i5-4570'den i7-4790K'ya geçmek

Ibufropen

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar sıfırdan anakart+işlemci+ram almak şu vakitte çok zor. Hali hazırda H87-Plus ile i5-4570 kullanıyorum fakat artık güçsüzleştiğini hissettiriyor. Sıkı pazarlıkla i7-4790 ya da i7-4790k almayı düşünüyorum. Ekran kartım GTX 1650 Super. TPM 2.0 desteği de yok anakartımda. Sizce ne yapayım?

Arkadaşlar sıfırdan anakart+işlemci+ram almak şu vakitte çok zor. Hali hazırda H87-Plus ile i5-4570 kullanıyorum fakat artık güçsüzleştiğini hissettiriyor. Sıkı pazarlıkla i7-4790 ya da i7-4790k almayı düşünüyorum. Ekran kartım GTX 1650 Super. TPM 2.0 desteği de yok anakartımda. Sizce ne yapayım?
Boşverin. İşlemciniz desteklemeyecek zaten. Alın şöyle güzelinden bir i7-4790K

Oyun odaklı olarak güncelleme düşünüyorsan güçsüzleştiğini hissettiğin oyunları az çok tahmin edebiliyorum fakat emin ol 4790'nın sana bu durumlarda aman aman yine fazla bir getirisi olmaz, %85-100 gibi CPU kullanımlarını görmeye hazır ol tekrardan, ama hiç yoktan bu gibi spesifik durumlarda Hyper-Threading avantajından dolayı %15-20'lik performans artışı için 2022 yılında yine değer bence..

Boşverin. İşlemciniz desteklemeyecek zaten. Alın şöyle güzelinden bir i7-4790K
Hocam baktım i3-10100F ile i7-4790k ile yeni nesile geçmeye değecek bir performans farkı yok. TPM 2.0 desteği olmaması benim en büyük değiştirme sebebim. İleride bir çok oyun firması TPM zorunluluğu getirirse diye düşünüyorum.
Oyun odaklı olarak güncelleme düşünüyorsan güçsüzleştiğini hissettiğin oyunları az çok tahmin edebiliyorum fakat emin ol 4790'nın sana bu durumlarda aman aman yine fazla bir getirisi olmaz, %85-100 gibi CPU kullanımlarını görmeye hazır ol tekrardan, ama hiç yoktan bu gibi spesifik durumlarda Hyper-Threading avantajından dolayı %15-20'lik performans artışı için 2022 yılında yine değer bence..
Hocam monitör 75HZ en azından bir çok yeni oyunda beni 70-75 civarı tutsa yeterli. Ekstra kule tipi soğutucum var yani overlock yapmayı düşünebilirim tabi h87 ne kadar izin verirse.
Bahsettiğin 2 işlemcide günümüzde hala güçlü işlemciler, güncel teknolojiler çok da umurunda değil ve fiyat da uygunsa tercih edilebilir.
Hocam tek derdim şu tpm saçmalığından kurtulmak ve işlemcinin ekran kartımı sınırlamasının önüne geçmek. Başka önerileriniz varsa açığım.

4790K'da TPM 2.0 desteklemiyor ki, eğer öyle bir amacın varsa DDR4 sisteme geçmen lazım.
Biliyorum hocam. Desteklemiyor fakat en azından performans artışı sağlayacak. Anakartta TPM çipi takmak için header lehimleyeceğim yer var fakat TPM kartları da uçmuş durumda. Duruma göre bilmiyorum elimdeki üç bileşeni satıp yeni nesile geçebilirsem geçerim yoksa i7-4790k alıp yola devam gibi.

Entegre grafik ile işiniz yok ise Xeon E3 1240-V3 gibi bir işlemci bakabilirsiniz. Çok daha uygun fiyatlılar, ikinci el 4790K'lar ise 2 kat daha pahalı ve performanslar benzer seviyelerde.

Entegre grafik ile işiniz yok ise Xeon E3 1240-V3 gibi bir işlemci bakabilirsiniz. Çok daha uygun fiyatlılar, ikinci el 4790K'lar ise 2 kat daha pahalı ve performanslar benzer seviyelerde.
Entegre ile işim yok hocam. Olmasa daha iyi hatta. Aliexpress'den bakmıştım 600-700 civarları geziyor Xeon fiyatları. Eskiden 775 pin modlu xeon kullanıyordum. :D H87'nin destek listesinde bu Xeon işlemciler destekli gözüküyor ama çekindim açıkcası, yoksa direkt Xeon alabilirim.

Entegre ile işim yok hocam. Olmasa daha iyi hatta. AliExpress'den bakmıştım 600-700 civarları geziyor Xeon fiyatları. Eskiden 775 pin modlu Xeon kullanıyordum. :D H87'nin destek listesinde bu Xeon işlemciler destekli gözüküyor ama çekindim açıkçası, yoksa direkt Xeon alabilirim.

i5 4460 Sistem var kardeşimde, onun için 4790 arayışımda fark ettim. LGA 775'in aksine Xeon işlemciler bu platformda doğrudan çalışıyor. Sadece 4 Core 8 thread olan model olup olmadığından emin olmakta fayda var. Fazla bir ısınma problemleride yok. i5 4.nesil özellikle yapay zeka kullanan oyunlarda, hatta pek çok programda çoklu çekirdek performansında epey bir yetersiz kalmaya başladı.

Yeni konular

Geri
Yukarı