunlarda artık takılmalar ani FPS düşüşleri canımı sıkmaya başladı. Valorant'ta yediğim FPS dropları çok can sıkıyor. Bilginiz yoksa diye söylüyorum işlemci temelli bir oyun. Onun dışında ekran kartım ile rahat şekilde Forza Horizon RDR2 gibi oyunları orta seviyelerde sıkıntısız oynayabiliyorum.

Şu anlık bütçem ile bu şekilde değişiklikler yapmayı planlıyorum o yüzden sadece bahsettiğim değişiklikler için düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz var ise konu sapmadan çözülür diye düşünüyorum.

Dediğiniz gibi bütçem biraz daha el verecek olsa ilk işim sistemimi başka şekilde güncellemek ama ne yazık ki :(.

8 GB daha RAM eklersen FPS çok artacaktır zaten. Çift kanal 16 GB artık günümüzde standart her oyun için neredeyse gereklilik oldu.

Geri
Yukarı